موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

پس گرفتن امانت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان همیشگی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان پس گرفتن مال امانت یا همان استرداد مال امانی می پردازیم.

قبل از شروع بحث یادآور می شویم، موسسه حقوقی دادآوران نستوه مجموعه ای از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد که با هدف آگاهی دهی به شهروندان در مسائل مختلف حقوقی و ارائه مشاوره و قبول وکالت های تخصصی ایجاد گردیده و به فعالیت می پردازد. شما می توانید، با دنبال کردن مطالب کاربردی این صفحه سطح اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید و نکات کلیدی آن را در مراودات حقوقی و اجتماعی خود به کار گیرید. البته توصیه ما همواره این است، مطالعه مطالب کوتاه حقوقی یا متن قوانین و مقررات شما را تبدیل به یک وکیل دعاوی زبده و حرفه ای نخواهد کرد. پس سعی نمایید، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. چنین جلساتی می تواند پیامدهای مثبت بسیار به همراه داشته باشد، که کم ترین پیامد مثبت آن گام برداشتن در مسیر صحیح حقوقی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه برای شما خواهد بود.

مال مورد امانت در صورتی که مسترد نگردد قابلیت طرح دعوی حقوقی و کیفری خواهد داشت که هر کدام شرایط منحصر به فرد خود را دارد.

مواردی که در خصوص استرداد مال امانی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • استرداد مال امانی چگونه است؟
  • برای استرداد مال امانی چه باید کرد؟
  • برای طرح دعوی استرداد مال امانی چه باید کرد؟
  • مطالبه مال امانی چگونه است؟
  • در صورت عدم استرداد مال امانی چه باید کرد؟

با گفتن مطالب بالا، سعی داریم، به صورت مختصر و کوتاه به شرح دعوی استرداد مال امانی بپردازیم، همچنین می توانید در هر زمان با شماره گیری تلفن های اعلامی در سایت با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

قرارداد امانت و رابطه امانی از دیرباز در جوامع مختلف بشری مسبوق به سابقه و مرسوم بوده است. به نحوی که، در ادیان مختلف الهی بر امانت داری تاکید و سفارش بسیار شده و همچنین خارج از مباحث شرعی در عرف تمامی جوامع مترقی جهان نیز خیانت نسبت به مال امانی عملی مذموم و غیر اخلاقی به حساب می آید. قانونگذرا ایران نیز به بحث رابطه امانی بی توجه نبوده است، به نحوی که هم در مقررات قانون مدنی و هم در مقررات قانون مجازات اسلامی به بحث امانت به تفصیل پرداخته شده است.

یکی از قراردادهای مصرح درقانون مدنی (عقود معین) تحت عنوان ودیعه یا به اصطلاح همان امانت می باشد. در این قرارداد، شخصی مال خود را به منظور حفظ و نگهداری به طرف دیگر می سپارد، تا از مال نگهداری کند و متعاقباً با درخواست امانگذار مال را عودت دهد. به شخص مالک امانتگذار یا مودع گفته می شود و طرف دیگر امین یا مستودع خواهد بود.

چنانچه امین از استرداد مال امانی امتناع نماید تکلیف چیست؟ در واقع ضمانت اجرای عدم استرداد مال امانی از سوی امین چیست و مالک به منظور استیفاء حقوق قانونی خود چه باید کند؟

در ادامه به بررسی نکات کلید دعوی استرداد مال امانی می پردازیم.

۱ . در صورتی که امین پس از درخواست مالک، از عودت مال امانی خودداری نماید، عمل وی با وجود سایر شرایط می تواند مشمول عنوان کیفری خیانت در امانت باشد. البته موضوع این مطلب بررسی جنبه های کیفری موضوع حاضر نیست و اانشاالله در آینده ای نزدیک به شرح دعوی کیفری خیانت در امانت خواهیم پراخت. در اینجا فقط بدانید، تعقیب کیفری امین از طریق دادسرای عمومی و انقلاب ممکن خواهد بود.

۲ . راهکار دیگر به منظور بازپسگیری مال امانی، طرح دعوی حقوقی به خواسته استرداد مال امانی می باشد. جهت طرح این دعوی می بایست، دادخواست حقوقی تقدیم نمایید.

۳ . پیش از تقدیم دادخواست حقوقی به خواسته استرداد مال امانی، از طریق ارسال اظهارنامه رسمی استرداد مال امانی را مطالبه نمایید. در حقیقت، در اظهارنامه با تعیین مهلتی معقول مراتب قصد خود مبنی بر استرداد مال را به اطلاع امین برسانید. این اظهارنامه بسیار دارای اهمیت می باشد، به نحوی که پذیرش دعوی شما در مرجع حقوقی منوط به آن است. دادگاه های ایران در مقام رسیدگی به دعوی استرداد مال امانی ارسال اظهارنامه به امین پیش از طرح دعوی را لازم و ضروری می دانند. به نحوی که، عدم ارسال اظهارنامه پیش از طرح دعوی از موجبات رد دعوی به حساب می آید.

۴ . در صورتی که امین در مهلت متعارف و معقول تعیین شده مال امانی را مسترد ننمود، تصرف امانی و مشروع وی تبدیل به تصرفی نامشروع و غاصبانه می گردد، به نحوی که می توانید با مراجعه به دادگستری بر علیه وی اقدام به طرح دعوی نمایید. لازم است بدانید، پس از انعقاد عقد امانت و سپردن مال، امین مسئول هیچ گونه خسارتی به مال نخواهد بود، مگر آنکه تعدی و تفریط (تخلف) کند. اما این را همبدانید، پس از تخلف امین، مسئولیت تمام خسارات وارده به مال با امین خواهد بود.

۵ . رسیدگی به دعوی استرداد مال امانی در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده می باشد. البته باید گفت، دعوی مزبور از دعاوی مالی به حساب آمده و مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی تقویم مال ضروری است. اگر خواسته خود را ۲۰ میلیون تومان یا کمتر تقویم نمایید رسیدگی به این دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود و چنانچه خواسته خود را بیش از مبلغ مزبور مقوم کنید، رسیدگی به دعوی شما در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد. برای مثال خواسته شما می تواند استرداد خودرو پراید به شماره انتظامی .... مقوم بر دویست و یک میلیون ریال باشد.

۶ . به منظور تقدیم دادخواست حقوقی می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. در حال حاضر دیگر لازم نیست جهت ثبت دادخواست در محاکم حقوقی به مراجع مزبور مراجعه نمود. به واقع، ثبت دادخواست در مراجع قضایی نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

۷ . شاید برایتان این سوال پیش آید، دلایلی که می بایست تقدیم مرجع رسیدگی نمود کدام است؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، این دلایل شامل اظهارنامه، دلایل مربوط به مالکیت مال (نظیر سند یا فاکتور خرید مال) و دلایل مربوط به سپردن مال (رسید یا شاهد) خواهد بود.

امیداوریم، مطلب فوق که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه، تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما خوانندگان محترم قرار گیرد.

گروه وکلای نستوه این آمادگی را دارد، ارائه گر خدمات مشاوره و وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری باشد. جلسات مشاوره ما بنا به انتخاب شما می تواند به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردد. روش ما در ارائه مشاوره اینگونه است، ابتدا مدارک ارائه شده از سوی شما به دقت مورد مطالعه تیم وکالتی ما قرار خواهد گرفت، سپس با رسیدن به جمع بندی نظریه مشورتی ما به شما اعلام می گردد.

logo-samandehi