موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام به بذل مدت متعه

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به بررسی یکی از موضوعات دعاوی خانواده تحت عنوان الزام به بذل مدت متعه خواهیم پرداخت.

بذل مدت منحصر به نکاح موقت و یا همان صیغه است و در عقد دائم بذل مدت وجود ندارد.

امیدواریم، مطالب کوتاه و کاربردی که در این صفحه بارگذاری می شود مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

مواردی که در خصوص الزام به بذل مدت متعه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • از دعوی الزام به بذل مدت متعه چگونه است؟
  • دعوی الزام به بذل مدت متعه از سوی چه کسی طرح می گردد؟
  • نمونه دادخواست الزام به بذل مدت متعه چگونه است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به بذل مدت متعه کجاست؟
  • بهترین وکیل زن در دعاوی خانوادگی کیست؟
  • در دعوی الزام به بذل مدت متعه چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟

می توانید هم اکنون با وکیل متخصص دعاوی خانواده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه با ما در ارتباط باشید.

منظور از دعوی الزام به بذل مدت متعه چیست؟

در نظام حقوقی ایران ازدواج موقت یا همان صیغه مورد حمایت قانونگذار می باشد. در واقع، قانونگذار ایران با تاثیر از آموزه های فقه امامیه در کنار ازدواج دائم، ازدواج موقت را نیز مورد حمایت خود قرار داده است. اصولا ازدواج موقت با اتمام مدت تعیین شده به پایان می رسد و زوجین بدون جاری شدن صیغه طلاق از یکدیگر جدا خواهند شد.

آیا امکان جدایی و تفریق زوجین پیش از اتمام مدت  وجود دارد؟

بله. در واقع طرح دعوی الزام به بذل مدت متعه به نوعی به ازدواج موقت پیش از اتمام موعد آن پایان خواهد داد. در ادامه به تشریح دعوی الزام به بذل موت متعه خواهیم پرداخت. با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.  

نیک می دانیم، در نظام حقوقی ایران ازدواج بر دو قسم می باشد. مورد اول که قبول و پسند جامعه ایرانی بوده ازدواج دائم نام دارد. در ازدواج دائم زوجین به صورت نامحدود با یکدیگر پیمان زناشویی می بندند و اصولاً آنچه که می تواند موجب تفریق و جدایی آنان گردد جاری شدن صیغه طلاق خواهد بود. به واقع؛ در ازدواج دائم زوجین می توانند، تحت شرایط مقرر قانونی و شرعی از یکدیگر جدا شوند و به زندگی زناشویی خود خاتمه دهند. صحبت از طلاق و مقررات مربوط به آن موضوع این نوشتار نبوده و شما را به منظور مطالعه بیشتر در این مورد به مطالب تنظیم شده از سوی گروه وکلای نستوه با موضوع طلاق ارجاع می دهیم.

اما همانطور که در ابتدای این نوشتار نیز تصریح گردید، نظام قانونگذاری ایران با پیروی از مقررات فقه امامیه، از ازدواج موقت نیز همانند ازدواج دائم حمایت نموده است. بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا، در کشور ما ازدواج برای مدت محدود و موقت قانونی به حساب آمده و دارای آثار حقوقی مخصوص به خود خواهد بود. این نوع از ازدواج متعه یا به اصطلاح عرفی صیغه تعبیر می گردد.

در ازدواج موقت یا به اصطلاح همان صیغه تفریق و جدایی زوجین چگونه صورت می گیرد؟

بر اساس مقررات قانون مدنی ایران، از جمله شرایط صحت ازدواج موقت تعیین مدت می باشد. در حقیقت، ازدواج موقت برای مدت زمانی محدود و معین منعقد می شود. با اتمام مدت، زوجین از یکدیگر جدا شده و همانند ازدواج دائم نیازی به جاری شدن صیغه طلاق نخواهد بود. به منظور درک راحت تر موضوع مثال می زنیم. فرض کنید، اشخاص الف و ب برای مدت ۶ ماه ازدواج موقت نمایند‌. با گذشت ۶ ماه از تاریخ ازدواج زوجین از یکدیگر جدا شده و دیگر زن و شوهر قانونی محسوب نخواهند شد. این جدایی به صرف گذشت مدت زمان ۶ ماه از تاریخ عقد حاصل می شود و دیگر نیازی به جاری شدن صیغه طلاق نخواهد بود.

آیا در ازدواج موقت تنها راه تفریق و جدایی زوجین سپری شدن مدت و اتمام آن خواهد بود؟

پاسخ این سوال منفی است. مطابق مقررات قانون مدنی ایران، امکان جدایی زوجین پیش از اتمام مدت نیز ممکن خواهد بود. مورد اول اینکه، مرد می تواند ایام باقی مانده از متعه را بذل نماید. فرض کنید، اشخاص الف و ب برای مدت زمان ۳ ماه با یکدیگر ازدواج موقت نمایند. پیش از اتمام موعد ۳ ماهه مرد می تواند ایام باقی مانده را بذل نموده و از این طریق تفریق و جدایی زوجین حاصل گردد.

اما مورد دیگری که به ازدواج موقت پایان خواهد داد، طرح دعوی به خواسته الزام به بذل مدت متعه خواهد بود. در صورتی که زن در عسر و حرج شدید قرار گیرد، به نحوی که ادامه زندگی زناشویی تا اتمام مدت صیغه قابل تحمل نباشد، می تواند از طریق دادگاه صالح دعوی الزام به بذل مدت متعه را طرح نماید.

به منظور درک بهتر موضوع مثال می زنیم. فرض کنید، اشخاص الف و ب برای مدت زمان معین و محدود با یکدیگر ازدواج موقت نمایند. در صورتی که پیش از اتمام مدت مرد دچار اعتیاد به مواد مخدر گردد یا با سوء رفتار خود موجبات آزار و اذیت زن را سبب شود، زوجه می تواند  دعوی الزام به بذل مدت متعه را طرح نماید.

منظور از عسر و حرج چیست؟

به نظر می رسید، تشخیص عسر و حرج شدید و غیر قابل تحمل که از موجبات الزام به بذل مدت متعه خواهد بود به تشخیص مقام قضایی واگذار شده است که این مهم می تواند بر حسب مورد متفاوت باشد. البته گفتنی است، قانون مدنی نیز از باب تمثیل به بیان برخی از مصادیق عسر و حرج پرداخته است.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به بذل مدت متعه کجاست؟

پاسخ اینکه، به موجب مقررات قانون حمایت خانواده رسیدگی دعوی الزام به بذل مدت متعه در صلاحیت ذاتی دادگاه خانواده خواهد بود. در حال حاضر می توانید، با مراجعه به دفلتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست خود به خواسته الزام به بذل مدت متعه را ثبت نمایید‌. شما می بایست، ادله مربوط به ازدواج موقت و دلایل عسرو حرج خود را ارائه نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در دعاوی مربوط به الزام به بذل مدت متعه به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi