موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

پرداخت حق الوکاله وکیل

در صورتی که وکیل مدنی داشته باشید اولین دغدغه شما حق الوکاله وکیل مدنی خواهد بود چرا که حق الوکاله وکیل مشخص کننده حضور وکیل در پرونده شما خواهد بود. شاید تمایل داشته باشید در خصوص حق الوکاله وکیل اطلاعاتی داشته باشید. لیکن به یاد داشته باشید حق الوکاله وکیل تابع توافق طرفین می باشد. برای اطلاع از حق الوکاله وکیل مقاله پیش رو که توسط گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است را مطالعه نمایید. حال سوالاتی که وجود دارد این است که حق الوکاله وکیل چگونه محاسبه می شود؟ مبنای حق الوکاله وکیل چیست؟ میزان حق الوکاله وکیل مدنی چقدر است؟ شرایط پرداخت حق الوکاله وکیل مدنی چگونه است؟

در این مطلب سعی می کنیم ابعاد حقوقی دعوی مطالبه حق الوکاله وکیل مدنی را مورد بررسی قرار دهیم. اما قبل از ورود به موضوع  اصلی بحث توضیحاتی در خصوص عقد وکالت که مبنا و منشاء پرداخت حق الوکاله می باشد داده خواهد شد.

تعریف عقد وکالت و شرایط انعقاد آن کدام است؟

ماده ۶۵۶ قانون مدنی ایران در تعریف عقد وکالت می گوید : وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید.

با توجه به تعریف مزبور از عقد وکالت باید اذعان نمود:

۱: طرفین عقد

عقد وکالت دارای دو طرف می باشد؛ وکیل و موکل.

با این توضیح که طرفین عقد می بایست دارای اهلیت قانونی برای انعقاد عقد وکالت باشند. در حقیقت موکل خود باید دارای اهلیت قانونی برای انجام عمل موضوع وکالت باشد تا بتواند انجام عمل مزبور را به شخص دیگری نیابت دهد. از طرفی دیگر وکیل نیز باید اهلیت قانونی برای انجام عمل موضوع وکالت را دارا باشد. مثلاً شخصی که اهلیت قانونی برای انجام امور مالی و یا غیر مالی خود را دارا نیست، نمی تواند وکالت شخص دیگری را بر عهده دار شود.

۲: شرایط و موضوع عقد

شرایط و موضوع عقد وکالت به گونه ای است که امکان نیابت دادن آن توسط موکل ممکن و میسر  باشد. به تعبیر بهتر؛ موضوع وکالت از جمله اعمال و کارهایی می باشد که قابل نیابت دادن از جانب موکل به وکیل خواهد بود. مثلاً الف به موجب عقد وکالت ب را وکیل خود جهت خرید یک دستگاه آپارتمان می نماید یا الف با اعطای وکالت به شخص ب وی را وکیل جهت دفاع از خود در دادگستری می نماید. همانگونه که ملاحظه می کنید، موضوع وکالت صرفاً می تواند اعمال حقوقی باشد. مثلاً الف نمی تواند جهت احداث حفر چاه یا قطع درختان باغ خود به شخص دیگری  وکالت دهد. اعمال مادی مزبور از موضوع عقد وکالت خروج موضوعی داشته و می تواند موضوع عقود دیگر نظیر اجاره واقع شود.

تعهدات وکیل کدام است؟

پس از انعقاد عقد وکالت، وکیل دارای تعهدات و تکالیفی می گردد. این تعهدات عبارتند از :

۱: رعایت حدود وکالت :

وکیل متعهد وملتزم می شود در حدود موضوع عقد، مفاد عقد وکالت را انجام دهد. در حقیقت وکیل نمی تواند از حدود اختیارات خود تجاوز کند. چنانچه عمل وکیل خارج ازموضوع وکالت باشد موکل می تواند بر حسب مورد از مکانیزم های قانونی نظیر ابطال معامله انجام یافته یا مطالبه خسارت از وکیل اقدام نماید. برای مثال، وکیلی که وکالت دارد ملک موکل خویش را اجاره دهد نمی تواند با تجاوز از اختیارات قراردادی ملک را به فروش برساند.

 ۲: رعایت مصلحت موکل

وکیل علاوه بر اینکه ملتزم و متعهد می باشد از اختیارات قانونی خود تجاوز ننماید در اجرای این مهم همواره باید مصلحت موکل خویش را مراعات نماید و حساب عملکرد خود را در طول دوره وکالت تقدیم موکل کند. مثلاً شخصی که وکالت جهت فروش منزل موکل خود را دارد، می بایست  در راستای تعهدات وکالتی  مصلحت موکل خود را در فروش رعایت نموده واز فروش منزل به نحوی که موجبات ضرر به موکل را باعث شود اجتناب کند.

تعهدات موکل کدام است؟

۱: پرداخت هزینه های مربوط به عمل وکالت

موکل باید هزینه های اجرای وکالت را بپردازد. با این توضیح که انجام موضوع وکالت قطعاً با هزینه هایی همراه خواهد بود. برای مثال فرض کنید؛ وکیل جهت انجام امور وکالتی مجبور به مسافرت به شهر دیگری گردد، در این خصوص موکل مکلف می باشد هزینه های سفر و ایاب و ذهاب وکیل را جدا از حق الوکاله وی پرداخت نماید.

۲: پرداخت اجرت وکالت یا حق الوکاله

وکالت می تواند با اجرت یا بدون اجرت باشد. اگر در قرارداد وکالت طرفین در خصوص میزان حق الوکاله وکیل توافقی به عمل نیاورند ظاهر بر این است که وکیل مستحق حق الوکاله خواهد بود. ماده ۶۶۷ قانون مدنی در این باره می گوید: اگر در وکالت مجانی یا با اجرت بودن آن تصریح نشده باشد، محمول بر این است که با اجرت باشد.

مطالبه حق الوکاله چگونه به عمل می آید؟

وکالت ممکن است برای امور کاری یا معاملاتی اعطاء گردد یا برای شرکت در جلسات دادگاه و دفاع از حقوق موکل.

در خصوص مورد اول صرف اینکه وکیل دارای اهلیت قانونی باشد کفایت می نماید، اما در خصوص اعطای وکالت برای شرکت در جلسات دادرسی، صرفاً می بایست به وکلای رسمی دادگستری اعطاء وکالت نمود. در واقع قوانین ایران به غیر از وکلای رسمی دادگستری این اجازه را به اشخاص دیگر نمی دهد تا به عنوان وکیل در جلسات محاکمه شرکت نمایند. همانطور که پیش تر توضیح دادیم، اصل بر آن است وکالت عملی با اجرت محسوب می گردد و تفاوتی نمی نماید که وکالت مربوط به انجام کارهای مربوط به دادگستری باشد یا غیر آن.

سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه؛ وکیل چه زمانی مستحق دریافت حق الوکاله می باشد؟  توجه نمایید، تعهد وکیل منوط به حصول نتیجه نمی باشد. به تعبیر بهتر؛ همین که وکیل تعهدات قراردادی خود را انجام دهد حتی اگر نتیجه مد نظر موکل تحقق پیدا ننماید باز هم وکیل مستحق دریافت حق الوکاله خواهد بود.

برای مثال چنانچه وکیل دادگستری تمامی تلاش و تخصص خود را جهت دفاع از موکل خویش به کار گیرد اما در نهایت حکم دادگاه بر علیه موکل صادر شود، وکیل مستحق دریافت حق الوکاله قراردادی خواهد بود. جهت مطالبه حق الوکاله می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و با تقدیم وکالتنامه، قرارداد مالی و دلایل مربوط به انجام موضوع وکالت اقدام به طرح دعوی حقوقی نمایید. در صورتی که سابقاً برای انجام موضوع وکالت اقدام به تنظیم قرارداد مالی ننموده اید و تعرفه قانونی نیز در این خصوص موجود نباشد، می توانید جهت تعییین حق الوکاله درخواست نظریه کارشناسی کنید. کارشناس با توجه به میزان کارهای انجام شده حق الوکاله را تعیین خواهد نمود.

گروه وکلای نستوه؛ در کلیه دعاوی مربوط به مطالبه حق الوکاله در کنار شما خواهد بود.

 

logo-samandehi