موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

استرداد جهیزیه

سلام بر دوستان و همراهان گرامی.

تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" با هدف ارتقاء سطح معلومات حقوقی شما عزیزان اقدام به تنظیم و ارائه مطالب کوتاه و کاربردی می نماید. مطالعه و پیگیری مداوم مطالب این صفحه می تواند کمک گر شما در مراودات حقوقی باشد.

اگرچه با خواندن متن قوانین و مقررات یا مطالب کوتاه کاربردی مبدل به یک وکیل زبده و حرفه ای نمی شوید، اما با ارتقاء سطح معلومات عمومی خود در حوزه علم حقوق می توانید با آگاهی و چشمی باز در امور حقوقی خود تصمیم گیری نمایید. البته، همواره توصیه و تاکید "گروه وکلای نستوه" بر این مهم می باشد که امور حقوقی و وکالتی خود را به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری واگذار نمایید.

چنین اقدامی می تواند آثار مثبت بسیاری در زندگی و مخصوصا امور حقوقیتان بر جای بگذارد‌. پیگیری امور حقوقی از سوی یک وکیل دادگستری ضمن اینکه باعث می گردد از خدمات حقوقی و وکالتی به طور تخصصی برخوردار شوید، موجب می شود دیگر دچار فشارها و استرس دعاوی و گرفتاری های حقوقی خود نباشید. رها شدن از فشارها و استرس پیگیری دعاوی و امور حقوقی در دادگستری خود دست آوردی بزرگ در زندگی محسوب می گردد. به تعبیر بهتر، پس از سپردن امور حقوقی خود به یک وکیل دادگستری ضمن اینکه به بیراهه نخواهید رفت می توانید در امور شغلی، خانوادگی و مراودات اجتماعی خود نیز عملکرد بهتری داشته باشید.

با توجه به اینکه طبق رسوم ایرانیان فراهم نمودن جهیزیه با زن می باشد لیکن قانون فراهم نمودن جهیزیه را با مرد می داند. حال ممکن است در این بین هر کدام از طرفین اقدام به فراهم نمودن قسمتی از وسایل زندگی نمایند.

مواردی که در خصوص استرداد جهیزیه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دعوی استرداد جهیزیه چگونه است؟
  • برای مطالبه جهیزیه چه باید کرد؟
  • بهترین وکیل دعاوی خانواده کیست؟
  • دعوی استرداد جهیزیه به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟
  • جهیزیه خود را چگونه مسترد نمایم؟
  • دادگاه دعوی استرداد جهیزیه کجاست؟

لازم به توضیح است که موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره این آمادگی را دارد تا در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری در کنارتان باشد فلذا می توانید هم اکنون جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

با گفتن مطالب بالا ادامه بحث را به بررسی یکی از دعاوی مهم خانوادگی با عنوان استرداد جهیزیه پی خواهیم گرفت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

از دیرباز در جامعه ما ایرانیان رسم و فرهنگ آوردن اسباب و اثاثیه منزل یا به اصطلاح همان جهیزیه از سوی تازه عروس به خانه شوهر وجود داشته است. این رسم نانوشته همچنان نیز در جامعه ایرانی پر رنگ و پا برجاست. در واقع، پس از برگزاری مراسم عروسی پدر و مادر عروس اسباب و اثاثیه مورد نیاز به منظور آغاز زندگی مشترک دختر و داماد خود را خریداری می نمایند، تا به نوعی با دادن جهیزیه در شکل گیری زندگی مشترک زوجین مساعدت نمایند.

البته گفتنی است، امروزه رسم آوردن جهیزیه به منزل زوج در بعضی از مواقع رنگ لجبازی و چشم و هم چشمی به خود می گیرد، که به نوعی خود می تواند سرآغاز اختلافات بعدی باشد. چرا که در برخی مواقع دیده می شود، رسمی که با هدف مساعدت در آغاز زندگی دو جوان به آن نگریسته می شد امروزه دست آویزیست برای به رخ کشیدن وضعیت مالی خانواده های عروس و داماد. شاید شما هم مانند ما دیده یا شنیده باشید که افراط و تجملات در تهیه و آوردن جهیزیه و بگو مگو های پس از آن موجب شقاق و اختلاف در زندگی مشترک و برهم خوردن آن گردیده است.

خوب است از منظر حقوقی این سوال طرح گردد، آیا زوجه یا به اصطلاح عروس و خانواده وی تکلیفی برای تهیه و آوردن جهیزیه به منزل زوج دارند؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، چنین تکلیفی بر عهده زوجه یا خانواده وی نمی باشد. در حقیقت، از منظر قانونی عروس و خانواده اش هیچ تکلیفی به آوردن جهیزیه نخواهند داشت و زوج نمی تواند در هیچ دادگاهی الزام زوجه را به آوردن جهیزیه درخواست نماید.

خوب است بدانید، از منظر قانون مدنی ایران، تکلیف تهیه و آوردن اسباب و اثاثیه به منظور آغاز زندگی مشترک بر عهده زوج می باشد. درحقیقت مرد مکلف است، نفقه همسر خود را تمام و کمال پرداخت نماید. حال آنکه بر اساس مقررات قانون مدنی اسباب و اثاثیه منزل مشترک نیز در زمره نفقه به حساب می آید.

اما فرض نمایید، زوجه به همراه خود جهیزیه آورده باشد. پس از اختلاف مابین زوجین در خصوص جهیزیه نیز باید تعیین و تکلیف شود. در واقع این امکان وجود دارد، زوجه مدعی این باشد که زوج اموالی که وی به عنوان جهیزیه به منزل مشترک آورده بود را مسترد نمی نماید، در چنین شرایطی نوبت به طرح دعوی خواهد رسید.

در ادامه به برخی از نکات کلیدی دعوی استرداد جهیزیه خواهیم پرداخت که عبارت است از:

۱ . اموالی که زنبه همراه خود و در آغاز زندگی مشترک به منزل شوهر می آورد، متعلق به زن خواهد بود و به اصطلاح زن مالک جهیزیه می باشد. در خصوص جهیزیه حق مالکیتی برای مرد به وجود نخواهد آمد و زوج صرفاً حق استفاده و انتفاع از جهیزیه را به دست می آورد.

۲ . با توجه به اینکه مرد مالک جهیزیه نمی باشد، هر گونه دخل و تصرف عامدانه و بدون رضایت زوجه (نامشروع) می تواند برای وی مسئولیت جزائی دربر داشته باشد. برای مثال فرض نمایید، مرد با سوء نیت و بدون رضایت زوجه اموال جهیزیه را به فروش برساند. در این صورت مرد مرتکب بزه انتقال مال غیر گردیده است. یا فرض کنید، مرد با سوء نیت اموال جهیزیه را تخریب کند یا آتش بزند!

در موارد فوق زوج دارای مسئولیت کیفری و حقوقی خواهد بود به نحوی که می توان وی را تحت تعقیب کیفری قرار داد. در مواردی که زوج نسبت به جهیزیه مرتکب رفتاری مجرمانه می گردد می توان وی را از طریق دادسرای عمومی و انقلاب تحت تعقیب کیفری قرار داد.

۳ . جهت طرح دعوی استرداد جهیزیه لازم است دادخواست حقوقی تقدیم نمایید. این دادخواست در مواردی طرح می شود که زوجه به لحاظ اختلافات پدید آمده دیگر در منزل مشترک زندگی نمی نماید و جهیزیه وی نیز کماکان در منزل مشترک باقی مانده است و یا به هر دلیل قصد دارد جهیزیه خود را مسترد نماید. در این مورد لازم است، ابتدا اظهارنامه ای با مفهوم بازگرداندن جهیزیه خطاب به زوج تقدیم گردد‌. همچنین لازم است، مدت معقولی به منظور استرداد جهیزیه در اظهارنامه تعیین گردد. پس از سپری شدن مدت تعیین شده و عدم استرداد جهیزیه، طرح دعوی به خواسته مزبور بلامانع خواهد بود. البته ارسال اظهارنامه می تواند اختیاری باشد و الزامی در این راستا وجود ندارد.

4. برای جلوگیری از تضییع و تفریط جهیزیه می توانید همزمان با طرح دعوی خود، "تامین خواسته" را نیز از مرجع صلاحیت دار بخواهید. این اقدام سبب می شود اموال توقیف شده و تا پایان رسیدگی دادگاه دچار تضییع و تلف نگردد.

۵ . مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی شما می تواند بر حسب مورد شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده باشد.

دلایل لازم جهت طرح دعوی استرداد جهیزیه" چیست؟

فاکتور خرید اموال جهیزیه، صورت جهیزیه ممضی به امضای زوج و شهود می تواند از جمله دلایل طرح این دعوی باشد. توضیح اینکه، در بعضی مناطق رسم است سیاهه تنظیم می شود لیکن همواره سعی نمایید، در موقع بردن جهیزیه به منزل زوج صورت دقیقی از اموال تهیه کنید و آن را به امضای زوج و شهود برسانید. این اقدام می تواند اموالی که به عنوان جهیزیه به منزل مشترک آورده شده را مستند به دلیل نماید. در صورتی که سابقاً اقدام به تهیه صورت جهیزیه ننموده اید، ارائه فاکتور خرید کالا نیز می تواند مثبت دعوی شما باشد. شهادت شهود نیز یکی دیگر از ادله اثباتی در این دعوی می تواند به حساب آید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. "گروه وکلای نستوه" همواره این آمادگی را دارد تا به عنوان وکیل یا مشاور امور حقوقیتان را مدیریت نماید.

logo-samandehi