موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعسار از پرداخت مهریه

مهریه یکی از شایع ترین دعاوی در محاکم می باشد، با توجه به اینکه اولین قدم در دعاوی خانوادگی مطالبه مهریه می باشد فلذا رتبه نخست دعاوی خانوادگی به مهریه یا همان مطالبه مهریه تعلق گرفته است. حال در مقابل نیز اعسار از پرداخت مهریه با توجه به اینکه مرد توان پرداخت یکجای مهریه را ندارد به میزان مطالبه مهریه وجود دارد و معمولاً در مقابل هر مطالبه مهریه یک دادخواست اعسار از پرداخت مهریه وجود دارد. سوال اساسی این است که معسر از پرداخت مهریه کیست؟ مهلت طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه چه میزان است؟ عدم طرح به موقع دعوی اعسار از پرداخت مهریه چه ضمانت اجرائی دارد؟ دلایل و مدارک لازم جهت طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه کدام است؟ جهت طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه به کجا مراجعه نماییم؟ موسسه حقوقی دادآوران نستوه در قالب گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

همانگونه که پیشتر اشاره گردید یکی از دعاوی شایع در محاکم دادگستری، دعوی اعسار از پرداخت مهریه می باشد. این دعوی زمانی طرح می شود که زوج به موجب حکم قطعی دادگاه محکوم به پرداخت مهریه در حق همسر خود شده است اما از توانایی مالی کافی جهت پرداخت یک جای محکوم به برخوردار نمی باشد.  فرض نمایید، شخصی محکوم به پرداخت پانصد سکه طلا تمام بهار آزادی در حق همسر خود شده است و با توجه به قیمت نجومی طلا و سکه در جامعه این روزهای ایران امکان پرداخت یکجای پانصد سکه طلا برای وی میسر نمی باشد. حال نوبت به طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه می رسد. سوالی که مناسب است در این بخش مطرح شود و به آن پاسخ داده شود اینکه؛ مهلت قانونی جهت  طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه چه میزان است؟ با توجه به مقررات مندرج در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394 پس از آنکه اجرئیه مبنی بر پرداخت مهریه به زوج ابلاغ گردید، سی روز مهلت دارد تا در خصوص دعوی اعسار از پرداخت مهریه اقدام نماید. چنانچه دعوی اعسار از پرداخت مهریه خارج از فرجه قانونی مطرح گردد، زوجه می تواند بعد از انجام سایر تشریفات مذکور در قانون پیش گفته درخواست حبس زوج را بنماید. چنانچه دعوی اعسار از پرداخت مهریه خارج از مهلت سی روزه طرح شود آزادی زوج به تحصیل رضایت زوجه یا تودیع وثیقه به میزان محکوم به منوط خواهد بود.

معسر از پرداخت مهریه کیست؟ مطابق ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی معسر به کسی اطلاق می شود که مالی به غیر از مستثنیات دین ندارد و یا آنکه به مال خود دسترسی ندارد. با توجه به تعریف قانون از معسر و توضیحات فوق معسر از پرداخت مهریه به شخصی اطلاق می شود که برای پرداخت مهریه به اندازه کافی مال ندارد یا به مال خود دسترسی ندارد.

شاید برای شما این سوالات پیش آید که برای طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه به کجا مراجعه نماییم؟ جهت طرح این دعوی به چه دلایل و مدارکی نیازمندیم؟  برای اعسار از پرداخت مهریه از کجا باید شروع کنیم؟ در ادامه این مطلب سعی می نماییم گام به گام مراحل و شرایط طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه را به زبانی ساده و قابل فهم تشریح نماییم.

مدارک و دلایل لازم جهت طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه عبارتند از :

1-  دادنامه قطعی مبنی بر محکومیت زوج به پرداخت مهریه

2-  شهادتنامه شهود

3- صورت اموال و دارائی

4- کارت بانکی برای پرداخت هزینه دادرسی

با این توضیح که دلایل و مدارک فوق می بایست ضمیمه دادخواست شما تقدیم مرجع رسیدگی گردد البته با توجه به شرایط موجود همه این موارد باید در دفتر خدمات قضایی تقدیم گردد.

توجه داشته باشید، در تنظیم شهادتنامه شهود می بایست نکاتی رعایت گردد که عدم توجه به آن ها می تواند ضمانت اجرای سنگین رد دعوی را در پی داشته باشد. شهادتنامه می بایست توسط حداقل دو شاهد مرد امضاء گردد و در متن استشهادیه علاوه بر هویت، شغل، میزان درآمد و نحوه قانونی امرار و معاش متقاضی اعسار به موارد آتی اشاره گردد:

شاهد از چه طریقی متقاضی اعسار از پرداخت مهریه را می شناسد. مثلاً از طریق نسبت فامیلی، دوستی و همکاری و...

شاهد چه مدت متقاضی اعسار را می شناسد. مثلاً پنج سال، دو سال، از کودکی و...

در متن استشهادیه تصریح گردد، شاهد نسبت به وضعیت مالی متقاضی اعسار  علم واطلاع دقیق دارد.

پس از تهیه دقیق و بی نقص استشهادیه که می بایست مطابق ماده 9 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تنظیم گردد نوبت به تنظیم صورت اموال و دارائی می رسد. متقاضی اعسار می بایست، در صورت مذکور فهرست کلیه اموال و دارائی های خود اعم از منقول و غیر منقول را تصریح نماید. برای مثال، تمامی شماره حساب های متعلق به خود در بانک های ایرانی و خارجی و میزان وجوه موجود در حساب های بانکی، کلیه اسناد مالکیت املاک، شماره پلاک خودرو و ... . توجه نمایید؛ عدم ارائه اطلاعات صحیحح می تواند متقاضی اعسار را با ضمانت اجرای کیفری یا حقوقی مواجه نماید. بنابراین توصیه و تاکید می نماییم، در تنظیم وصورت اموال و دارئی خود صادقانه عمل نمایید.

در مرحله بعد نوبت به تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه می رسد. برای این منظور شما می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. شما باید با ارائه دادنامه قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه، استشهادیه، صورت اموال و دارائی، کارت ملی و پرداخت هزینه دعاوی غیر مالی نسبت به ثبت دادخواست خود اقدام نمایید. همواره توصیه و سفارش می نماییم، تنظیم یک دادخواست حقوقی صحیح و فاقد نقص نیازمند تجربه و تخصص می باشد. متاسفانه در کشور ما بر خلاف سایر نقاط دنیا به این مسئله دقت و توجه نمی گردد و بسیاری از مراجعه کنندگان دادگستری، شخصاً و بدون مشورت با وکلای دادگستری اقدام به تنظیم دادخواست حقوقی می نمایند، این خود درمانی می تواند موجب سرگردانی مراجعه کنندگان و اتلاف وقت دستگاه قضا شود. پس یک بار دیگر تاکید می نماییم؛ جهت جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه خود و برای اینکه از ابتدا در مسیری درست قرار گیرید دسته کم جهت مشورت و تنظیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به وکلای حرفه ای دادگستری مراجعه نمایید.

گروه وکلای نستوه جهت ارائه مشاوره و قبول وکالت به صورت تخصصی، در دعاوی مربوط به اعسار از پرداخت مهریه در کنار شما خواهد بود شهروندان محترم توجه داشته باشند که به جای مراجعه به موسسات حقوقی نامعتبر، بتوانند با اطمینان خاطر از خدمات حقوقی و وکالتی وکلای حرفه ای دادگستری بدون هرگونه واسطه برخوردار شوند.

logo-samandehi