موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل ملکی در زعفرانیه

با سلام  بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی موضوعی تحت عنوان وکیل ملکی در زعفرانیه خواهیم پرداخت. در این مطلب تصمیم داریم، ابتدا بگوییم منظور از دعوی ملکی چیست و سپس به شرحی مختصر در مورد برخی از دعاوی ملکی مرسوم در محاکم حقوقی ایران بپردازیم. در نهایت توضیح خواهیم داد، چگونه وکیل خود را در دعاوی ملکی زعفرانیه انتخاب نماییم. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل و ادامه این مطلب تحت عنوان وکیل ملکی در زعفرانیه همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص وکیل ملکی زعفرانیه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • موسسه حقوقی در زعفرانیه کجاست؟
  • منظور از دعاوی ملکی چیست؟
  • دعاوی ملکی مرسوم در محاکم حقوقی ایران کدام است؟
  • در دعاوی ملکی زعفرانیه وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • دعاوی ملکی زعفرانیه به کدام دادگاه ارتباط دارد؟

با توجه به اهمیت موضوعات ملکی می توانید هم اکنون جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکیل متخصص با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط بوده و مشاوره تخصصی بدون واسطه از وکیل پایه یک دادگستری اخذ نمایید.

منظور از دعاوی املاک چیست؟

به نظر می رسد به دعاوی که موضوع آن عین یا منفعت ملک باشد دعوی املاک اطلاق می گردد. در واقع بر اساس مقررات قانون مدنی و قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی اموال از حیثی به منقول و غیر منقول تقسیم می گردد. ملک ذاتاً از اموال غیر منقول محسوب شده و دعاوی مربوط به آن نیز (اعم از عین یا منفعت) غیر منقول می باشد. پس دعاوی که موضوع آن ملک باشد از موارد دعاوی املاک به حساب می آید. در این مورد مثالی می زنیم؛ فرض کنید، اختلاف و دعوی بر روی قطعه زمینی معین و مشخص می باشد. در صورتی که یک طرف دعوی خود را مطابق مقررات قانونی مطرح نماید، دعوی طرح شده از مصادیق دعاوی املاک خواهد بود.

در قسمت اول به صورت کوتاه و خلاصه دانستیم، منظور از دعاوی مربوط به املاک چیست، حال باید ببینیم دعاوی رایج مربوط به املاک در دادگستری کدام است؟ برخی از دعاوی رایج املاک اعم از عین یا منفعت در دادگستری عبارتند از:

الف . دعاوی مربوط به الزام به تنظیم سند رسمی ملک: این دعوی در مواردی طرح می شود که ملکی به موجب سند عادی (مبایعنامه عادی) مورد خرید و فروش واقع می شود. در صورتی که ملک دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک یا به اصطلاح سند رسمی مالکیت باشد و فروشنده از انتقال رسمی ملک امتناع نماید، خریدار می تواند با طرح دعوی به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی ملک حقوق قانونی خود را استیفاء نماید.

ب . ابطال سند رسمی معامله مربوط به ملک: این دعوی در مواردی طرح می شود، که ملکی به موجب سند رسمی مورد نقل و انتقال واقع شده و متعاقبا کاشف به عمل می آید معامله رسمی بنا به دلایل و جهاتی باطل و بلا اثر است. برای مثال؛ شرایط اساسی صحت معامله وجود نداشته است یا معامله فضولی و غیر نافذ بوده و ...   

پ . خلع ید ملک: این دعوی مختص به مواردی است که شخصی به صورت غاصبانه و غیر قانونی اقدام به تصرف ملک می نماید. در این فرض مالک می تواند با طرح دعوی مزبور خلع ید تصرفات غاصبانه مالک را مطالبه و درخواست نماید.

ت . مطالبه اجرت المثل املاک : دعوی مطالبه اجرت المثل املاک به طرفیت متصرف غاصب طرح می شود. در این دعوی مالک اجرت المثل ایام تصرف غاصبانه را از متصرف مورد مطالبه قرار می دهد.

ث . الزام به تحویل ملک: در برخی از عقود و قراردادها تحویل ملک  از تعهدات قراردادی یک طرف به حساب می آید. در صورت که متعهد از انجام تعهد قراردادی خود استنکاف نماید اقامه دعوی الزام به تحویل ملک ممکن می گردد.

ج . دعاوی سه گانه تصرف: دعاوی رفع تصرف عدوانی، مزاحمت ملکی و رفع ممانعت از حق به عنوان دعاوی سه گانه تصرف شناخته می شوند. این دعاوی از دعاوی مربوط به املاک به حساب می آیند.

چ . دعاوی تخلیه ملک: دعوی تخلیه ملک مختص به املاک استیجاری می باشد. در صورتی که با فسخ یا اتمام موعد قرارداد مستاجر از تخلیه و تحویل ملک امتناع نماید طرح این دعوی بلا مانع خواهد بود.

ح . تایید فسخ قرارداد ملک:  این امکان وجود قرارداد مربوط به املاک فسخ گردد. چنانچه طرف فسخ کننده  بخواهد از آثار پس از فسخ قرارداد استفاده نماید می بایست اقدام به طرح دعوی تایید فسخ قرارداد نماید.

ما سعی نمودیم، در فوق برخی از دعاوی مربوط به املاک را برایتان تعریف نماییم. خوب است بدانید، دعاوی مربوط به املاک مختص و منحصر به موارد فوق نمی شود. در واقع بسیاری از عناوین دیگر که به نوعی مربوط به دعاوی املاک می شود در این رابطه وجود دارد. شما می توانید به منظور اطلاع و آگاهی بیشتر از دعاوی مربوط به املاک به مطالب پیشین که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در همین صفحه بارگذاری شده است مراجعه نمایید.

در دعاوی ملکی زعفرانیه وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: در صورتی که تصمیم دارید؛ به منظور طرح یا دفاع از دعاوی ملکی خود در زعفرانیه وکیل بگیرید، بهتر است وکیل خود را از بین وکلای عضو کانون وکلای دادگستری تعیین نمایید. چرا که وکلای عضو کانون وکلای دادگستری از نخبگان و برگزیدگان جامعه حقوقی کشور می باشند. همچنین سعی کنید، وکیلی انتخاب نمایید که از دانش و تجربه کافی در طرح یا دفاع از دعاوی املاک برخوردار باشد.

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص در حوزه دعاوی مربوط به املاک همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، کلیه امور حقوقی خود در حوزه املاک را به وکلای مجرب و متخصص ما بسپارید. پیشنهاد می کنیم، به منظور پیشگیری از چالش ها و گرفتاری های بعدی پیش از هر گونه عقد قرارداد مربوط به املاک و یا هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. این برایتان بهترین سرمایه گذاری خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi