موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال ثبت ازدواج

سلام بر دوستان و همراهان گرامی. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای با دانش و مجرب در تلاش است تا سطح معلومات و آگاهی شما بزرگواران را در زمینه های گوناگون حقوقی و قضایی ارتقا بخشد. از این جهت، گروه وکلای ما در اقدامی مستمر، قصد دارد با تهیه و انتشار مطالبی کوتاه و کاربردی به بررسی موضوعات گوناگون و شایع که امروزه در محاکم دادگستری بسیار مبتلی به می باشد مثمر ثمر و مفید واقع گردد. امیدواریم، مطالبی که در این صفحه تحت عناوین مختلف حقوقی ارائه می گردد مورد مطالعه و متعاقبا استفاده شما خوانندگان گرامی واقع شود.

سعی گروه نویسندگان ما بر این است، مطالب به صورت ساده و قابل فهم و ارائه گردد. چراکه معتقدیم، مطالب مشروح، بسیط و تخصصی در موضوعات حقوقی مورد پسند و سلیقه عامه مردم نمی باشد و چه بسا موجبات ملال خاطر خواننده غیر حرفه ای را باعث گردد. بنابراین همانگونه که ملاحظه می گردد، هدف از ارائه این مطالب آگاهی بخشی به طیف وسیعی از افراد حقوق نخوانده می باشد که به نوعی در روزمرگی های خود درگیر مسائل و مشکلات پیچیده حقوقی می گردند.

با درنظر گرفتن توضیحاتی که در فوق دادیم، به  بررسی مسائل پیرامون موضوع این مطلب تحت عنوان ابطال ثبت واقعه ازدواج می پردازیم. بر اساس مقررات مندرج در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ ازدواج تحت هر شرایطی می بایست به ثبت برسد. ثبت ازدواج از طریق دفاتر رسمی ازدواج و طلاق به عمل می آید.

لازم به ذکر است، عدم ثبت رسمی ازدواج دائم  و همچنین ازدواج موقت در مواردی که قانون مقرر نموده است می تواند مرد ازدواج کننده را مشمول ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری مقرر در قانون نماید. در حقیقت، هر مردی که ازدواج نماید، بدون آنکه ازدواج خود را به ثبت رسمی برساند علاوه بر اینکه می توان وی را ملزم به ثبت ازدواج نمود، عمل وی مشمول مجازات کیفری نیز خواهد شد. (در این تارنما مطلبی تحت عنوان الزام به ثبت واقعه ازدواج تهیه و بارگذاری شده است که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید، به آن مطلب مراجعه نمایید).

مواردی که در خصوص ابطال ثبت واقعه ازدواج می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دعوی ابطال ثبت واقعه ازدواج در چه مواردی طرح می شود؟
  • مواردی که می توان به موجب آن ثبت واقعه ازدواج را باطل نمود کدام است؟
  • جهت ابطال ثبت واقعه ازدواج به کجا مراجعه نماییم؟
  • بهترین وکیل دعاوی خانواده کیست؟

برای دریافت مشاوره تخصصی و همچنین دریافت پاسخ سوالات حقوقی خود می توانید هم اکنون با وکیل دعاوی خانواده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

شاید این سوال برای شما پیش آید که در چه مواردی می توان ازدواج به ثبت رسیده را باطل نمود؟ در حقیقت، موجباتی که باعث می گردد یک ازدواج به ثبت رسیده فاقد اعتبار و آثار حقوقی مربوط به آن باشد کدام است؟ جهت دستیابی به پاسخ پرسش های فوق با ما همراه باشید.

گفتنی است، مقررات مندرج در مواد ۱۰۶۲ الی ۱۰۷۰ قانون مدنی ایران شرایط صحت نکاح را بیان می دارد. در واقع، فقدان شرایط قانونی در مواد مورد اشاره می تواند موجبی برای بطلان و بی اعتباری عقد نکاح باشد. در ادامه این نوشتار به بررسی هر یک از این موارد قانونی خواهیم پرداخت.

ایجاب و قبول

عقد نکاح نیز مانند هر عقد یا قرارداد دیگری با ایجاب و قبول طرفین آن منعقد وایجاد می گردد. بر خلاف باور عرف، ایجاب از سوی زن و  قبول از جانب مرد خواهد بود. اگر ایجاب و قبولی در کار نباشد یا به نحو صحیح واقع نگردد، متعاقبا نکاح موجودیت نخواهد یافت. برای مثال، فرض نمایید، ایجاب زن خطاب به شخص الف باشد اما شخص ب آن ایجاب را قبول نماید‌. در مثال پیش گفته هیچ نکاحی محقق نخواهد شد. در صورت ثبت چنین نکاحی، متعاقبا می توان با اثبات مراتب نسبت به ابطال آن اقدام نمود.

مورد دیگر اینکه، توالی عرفی ایجاب و قبول شرط صحت آن می باشد.  بنابراین، در صورتی که مابین ایجاب و قبول آنقدر فاصله ایجاد شود که نسبت به یکدیگر بی ارتباط تلقی شوند دیگر آن ایجاب و قبول نمی تواند موجب انعقاد عقد نکاح گردد. پس، در صورتی که مابین ایجاب و قبول توالی عرفی نباشد متعاقبا می توان نسبت به آن نکاح دعوی ابطال ثبت واقعه ازدواج را طرح نمود. (در صورتی که ازدواج به ثبت رسیده باشد)

 تعیین زن و شوهر

ازدواج از جمله عقودی می باشد که شخصیت طرفین علت عمده عقد است. بنابراین تعیین زن و شوهر از شرایط صحت نکاح خواهد بود . پس اگر در تعیین شخص زن یا شوهر اشتباهی صورت گیرد بعدها از موجبات ابطال ثبت واقعه ازدواج محسوب خواهد شد.

تعلیق عقد

ازدواج از جمله عقودی است که تعلیق در آن راه ندارد. عقد ازدواجی که معلق بر حصول امری واقع شود باطل و فاقد هر گونه اثری خواهد بود.

بلوغ، عقل، قصد

مطابق مقررات قانون مدنی، زوجین می بایست بالغ و عاقل و قاصد باشند. در غیر این صورت نکاح باطل و بلا اثر خواهد بود. منظور از بلوغ رسیدن دختر به ۹ سال تمام قمری و پسر ۱۵ سال تمام قمری می باشد. اگرچه در حال حاضر سن مدنظر مقنن برای ازدواج در پسر ۱۵ سال تمام شمسی و در دختر ۱۳ سال تمام شمسی است. ( در حال حاضر پسری که به سن ۱۵ سال تمام شمسی نرسیده و دختری که به سن ۱۳سال تمام شمسی نرسیده است برای آنکه بتوانند ازدواج نمایند نیاز به کسب اجازه از سوی ولی قهری و تشخیص مصلحت از سوی دادگاه می باشد). با درنظر گرفتن توضیحات فوق، دختر و پسری که به سن بلوغ نرسیده اند (صغیر) ازدواجشان باطل و بلا اثر تلقی می گردد.

مورد دیگر عقل می باشد. شخص فاقد عقل، به علت فقدان قصد و اراده نمی تواند ازدواج نماید. به تعبیر دیگر، شخصی که مجنون یا به تعبیر عرف دیوانه است نمی تواند شخصا ازدواج نماید. البته، باید بدانید، ولی قهری یا قیم شخص مجنون می توانند بنا به مصلحت مجنون و به تجویز پزشک برای وی ازدواج نمایند.

مورد بعدی قصد و اراده خواهد بود. ازدواج نیز مانند هر قرارداد دیگری نیازمند قصد واراده طرفین آن است. در صورتی که زوجین یا یکی از آنان فاقد هرگونه قصد واراده جهت انعقاد عقد باشند عقد باطل و بلا اثر است. در نتیجه، در صورتی که یکی از زوجین مست باشد، خواب باشد یا بر اثر اجباری که قصد و اراده را زایل نماید ازدواج کند چنین ازدواجی را باید از اساس باطل و فاقد اعتبار دانست.

البته موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که می تواند موجبات بطلان و بی اعتباری عقد ازدواج را موجب گردد. برای مثال ازدواج بین دو همجنس! در نظام حقوقی ایران که برگرفته از دین مبین اسلام می باشد لازمه اولیه ازدواج اختلاف در جنس می باشد. این موضوع خیلی ساده و بدیهی است‌. در صورتی که یکی از طرفین در اثنای مدت ازدواج جنسیت خود را تغییر دهد(  از طریق عمل جراحی) ازدواج را باید باطل دانست.

مورد دیگر ازدواج بین اشخاصی است که ازدواج آنان حرام ابدی است. این بحث بسیار مفصل می باشد و انشاالله در مطلبی جداگانه له آن خواهیم پرداخت.

در پایان این مطلب باید بدانید، در تمام مواردی که موجبی قانونی یا شرعی برای بطلان ازدواج موجود است متعاقبا می توان با ارائه ادله مربوط به بطلان و با تقدیم دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده صالح دعوی ابطال ثبت واقعه ازدواج را کلید زد. ( چنانچه ازدواج به ثبت رسیده باشد).

گروه وکلای نستوه، با بهره گیری از تجارب و دانش حقوقی وکلای پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان مشاور یا وکیل در کنار شما باشد. جهت برخورداری از خدمات مشاوره و وکالتی ما تماس بگیرید.

logo-samandehi