موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل کیست(قسمت دوم)

با توجه به اینکه در جامعه کنونی کلیه امور به صورت تخصصی پیگیری می شود، امور حقوقی نیز به صورت تخصصی توسط وکیل پیگیری می شود البته در این میان هستند افرادی که خود را به عنوان وکیل معرفی می کنند و یا مدعی می باشند دارای پروانه وکالت معتبر می باشند. جالب است بدانید طبق آمار تعداد افرادی که در دام افراد سودجو که مدعی می باشند وکیل هستند کم نیست و در این راستا ضررهای چشم گیری به آنها وارد می شود. سوال هایی که در ذهن تداعیی می گردد این است که وکیل کیست؟ پروانه وکالت چیست؟ چگونه وکیل شویم؟ بهترین وکیل کیست؟ برای انتخاب وکیل چه باید کرد؟ تفاوت وکیل چیست؟ چگونه وکیل را از غیر وکیل تشخیص دهیم؟ و سوالات بیشمار دیگری که در ذهن در خصوص وکیل تداعی می گردد. شما می توانید با مطالعه مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه و توسط گروه وکلای نستوه اطلاعات خود را در خصوص وکیل کیست تا حدودی افزایش داده و در صورت نیاز به وکیل به افراد سودجو به جای وکیل که دارای پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری می باشد مراجعه ننماید.

افراد زیادی در راهرو دادگاه ها و دیگر امکان وجود دارند که به محض اطلاع از مشکلات حقوقی شما خودشان را وکیل معرفی می کنند . آنها که اغلب با کسب محدودی از اطلاعات حقوقی که معمولًا در محاکم تردد میکنند و با چرب زبانی و باز کردن باب دوستی ، سعی میکنند از مشکلات شما آگاه شده و در قالب کمک، شما را به امور واهی امیدوار میکنند.  برای مثال عنوان میدارند که دوستان و آشنایانی دارندکه با نفوذ می توانند مشکلات شما را بر طرف کنند و از این طریق با جلب اعتماد شما براتان دام می گسترانند و مبالغ هنگفتی را به جیب می زنند.

سالیانه تعداد زیادی از افرادی که در محاکم پرونده دارند طعمه شیادان و کلاهبرداران شده و علاوه بر مالباختگی ، موقعیت خود را نیز در دعوایی که در آن درگیر هستند به خطر می اندازند، فرصت دفاع و شاید زمان اعتراضاتشان را از دست می دهند و در دعوای مورد نظر مغلوب می گردند.

ابتدا باید بدانیم وکیل کیست؟ وکیل دادگستری فردی است که ابتدا لیسانس حقوق را اخذ کرده، سپس در آزمون کار آموزی وکالت شرکت کرده و پذیرش شده است.  لازم به توضیح است برخی افراد بنا به تجویز قانون برای دریافت پروانه وکالت نیازی به پذیرش در آزمون وکالت ندارند، مثلاً نمایندگان مجلس، قضات، مدیران دفاتر دادگاه ها و نمایندگان حقوقی و... بدون آزمون و صرفاً با گذراندن نیمی از دوره کارآموزی و سپری کردن آزمون اختبار شفاهی و کتبی میتوانند پروانه وکالت درجه یک یا پایه یک دریافت کنند.

پس از شرکت در آزمون کارآموزی وکالت و پذیرش، فرد بنا به رتبه و انتخابش در یک حوزه قضایی پروانه کارآموزیوکالت دریافت میکنند البته وکیل می تواند در تمام ایران قبول وکالت نماید و محدودیتی برای او به این دلیل متصور نیست.

کارآموزان وکالت در دوره کارآموزی، برای قبولی وکالت محدودیت هایی دارند، از جمله ایشان نمی توانند در دعاوی که مرجع اعتراض آنها دیوانعالی کشور است ورود کنند. همچنین در کارآموز وکالت در ورود به دعاوی مالی نیز به تابعیت از کانون متبوع، محدودیت در اخذ وکالت دارد . مثلاً در کانون وکلای دادگستری مرکز سقف دعاوی کارآموزان وکالت حداکثر 200 میلیون تومان است .

کارآموزان وکالت در دوران کارآموزی تکالیفی دارند که ملزم به انجام آن هستند، از جمله شرکت در جلسات دادگاه ها و تهیه گزارش پرونده، شرکت در جلسات آموزشی، ارائه گزارشات دوره ای به وکیل سرپریت و سایر تکالیف.

لازم به ذکر است تمامی وکالت هایی که کارآموزان وکالت اخذ میکنند بایستی به تایید وکیل سرپرست برسد و اصولاً تمامی اعمال کار آموزوکالت بایستی تحت نظارت وکیل سرپرست باشد.

دوره کارآموزی در کانونهای وکلای سراسر کشور 18 ماه می باشد.

پس از طی 18 ماه، کارآموز با تحویل تکالیفش ختم دوره را به کانون مربوطه اعلام کرده و منتظر آزمون اختبار می ماند.

آزمون اختبار به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار میگردد. پس از قبولی در این آزمون، کارآموزوکالت در مراسم تحلیف شرکت کرده و پس از ادای سوگند، پروانه پایه یک دادگستری را دریافت میکند و به عنوان وکیل پایه یک و بدون محدودیت شروع به انجام وکالت می نماید.

لازم به ذکر است که در رویه فعلی وکیل پایه دو وجود ندارد ، و تنها وکلایی پایه دو هستند که در اثر محکومیت انتظامی تنزل درجه داشته اند البته مرکز امور مشاوران قوه قضاییه وکیل پایه دو دارد.

وکلای دادگستری طبق قوانین ملزم به داشتن«دارالوکاله» یا دفتر هستند. در حال حاضر وکلا غالبا به صورت موسسات حقوقی مجاز و یا به صورت گروهی فعالیت میکنند.

logo-samandehi