موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

گرفتن سهم الارث

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان گرفتن سهم الارث خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص گرفتن سهم الارث می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از سهم الارث چیست؟
  • گرفتن سهم الارث نیازمند رعایت چه تشریفاتی یا داشتن چه مدارکی است؟
  • در صورت تصرف اموال موروثی توسط برخی از وراث تکلیف چیست؟
  • به منظور گرفتن سهم الارث به کجا مراجعه کنیم؟
  • در پرونده های مربوط به گرفتن سهم الارث وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

با توجه به شرایط ویژه محاکم بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در حوزه مربوط به دعاوی خود مشاوره تخصصی اخذ نمایید و سپس اقدام به انجام امور حقوقی خود نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: وکیل تقسیم ترکه و ارث پاسداران

سهم الارث چیست؟

پس از فوت هر فرد، مالکیت اموال به جا مانده از متوفی پس از تسویه به بازماندگانش خواهد رسید. به اموالی که پس از فوت به نسبت سهم الارث به بازماندگان می رسد سهم الارث می گویند. توضیح اینکه، با فوت هر فرد اموال وی (با ارزش مالی کم یا با ارزش مالی زیاد) باقی می ماند. این اموال می تواند، چند دست لباس ارزان قیمت و یا املاک و سایر اموالی که دارای ارزش اقتصادی بالایی دارد باشد. در هر صورت پس از فوت مالک باید در خصوص  اموالش بر اساس مقررات مربوط به ارث مندرج در قانون مدنی و قانون امور حسبی تعیین و تکلیف گردد. چنانچه متوفی در هنگام فوت وارثی نداشته باشد، مالکیت این اموال مطابق مقررات به دولت منتقل خواهد شد. اما در صورتی که متوفی دارای وارث باشد؛ پس از کسر مخارج قانونی، دیون طلبکاران و عمل به وصایا، سایر اموال و دارایی ها بین وراث تقسیم می گردد.

بیشتر بدانید: مالیات بر ارث

منظور ازمخارج قانونی، دیون طلبکاران عمل به وصایا چیست؟

منظور از مخارج قانونی هزینه های مربوط به کفن و دفن متوفی است. در واقع؛ ابتدا هزینه مربوط به کفن و دفن شرعی متوفی که این روزها مبلغ کمی هم نمی شود، باید از اموال به جا مانده پرداخت گردد. سپس نوبت به پرداخت دیون طلبکاران خواهد رسید. طلبکارانی که در دوران حیات متوفی به مطالبات خود نرسیده اند می توانند از محل اموال به جا مانده دیون خود را مطالبه کنند. در نهایت نیز تا حدود مقرر قانونی (یک سوم) به وصایای مالی متوفی عمل می گردد. پس از آن که امور فوق به اتمام رسید، اگر مالی باقی ماند بر اساس مقررات ارث متعلق به وراث خواهد بود.

بیشتر بدانید: چگونه گواهی انحصار وراثت بگیریم؟

تعیین سهم الارث وراث بر چه اساسی انجام می شود؟

سهم الارث وراث در طبقات و درجات مختلف  به طور دقیق در قانونی مدنی ایران مشخص و تعیین شده است. تعیین سهم الارث نیز بر همین اساس انجام خواهد شد.

بیشتر بدانید: آیا محروم کردن فرزند از ارث امکان پذیر است؟

گرفتن سهم الارث نیازمند رعایت چه تشریفاتی وداشتن چه مدارکی است؟

در وهله اول باید گواهی حصر وراثت اخذ نمود. پس از فوت مورث، وراث باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام به اخذ گواهی حصر وراثت نمایند.

بیشتر بدانید: پس از فوت مرد مهریه زن چه می شود؟

منظور از گواهی حصر وراثت چیست؟

گواهی حصر وراثت سندی است که شورای حل اختلاف در تایید اسامی وراث ومیزان سهم الارث قانونی آنان صادر می کند. اصولا اثبات وراثت در مراجع قضایی از طریق گواهی حصر وراثت انجام می گیرد. مدارک لازم به منظور اخذ گواهی حصر وراثت عبارتند از: گواهی فوت، اسامی و کارت ملی وراث، استشهاد محلی، گواهی امضای شهود که این مدارکضمیمه دادخواست حقوقی شده و تقدیم شورای حل اختلاف می شود. پس از رسیدگی و رعایت تشریفات مربوط به آگهی گواهی حصر وراثت صادر می گردد.

بیشتر بدانید: مالیات بر ارث چگونه مشخص می شود؟

به منظور گرفتن سهم الارث چه باید کرد؟

این امکان وجود دارد اموال موروثی در اختیار و تصرف برخی از وراث باشد، به نحوی که متصرفین حاضر به تحویل و تسلیم سهم الارث سایرین نباشند. در اینجا به منظور گرفتن سهم الارث باید دعوی مطالبه سهم الارث را مطرح نمود. البته دقت نمایید، طرح دعوی مطالبه سهم الارث پیش از تقسیم ماترک راه به جایی نخواهد برد. لازم است، در وهله اول دعوی تقسیم ماترک طرح گردد. پس از تقسیم ماترک طرح دعوی مطالبه سهم الارث به طرفیت وراث متصرف بلا مانع است.

بیشتر بدانید: میزان ارث زن و شوهر چقدر است؟

در صورت تصرف اموال موروثی توسط برخی از وراث تکلیف چیست؟

ابتدا باید وضعیت تقسیم ماترک را مشخص نمود. در صورتی که سابقا تقسیم ماترک انجام نگرفته باشد، باید دادخواست تقسیم ماترک با رعایت تشریفات مقرر قانونی تقدیم مرجع قضایی صالح گردد. پس از تقسیم ماترک و در صورتی که اموال موروثی در تصرف وراث ممتنع از تسلیم باشد، می توان راهکارهای زیر را ارائه نمود:

الف . در خصوص اموال منقول می توان دعوی مطالبه سهم الارث را طرح نمود. فرض کنید، خودرو متعلق به متوفی در عملیات تقسیم ماترک داخل در سهم الارث وارث الف قرار گیرد، اما خودرو در تصرف وارث ب باشد و از تحویل خودرو امتناع کند. در این صورت وارث الف می تواند، دعوی خود را به طرفیت وارث ب به خواسته مطالبه سهم الارث را طرح کند.

ب . در خصوص اموال غیر منقول می توان دعوی خلع ید و رفع تصرف را طرح نمود. فرض کنید، یک قطعه زمین متعلق به متوفی در عملیات تقسیم ماترک داخل در سهم الارث وارث الف قرار گیرد. در صورتی که زمین تحت تصرف وارث دیگری باشد و متصرف از تسلیم زمین خودداری کند، می توان دعوی خلع ید و رفع تصرف را مطرح نمود.

به منظور گرفتن سهم الارث به کجا مراجعه کنیم؟ شما می توانید دادخواست حقوقی خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید. پس از ثبت دادخواست پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه حقوقی صلاحیت دار ارسال می گردد.

بیشتر بدانید: چگونه وصیت کنیم؟

به منظور گرفتن سهم الارث وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به گرفتن سهم الارث می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه از تمامی دانش و تجربه خود به منظور استیفای حقوق قانونی شما استفاده خواهد کرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi