موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل پرونده

با سلام و درود بر شما بزرگواران

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان موضوعی تحت عنوان وکیل پرونده خواهیم پرداخت‌. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص وکیل پرونده می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از وکیل پرونده چیست؟
  • کدام افرادی می توانند، به عنوان وکیل در پرونده های حقوقی و کیفری دخالت نمایند؟
  • در پرونده های حقوقی و کیفری حضور چند وکیل مجاز خواهد بود؟
  • مزایای داشتن وکیل در پرونده های حقوقی و کیفری چیست؟
  • در پرونده های حقوقی و کیفری وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری ار وکلای متخصص آماده ارائه خدمات حقوقی به اشخاصی است که به هر جهت خود را نیارمند دریافت خدمات حقوقی بدون واسطه با وکیل می دانند.

در این مطلب تصمیم داریم به موضوعی تحت عنوان وکیل پرونده بپردازیم.

در وهله اول باید دید منظور از وکیل پرونده چیست؛ در توضیح می گوییم: وکالت یکی از عقود مندرج در قانون مدنی ایران به حساب می آید.  به موجب آن یک شخص، دیگری را به منظور انجام عملی حقوقی نایب خود می نماید. این عقد دارای دو طرف می باشد، وکیل و موکل. برای مثال، شخص الف به موجب وکالتنامه ای شخص ب را وکیل خود در خرید یا فروش مالی می نماید. در این مثال، شخص ب وکیل مدنی شخص الف در خرید و فروش خواهد بود که در حدود مفاد وکالتنامه می بایست اقدام به خرید یا فروش مال مدنظر موکل نماید. مثالی که در فوق بیان نمودیم، از مصادیق وکالت مدنی به حساب می آید.

شاید برایتان این سوال پیش آید:

وکالت مدنی چه تفاوتی با وکالت پرونده یا به اصطلاح همان وکالت دادگستری دارد؟

در پاسخ می گوییم: از حیثی وکالت بر دو قسم می باشد. مورد اول همان وکالت مدنی خواهد بود که طرفین آن می بایست دارای شرایط عمومی صحت یک قرار داد باشند. (بلوغ، عقل، رشد، قصد و اختیار) به تعبیر بهتر، نیاز نیست طرفین وکالت مدنی به غیر از شرایط صحت یک قرارداد دارای شرایط دیگری باشند. اما مورد بعدی وکالت پرونده یا به اصطلاح همان وکالت دادگستری خواهد بود. در مورد اخیر صرف داشتن شرایط عمومی قرارداد کفایت نمی نماید، در این مورد وکیل می بایست دارای شرایط قانونی و پروانه معتبر وکالت دادگستری باشد. توضیح اینکه، اشخاص عادی با اخذ وکالت مدنی حق مداخله یا اعلام وکالت در پرونده های مربوط به دادگستری را دارا نیستند به نحوی که هر گونه اقدام متظاهرانه به وکالت از سوی اشخاص غیر وکیل می تواند برایشان تبعات کیفری و حقوقی دربر داشته باشد. پس در  این بند دانستیم، وکالت از حیثی بر دو قسم می باشد. (وکالت مدنی و وکالت در دادگستری) همچنین دانستیم، اشخاص عادی که وکیل دادگستری نیستند به موجب وکالتنامه های مدنی حق دخالت و اعلام وکالت در پرونده های مطروحه در دستگاه قضایی را نخواهند داشت. 

پس از بیان توضیحات کلی در بند ۱ این نوشتار مناسب است این سوال طرح شود، کدام افراد می توانند در پرونده های حقوقی و کیفری مطروحه در دستگاه قضایی دخالت نمایند؟ همانطور که در فوق نیز تصریح نمودیم، به غیر از وکلای رسمی دادگستری اشخاص غیر وکیل حق مداخله یا اعلام وکالت در پرونده های مطروحه در دادگستری را دارا نیستند. در صورتی که اشخاص غیر وکیل به نوعی تظاهر به اعمال وکالتی نمایند عمل آن ها  بزه تظاهر به وکالت محسوب شده و از حیث کیفری قابل تعقیب و مجازات خواهند بود. این مهم در ماده ۵۵ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ صراحت دارد.

اشخاص غیر وکیل تحت چه شرایطی حق وکالت در دادگستری را دارند؟

اصل و قاعده بر این است، اشخاص غیر وکیل تحت هیچ عنوان حق مداخله در پرونده های دادگستری را به عنوان وکیل ندارند، اما این قاعده یک استثنا دارد و آن هم وکالت اتفاقی می باشد. بر اساس قانون اشخاصی که وکیل دادگستری نیستند، اما دارای معلومات حقوقی می باشند، پس از اخذ مجوز لازم از سوی کانون وکلای دادگستری مربوطه در طول سال می توانند برای تعداد معدودی از خویشاوندان خود وکالت نمایند که از آن به عنوان وکالت اتفاقی تعبیر می گردد. البته این نوع از وکالت در حیطه عمل بسیار اندک و انگشت شمار می باشد. مستند قانونی وکالت اتفاقی ماده ۲ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ است.  در حال حاضر منظور از وکیل رسمی، وکلای عضو کانون وکلای دادگستری و مشاورین مرکز امور مشاوران قوه قضاییه خواهد بود.

در پرونده های حقوقی و کیفری حضور و مداخله چند وکیل دادگستری مجاز خواهد بود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت: در پرونده های مربوط به امور حقوقی هر یک از اصحاب دعوی می توانند حداکثر دو وکیل به دادگاه معرفی نمایند. اما در امور کیفری ماجرا متفاوت است، در مرحله دادسرا متهم می تواند دو وکیل معرفی کند، اما حضور یک وکیل در جلسات دادسرا مجاز خواهد بود. همچنین در مرحله دادسرا شاکی می تواند دو وکیل معرفی و به همراه خود داشته باشد.

اما در دادگاه کیفری اصل بر مداخله و حضور دو وکیل دادگستری می باشد، اما در رسیدگی های دادگاه کیفری یک و دادگاه انقلاب (در مواردی که دادگاه انقلاب با تعدد قاضی رسیدگی می کند) متهم می تواند از حضور و مداخله سه وکیل دادگستری بهره بگیرد.

مزایای داشتن وکیل دادگستری در پرونده چیست؟

حضور و همراهی وکیل دادگستری صرف نظر از آنکه موجب می شود از خدمات تخصصی و حرفه ای وکلای دادگستری بهره مند شوید، خود موجب دلگرمی و احساس آرامش خاطر خواهد بود. بارها پیش آمده که همکاران وکیل در پرونده های شخصی خود از حضور و مداخله همکاران وکیل دیگر بهره مند شده اند، این مهم خود بهترین گواه به منظور ارزش  حضور و مداخله یک وکیل درپرونده های قضایی خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی خواهد بود: ارائه مشاوره تخصصی به صورت حضوری و غیر حضوری، تنظیم دادخواست در دعاوی حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، قبول وکالت در پرونده های حقوقی و کیفری

 گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi