موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اجرای ثبت مهریه

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان اجرای ثبت مهریه خواهیم پرداخت. به طور کلی موضوعات مربوط به حقوق خانواده از موضوعات مهم، کاربردی و شایع در محاکم ایران به حساب می آید. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه در این مطالب حاوی اطلاعات کوتاه و کاربردی زیادی در موضوعات مربوط به حقوق خانواده تحریر و در همین صفحه ارائه نموده است، در این مطلب نیز تلاش داریم به بررسی یکی از موضوعات حقوق خانواده بپردازیم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص اجرای ثبت مهریه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از مهریه چیست؟
  • طرق مطالبه مهریه کدام است؟
  • به منظور اجرای ثبت مهریه به کجا مراجعه نماییم؟
  • مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت چگونه است؟
  • هزینه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت چقدر است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی در دعاوی خانواده می توانید با وکیل زن و یا مرد با توجه به شرایط خود بدون واسطه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و از طریق راه های ارتباطی اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: تعدیل وتقساط مهریه

منظور از مهریه چیست؟

صداق کابین یا به اصطلاح حقوقی همان مهریه مالی است، که در اثر ازدواج دائم یا موقت مرد به همسر خود می دهد و رضایت وی را برای ازدواج تحصیل می کند. مهریه می تواند؛ مطلق مال اعم از طلا و جواهرات، سکه، وجه نقد، خودرو آپارتمان، ویلا، زمین، منفعت مال، آموزش، کار و عمل به طور کلی هر آنچه که از لحاظ حقوقی و عقلایی دارای منفعت عقلانی و اقتصادی می‌باشد تعیین گردد. خوب است بدانید، از منظر فقهی و حقوقی مهریه بر سه قسم می باشد: مهرالمسمی، مهرالمثل و مهرالمتعه.

بیشتر بدانید: اعسار از پرداخت مهریه

مهرالمسمی به مهریه ای می گویند که  در حین عقد تعیین می شود. در عقد ازدواج دائم تعیین مهریه از شروط اساسی صحت عقد نیست. در واقع این امکان وجود دارد، ازدواج دائم بدون تعیین مهریه منعقد شود، در فرض اخیر این امکان وجود دارد که زن مستحق دریافت مهرالمثل یا مهرالمتعه شود. همچنین باید بدانید، در عقد ازدواج موقت تعیین مهریه از شرایط اساسی صحت عقد است. ازدواج موقتی که  مهریه در آن تعیین نشود، باطل و بلااثر خواهد بود. به موجب مقررات قانون مدنی ایران، به مجرد عقد زن مالک مهریه خواهد شد. البته این مطلب در مورد مهریه عین معین نظیر آپارتمان و خودرو مصداق دارد. در صورتی که مهریه وجه نقد یا سکه باشد، حق زن بر مهریه یک حق دینی بوده و به مجرد عقد زن از مرد طلبکار می شود.

بیشتر بدانید: راه های مطالبه مهریه

طرق مطالبه مهریه کدام است؟

در نظام حقوقی ایران مسیر مطالبه مهریه یا از طریق محاکم دادگستری و یا از طریق اجرای ثبت خواهد بود. البته با توجه به مقررات بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه هر فردی که متقاضی مطالبه مهریه است اول باید، به منظور مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت اقدام نموده و در صورتی که اقدامات وی به نتیجه نرسد می تواند راه طرح دعوی از طریق دادگستری را در پیش گیرد. با این توضیح که، در گذشته فرد متقاضی  در مراجعه به دادگستری یا اداره ثبت آزادی عمل داشته و بر حسب اوضاع و احوال و شرایط بنا به انتخاب خود یکی از دو مسیر پیشگفته را انتخاب می نمود. اما در حال حاضر متقاضی مهریه مجبور است ابتدا به اداره ثبت مراجعه نماید و تا پیش از انجام تشریفات قانونی مربوطه حق مراجعه به دادگستری را ندارد. همانطور که از عنوان این مطلب پیداست (مهریه اجرای ثبت) در این نوشتار به چگونگی مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت خواهیم پرداخت. با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: مجازات عدم پرداخت مهریه

به منظور اجرای ثبت مهریه به کجا مراجعه نماییم؟

در پاسخ خواهیم گفت: در بند پیشین دانستیم، با توجه به مقررات قانون برنامه ششم توسعه مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت الزامی و اجباری شده است. از این جهت می باید با رعایت مقررات آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجراء نسبت به اجرای مفاد سند ازدواج در خصوص مهریه  اقدام نمود. مطابق مقررات آیین نامه مزبور اسناد لازم الاجراء به اسنادی می گویند که مفاد سند بدون مراجعه به دادگستری قابل اجراء خواهد بود. در حقیقت، ذینفع بدون آنکه مسیر طولانی و مشقت بار دادگستری را طی نماید، می تواند از طریق اجرای سند به خواسته خود برسد. سند ازدواج از اسناد رسمی و لازم الاجراء محسوب می شود.

بیشتر بدانید: آیا امکان مطالبه مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت دارای چه مراحلی است؟

در توضیح خواهیم گفت، زوجه ابتدا باید به محضری که عقد ازدواج را جاری نمود مراجعه کرده و درخواست صدور اجرائیه در خصوص مهریه نماید. با ارائه سند ازدواج، کارت ملی، تکمیل فرم درخواست اجرائیه مهریه و پرداخت هزینه مربوطه اجرائیه از سوی سردفتر صادر و مراتب به اداره ثبت مربوطه اعلام می شود. سپس اداره ثبت با عایت مقررات اجرائیه را به زوج ابلاغ و مواعد قانونی از تاریخ ابلاغ آغاز می شود. در صورتی که زوج در مواعد مقرر قانونی اقدام به پرداخت مهریه ننماید، فرآیند شناسایی اموال به منظور بازداشت اموال و ادای مهریه به زوجه آغاز خواهد شد. در فرآیند شناسایی و بازداشت اموال زوج این امکان وجود دارد، که حساب های بانکی، املاک، خودرو و یا سایر اموال وی توقیف و بازداشت شود.

بیشتر بدانید: آیا می توان مهریه زن خیانت کار را نپرداخت؟

در صورتی که مرد فاقد هرگونه مالی به نام خود باشد تکلیف چیست؟

در این فرض می توانید، با مراجعه به دادگستری دادخواست مطالبه مهریه خود را تقدیم نموده و با طی مراحل قانونی دستور جلب و بازداشت زوج را تحصیل نمایید.

بیشتر بدانید: تخفیف مهریه به چه صورت است؟

در پرونده های اجرای ثبت مهریه وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ به این سوال خواهیم گفت: گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده‌های اجرای ثبت مهریه در کنارتان باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح زیر است: بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم دادخواست در کلیه دعاوی حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکلای متخصص، تنظیم لایحه در کلیه امور حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی و همراه شما در جلسات انتقال قرار داد، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه در دادگاه خانواده

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi