موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل پرونده اثبات شراکت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل پرونده اثبات شراکت خواهیم پرداخت. پیش از شروع بحث می‌بایست بگوییم، هدف تیم تحریریه گروه وکلای نستوه از تهیه و ارائه مطالب کاربردی حقوقی، کمک به شما تا آنجا که بتوانید برخی ازمهارت های ساده و غیرتخصصی در امور حقوقی را شخصا انجام دهید. در حقیقت شما می توانید، با مطالعه مداوم مطالب این صفحه از مهارت هایی که به دست می آورید در مراودات اجتماعی و اقتصادی خود استفاده نمایید. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: اثبات شراکت

مواردی که در خصوص وکیل اثبات شراکت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در نظام حقوقی ایران شرکت بر چند نوع می باشد؟
  • شراکت چگونه تحقق پیدا می کند؟
  • دعوی اثبات شراکت در چه صورتی طرح می شود؟
  • وکیل پرونده اثبات شراکت را چگونه انتخاب نماییم؟
  • شرایط اثبات شراکت چیست؟
  • نحوه مطالبه سهم الشرکه چگونه است؟

با توجه به تخصصی بودن موضوع حاضر که در قالب مقاله تقدیم علاقه مندان می گردد و همچنین در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و سوال خود را بی واسطه توسط وکیل دریافت نمایید.

در ابتدای این مطلب خواهیم دید، در نظام حقوقی ایران شرکت بر چند نوع میباشد؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: با توجه به جمیع مقررات حقوق مدنی و حقوق تجارت در ایران شرکت می تواند بر دو نوع باشد، این دو نوع عبارتند از: شرکت تجاری و شرکت مدنی. هر یک را در ذیل توضیح خواهیم داد.

شرکت مدنی

شرکت مدنی موضوع مقررات قانون مدنی ایران می باشد. به این ترتیب که دویا چند شخص در مالی به صورت مشاعی شریک شده و شرکتی مدنی را به وجود می آورند. برای مثال، یک دستگاه آپارتمان متعلق به اشخاص الف و ب می باشد، به این ترتیب که هر یک از اشخاص مزبور سه دانگ از آپارتمان را مالک خواهند بود. در این فرض گفته می‌شود، اشخاص الف و ب به صورت مشاعی در آپارتمان شریک هستند. مثال دیگری که  می توان آورد در خصوص اموال موروثی می باشد. فرض کنیم، یک دستگاه خودروی معین متعلق به شخص الف می باشد. در صورتی که شخص مزبور فوت نماید وراث وی به صورت مشاعی شریک آن خودرو خواهند بود. این وضعیت تا پیش از تقسیم ماترک ادامه خواهد داشت.

در نهایت باید بگوییم مالکیت مشاعی می تواند به موجب  ارث، معامله و یا مزج ایجاد گردد. همچنین خوب است بدانید، مالکیت مشاعی می تواند ارادی و و یا قهری باشد. مالکیت مشاعی ارادی مانند آنکه اشخاص الف و ب در اثر یک معامله مال متعلق به شخص ج را خریداری نمایند، به این ترتیب  در مال خریداری شده شریک می‌شوند. مالکیت مشایی قهری مانند فرضی که اشخاص الف و ب هرکدام یک واحد مستقل از یک آپارتمان را خریداری نمایند، پس از خریداری آپارتمان به طور قهری در مشاعات آپارتمان نظیر راه پله ، آسانسور فضای سبز و غیره شریک خواهند شد. لازم به ذکر است، شرکت های مشاعی در امور مدنی فاقد هرگونه شخصیت حقوقی مستقل می باشند.

شرکت تجاری

درباره پاراگراف فوق شرکت مدنی یا همان مشاعی را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم. حال در خصوص شرکت‌های تجاری سخن خواهیم گفت. شرکت تجاری موضوع قانون تجارت ایران می باشد. این شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از موسسین و اداره کنندگان خود خواهد بود. برای مثال؛ الف، ب و ج با رعایت تشریفات مقرر در قانون تجارت شرکت خاصی را به وجود می آورند ( مثلا شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود) در این صورت آورده های هر یک از اشخاص مزبور متعلق به شخص حقوقی شرکت خواهد شد.  تا زمانی که شخصیت حقوقی مستقل شرکت پابرجاست، اشخاص الف، ب و ج  حق دخل و تصرف و یا ادعای مالکیت نسبت به آورده های خود نخواهند داشت. در طول حیات شرکت، حقوقی نظیر، سود حاصل از سهام  شرکت (شرکت های سهامی) به اشخاص الف، ب و ج تعلق خواهد گرفت.

بیشتر بدانید:دعوی مطالبه سهم الشرکه

دعوی اثبات شراکت در چه مواردی طرح میشود؟

دعوی اثبات شراکت مختص به شرکای مال مشاعی است. در حقیقت، در مواردی که شراکت مشاعی یا همان مدنی از قبل ایجاد شده است و متعاقباً یک یا برخی از شرکا به نوعی منکر شراکت می شوند نوبت به طرح دعوی اثبات شراکت می رسد.

در این صورت شرکای دیگر به منظور احقاق حقوق قانونی خود دعوی اثبات شراکت را به طرفیت سایر شرکا طرح می نماید. با ذکر مثال موضوع را روشن می‌کنیم. فرض کنید، اشخاص الف و ب با آوردن سرمایه‌های خود یک باب مغازه خیاطی را به صورت مشاعی تاسیس نمایند چنانچه پس از ایجاد شراکت مشاعی شخص الف به نوعی منکر شراکت گردد، شخص ب می‌تواند با مراجعه به مرجع قضایی صالح با طرح دعوی اثبات شراکت حقوقی را که سابقاً در اثر شراکت برای وی ایجاد شده بود را به اثبات برساند.

آیا طرح دعوی اثبات شراکت در خصوص شرکت های تجاری نیز مصداق خواهد داشت؟

پاسخ این سوال منفی است. همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم، شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی مستقل از سایر اشخاص می باشند و از این رو دعاوی مربوط به آنها دارای عناوین خاص مربوط به خود خواهد بود.

بیشتر بدانید: مطالبه سهم الشرکه

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اثبات شراکت کجاست؟

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در صورتی که در دعوی اثبات شراکت مربوط به مال منقول باشد، مرجع صالح به منظور رسیدگی به این دعوی دادگاه محل اقامتگاه خوانده یا خواندگان خواهد بود. اما چنانچه دعوی اثبات شراکت مربوط به مال غیر منقول نظیر ملک باشد، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک است.

بیشتر بدانید:انحلال شرکت

وکیل خود را در دعوی اثبات شراکت چگونه انتخاب نماییم؟  

در پاسخ به این پرسش می گوییم، گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی مربوط به اثبات شراکت به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. در صورت نیاز به وکیل دادگستری در دعاوی مربوط به اثبات شراکت می‌توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در دعاوی مربوط به اثبات شراکت به شرح ذیل است:

 بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه راهکاری قانونی به منظور احقاق حقوق قانونی شما، تنظیم دادخواست حقوقی در دعوی اثبات شراکت توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه حقوقی در دعوی اثبات شراکت توسط وکیل متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده با موضوع اثبات شراکت و ارائه راهکاری قانونی، قبول وکالت در دعاوی مربوط به اثبات شراکت  و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گیرد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi