موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

چرا به وکیل نیاز داریم

چرا به وکیل نیاز داریم

با سلام و درود بر دوستان و همراهان همیشگی

در مطلب پیش رو که توسط  تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان چرا وکیل بگیریم خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های ذهنی خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص گرفتن وکیل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از :

  • وکیل رسمی دادگستری به چه کسی گفته می‌شود؟
  • آیا داشتن وکیل در پرونده های قضایی الزامی و اجباری است؟
  • داشتن وکیل در پرونده های قضایی چه مزایایی دارد؟
  • در پرونده های قضایی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل چقدر است؟

برای بهره مندی از مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در امور مورد نظر خود در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مطلب مرتبط: وکیل سرقت

وکیل رسمی دادگستری به چه کسی گفته می شود؟

تیم تحریریه گروه وکلای نستوه بارها در مطالب متعدد پاسخ این پرسش را داده است. یک بار دیگر به صورت کوتاه و گذرا در پاسخ به این پرسش می گوییم: وکیل رسمی دادگستری به شخصی گفته می شود، که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه وکالت پایه یک در دادگستری باشد.

کانون وکلای دادگستری، قدیمی ترین و معتبرترین نهاد به منظور صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری است. کانون وکلا از پیش از انقلاب تا کنون همواره در تربیت وکلای      دادگستری موفق عمل کرده و خدمات تسخیری و معاضدتی شایانی به دادگستری ایران ارائه نموده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به موجب قوانین خاص، مرکز امور مشاوران که نهادی زیر نظر قوه قضاییه می باشد، نیز می‌تواند، در موازات کانون وکلای دادگستری اقدام به صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری نماید. خلاصه اینکه، در حال حاضر به غیر از کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه نهاد دیگری نمی تواند، اقدام به صدور مجوز و پروانه وکالت در دادگستری نماید. مداخله در امور وکالتی توسط اشخاصی که فاقد پروانه وکالت دادگستری از کانون وکلا یا مرکز امور مشاوران می باشند، جرم کیفری محسوب شده و مرتکب قابل تعقیب کیفری خواهد بود.

مطلب مرتبط: دفتر وکیل

آیا داشتن وکیل در پرونده های قضایی الزامی است؟

متاسفانه در نظام حقوقی ایران برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته و مترقی جهان اصل بر آن است، داشتن وکیل در پرونده‌های قضایی الزامی و اجباری نیست. در حقیقت، اشخاص عادی می‌توانند به عنوان اصیل و بدون داشتن وکیل در پرونده های قضایی و دادگستری ایران مداخله نمایند. داشتن وکیل صرفاً در برخی از موضوعات کیفری مهم الزامی و اجباری می باشد.

مطلب مرتبط: شرایط گرفتن وکیل رایگان (وکیل تسخیری) چگونه است ؟

در کدام موضوعات کیفری داشتن وکیل الزامی و اجباری است؟

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ در برخی از جرایم که مجازات قانونی آنها سلب حیات، حبس ابد و مجازات های سنگین دیگر است حضور وکیل در رسیدگی های قضایی الزامی و اجباری خواهد بود.

امیدواریم، در کشور ما نیز قانونگذاری به سمت و سویی برود، که حضور و مداخله وکیل در پرونده های قضایی الزامی و اجباری شود، به نحوی که مداخله اشخاص بدون وکیل در پرونده های قضایی ممنوع شود. شاید یکی از علل مشغله زیاد شعب دادگاه ها و نارضایتی مردم از دستگاه قضا عدم مداخله وکلای دادگستری در بسیاری از پرونده ها باشد. در این خصوص در ادامه بحث بیشتر صحبت خواهیم کرد، در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  همراه باشید.

مطلب مرتبط: وکیل دادگاه حقوقی

داشتن وکیل در پرونده های قضایی چه مزایایی دارد؟

در صورتی که در پرونده های قضایی از خدمات وکلای دادگستری استفاده کنید، مزایا و دستاوردهای بسیاری  برایتان دارد. بی دلیل نیست، بر اساس قوانین بسیاری از کشورهای پیشرفته و مترقی جهان رسیدگی های قضایی  بدون حضور وکیل دادگستری ممنون و مداخله اشخاص بدون وکیل میسر نمی باشد. برخی از مزایای داشتن وکیل در پرونده های قضایی به شرح زیر است:

الف . در صورتی که شکایت یا دعوی حقوقی خود را از طریق وکلای رسمی دادگستری مطرح کنید،شکواییه و دادخواست شما صحیح و منطبق بر موازین قانونی تنظیم شده و پرونده شما روال قانونی خود را به درستی طی خواهد کرد. خوب است بدانید،   شکوائیه یا دادخواست غلط شما را از موفقیت دور خواهد کرد.تنظیم شکوائیه یا دادخواست صحیح و منطبق بر قانون امری تخصصی بوده که صرفاً از عهده وکلای رسمی دادگستری و قضات با تجربه محاکم بر می آید. پس توصیه و تاکید ما این است، شکواییه دادخواست خود را به صورت سرخود یا از طریق افراد ناآگاه تنظیم ننمایید.

ب . در صورتی که پیش از هرگونه اقدام حقوقی یا قضایی به وکلای رسمی دادگستری مراجعه کنید، از درصد پیشرفت کار خود در دستگاه قضا مطلع خواهید شد. چرا که یک وکیل متخصص و با تجربه دادگستری پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی اسناد مدارک و دلایل شما را مورد بررسی قرار خواهد داد، و با ارائه مشاوره و راهکار قانونی میزان درصد پیشرفت کار و موفقیت شما را خواهد گفت.

پ . داشتن وکیل در رسیدگی های قضایی موجب آسودگی خاطر و قوت قلب خواهد بود. در صورتی که در جلسات رسیدگی دادگاه یک وکیل متخصص و حرفه ای در کنارتان باشد، از این جهت که حقوق شما تضییع نشده و دادرسی نیز در مسیر درست خود پیش خواهد رفت آسوده خاطر خواهید بود.

ت . داشتن وکیل در پرونده های قضایی باعث می شود، وقت و هزینه خود را صرف پیگیری پرونده ننمایید. در حقیقت، وکلای شما امور اداری و پیگیری پرونده را به بهترین شیوه به انجام می رسانند، به نحوی که نیاز به مداخله و پیگیری بعدی شما نخواهد بود.

ث . حضور وکیل در پرونده های قضایی از ورود پرونده های بی مورد و حجم کاری و مشغله دستگاه قضا خواهد کاست. چرا که بسیاری از پرونده ها  خارج از چهارچوب قانونی تشکیل و سپس از سوی دادگاه بسته می شود.

در بالا صرفا به بیان مواردی از مزایای داشتن وکیل در پرونده‌های قضایی اکتفا نمودیم، داشتن وکیل در پرونده های قضایی مزایای دیگری نیز دارد، که پرداختن به تمامی آنها در این نوشته کوتاه امکان پذیر نیست.

مطلب مرتبط: وکیل شرب خمر خیابان پاسداران

در پرونده های قضایی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی دادگستری انتخاب نمایید. اصولاً از این حیث هیچ محدودیتی در نظام حقوقی ایران وجود ندارد. اما توصیه و تاکید ما این است، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز آماده و مشتاق است، در تمامی حوزه های حقوقی و کیفری به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

 هم اکنون با وکلا و مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با ما :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi