موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

استرداد هدایای دوران نامزدی

سلام بر دوستان و همراهان گرامی.

تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تنظیم و ارائه مطالب کاربردی در زمینه علم حقوق درصدد می باشد، سطح معلومات شما خواننده محترم را ارتفاء دهد. به نحوی که با مطالعه و پیگیری مداوم مطالب این صفحه بتوانید، با دیدی باز و آگاهانه به استقبال چالش های حقوقی پیش رو بروید. همواره تاکید و تکرار می کنیم، اگرچه مطالعه متن قوانین و مقررات و مطالب ارائه شده در سایت های مختلف سطح آگاهی شما را در موضوعات مختلف افزایش خواهد داد اما شما را تبدیل به یک فرد متخصص و صاحب نظر در آن حوزه  نخواهد کرد.

برای مثال، شما با خواندن مطالب پزشکی ارائه شده در فضای مجازی مبدل به یک پزشک حرفه ای که توانایی پیچیدن نسخه درمانی برای بهبودی بیمار را دارد نخواهید شد. همانطور که شما با خواندن مطالب حقوقی مبدل به یک وکیل مدافع حرفه ای که توانایی طرح یا دفاع از دعاوی در دادگستری را دارد  نمی شوید. پس هدف از ارائه مطالب حقوقی این صفحه آگاهی دهی و به نوعی آشنا نمودن شما عزیزان با برخی از مسائل ساده حقوقی خواهد بود. در حقیقت، مطالعه این دست مطالب هیچ گاه شما را از مراجعه به وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری و اخذ مشورت با وی بی نیاز نخواهد نمود.

گروه وکلای نستوه با مجموعه ای از وکلای رسمی و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری  مشتاق است، در کلیه امور کیفری و حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

هدایای دوران نامزدی با توجه به شرایط و نوع آن می تواند قابل استرداد و یا غیرقابل استرداد باشد.

مواردی که در خصوص پس گرفتن هدایای نامزدی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • طرح دعوی استرداد هدایای دوران نامزدی چگونه است؟
  • در چه صورتی می توان هدایای دوران نامزدی را پس گرفت؟
  • دعوی استرداد هدایای نامزدی به طرفیت چه کسانی طرح می گردد؟
  • نمونه دادخواست استرداد هدایای نامزدی چگونه است؟
  • وکیل استرداد هدایای نامزدی کیست؟

با گفتن مطالب بالا، ادامه بحث را با بررسی موضوع این مطلب تحت عنوان استرداد هدایای نامزدی پی خواهیم گرفت همچنین لازم به توضیح است که در هر زمان می توانید جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در ارتباط باشید.

معمولاً پیش از ازدواج و جاری شدن عقد نکاح زوجین دوران نامزدی خود را سپری می کنند‌. دورانی که بیشتر به منظور آشنایی، شناخت از یکدیگر، شناخت از اعضای خانواده، سلائق و علائق، دلبستگی ها و به نوعی رای زنی برای زندگی آینده می باشد که به دوران نامزدی تعبیر می شود.

از منظر قانون مدنی ایران، دوران نامزدی صرفا مربوط به دوران پیش از عقد بوده چرا که پس از جاری شدن عقد نکاح زوجین شرعا و قانونا زن و شوهر به حساب آمده و نامزدی مفهومی ندارد. البته، شاید از دید عرف و مردم عوام دوران نامزدی به حد فاصل جاری شدن صیغه عقد تا برگزاری مراسم عروسی تعبیر گردد که این تعبیر و مفهوم از نامزدی در قانون مدنی مورد قبول واقع نشده است.

در حقیقت، قانون مدنی ایران دوران نامزدی را مختص به قبل از جاری شدن صیغه عقد نکاح دانسته است. از دیدگاه قانون، برگزاری مراسم ازدواج یا به اصطلاح همان جشن عروسی بار حقوقی و قانونی نداشته، به نحوی که برگزاری یا عدم برگزاری مراسم عروسی در تکالیف و وظایف زوجین و رسمیت ازدواج آنان تاثیر و دخالتی نخواهد داشت.

خوب می دانیم، دادن هدیه از سوی زوجین در ایام نامزدی (پیش ازعقد نکاح) بسیار رایج و مرسوم می باشد. این رسم نانوشته از دیرباز در تمامی جوامع مترقی بشری وجود داشته و یقینا من بعد نیز وجود خواهد داشت.

به واقع، هدیه دادن یکی از طرق ابراز علاقه، محبت و صمیمت میان انسان ها به حساب می آید که این مهم در بین نامزدها بیشتر نیز می باشد. حال این امکان وجود دارد، دوران نامزدی منتج به ازدواج نشود. به تعبیر دیگر زن و مردی که با یکدیگر در دوران نامزدی به سر می برند به هر دلیلی نتوانند با هم ازدواج نمایند‌. سوالی که مناسب است اینجا طرح گردد اینکه، تکلیف هدایای دوران نامزدی چه خواهد شد؟ آیا نامزدها می توانند هدایای داده شده به یکدیگر را باز پس بگیرند؟ آیا زن و مردی که با یکدیگر در دوران  نامزدی به سر می برند می توانند نامزدی را بر هم زنند؟ آیا طرفی که نامزدی را برهم می زند مسئولیتی به منظور جبران خسارات طرف دیگر دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید.

۱ . خوب است بدانید، هر یک از نامزدها می تواند، یک طرفه و بدون ارائه هر گونه توضیحی نامزدی را برهم زند. در حقیقت، از منظر مقررات قانونی، نامزدی ایجاد علقه زوجیت نمی کند. هر یک از نامزدها پیش از عقد نکاح در  برهم زدن نامزدی اختیار تام دارد. البته این مقرره قانونی که ریشه در شرع دارد کاملاً صحیح و منطقی است. چرا که دوران نامزدی به منظور شناخت نامزدها از یکدیگر بوده و چنانچه در این دوران طرفین یا یکی از آنان به این نتیجه برسد که در انتخاب خود دچار اشتباه شده است، اینکه بتواند به این رابطه پایان دهد حق مسلم وی خواهد بود. از طرف دیگر هیچ کس نمی تواند شخص دیگری را وادار به ازدواج نماید.

۲ . مورد دیگر اینکه، طرفی که نامزدی را برهم می زند هیچ گونه مسئولیتی جهت پرداخت خسارت به طرف دیگر نخواهد داشت. به تعبیر دیگر، از بر هم زننده نامزدی به صرف اینکه حاضر به ازدواج نشده است مطالبه خسارات نمی توان کرد. پس دانستیم، طرفی که نامزدی را برهم می زند نه می توان از او مطالبه خسارت کرد و نه می توان وی را مججبور به ازدواج نمود.

۳ . در صورت بر هم خوردن نامزدی عین هدایای داده شده قابل استرداد خواهد بود. البته در این خصوص می بایست بین هدایای مصرف شدنی و هدایای مصرف نشدنی تفکیک قائل شویم‌. برای مثال، خوردنی و آشامیدنی قابل استرداد نیست. اما عین هدایایی از قبیل طلا و جواهرات، ساعت، البسه و دیگر هدایایی از این دست قابل استرداد خواهد بود.

۴ . سوال مناسب اینکه، در صورت از بین رفتن عین هدایا تکلیف چیست؟

در پاسخ به پرسش بالا می گوییم، در صورتی که عین هدایای قابل بقاء از بین رفته باشد قیمت آن قابل مطالبه خواهد بود. مگر آنکه، عین هدایا بدون تقصیر طرف دیگر از بین رفته باشد. پس در صورتی که عین هدایا بدون تقصیر هدیه گیرنده از بین رفته باشد قیمت آن نیز قابل مطالبه نخواهد بود.

۵ . در صورتی که علت بر هم خوردن نامزدی فوت یکی از طرفین باشد، اگر عین هدایای داده شده موجود باشد قابل استرداد خواهد بود، اما اگر عین هدیه از بین رفته باشد قیمت آن قابل مطالبه نیست.

۶ . سوال مناسب دیگر اینکه، در صورت برهم خوردن نامزدی تکلیف هدایای داده شده به خویشاوندان چه خواهد شد؟

در پاسخ می گوییم، قانون مدنی تکلیف هدایای داده شده به ابوین (پدر و مادر) را مشخص کرده است. در واقع، هدایایی که نامزدها در دوران نامزدی به ابوین یکدیگر می دهند پس از برهم خوردن نامزدی قابل استرداد خواهد بود. اما در خصوص هدایای داده شده به سایر خویشاوندان تعیین و تکلیف نشده است. به نظر می رسد، تکلیف هدایای داده شده به سایر خویشاوندان نیز تابع مقررات هدایای داده شده به پدر و مادر است.

۷ . رسیدگی به دعوی استرداد هدایای نامزدی بر حسب مورد می تواند در صلاحیت شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده باشد. توضیح اینکه، دعوی مزبور از دعاوی مالی به حساب آمده و با توجه به مقوم خواسته صلاحیت مرجع رسیدگی نیز تعیین خواهد شد.

امیدواریم مطلب بالا که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه، تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران واقع شود.

گروه وکلای نستوه مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi