موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام به بذل مدت

دعاوی خانواده دارای شرایط خیلی خیلی خاص می باشند. مرجع صالح به رسیدگی به دعاوی خانوادگی دادگاه خانواده می باشد. در این میان یکی از دعاوی نادر در دادگاه خانواده دعوی الزام به بذل مدت است. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که دعوی الزام به بذل مدت چیست؟ شرایط دعوی الزام به بذل مدت چیست؟ مدارک طرح دعوی الزام به بذل مدت چیست؟ دعوی الزام به بذل مدت مختص به کدام عقد ازدواج می باشد؟ دعوی الزام به بذل مدت به خواست و تقاضا چه کسی طرح می گردد؟ تحت چه شرایطی می توان دعوی الزام به بذل مدت طرح نمود؟ رسیدگی به دعوی الزام به بذل مدت در صلاحیت کدام دادگاه است؟

در این مطلب به بررسی یکی از دعاوی مربوط به امور خانواده تحت عنوان الزام به بذل مدت خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث می بایست بیان گردد؛ دعوی الزام به بذل مدت مختص به عقد نکاح موقت یا به اصطلاح عرفی همان صیغه می باشد. در واقع می دانیم، عنوان مزبور مطلقاً در عقد ازدواج دائم راه ندارد و تنها موجبات انحلال نکاح دائم محدود به طلاق و فسخ نکاح می شود.

عقد نکاح دائم و نهاد خانواده مورد حمایت قانونگذار ایران قرار دارد؛ گفتنی است، قانون ایران به تاثیر از فقه امامیه نهاد ازدواج موقت را نیز در چهارچوب قوانین و مقررات مورد پذیرش قرار داده است از این رو بررسی یکی از علل انحلال عقد نکاح موقت تحت عنوان بذل مدت می تواند مفید فایده واقع شود.

دعوی الزام به بذل مدت مختص به کدام عقد ازدواج می باشد؟

همانطور که در مقدمه این مطلب بیان نمودیم، دعوی الزام به بذل مدت مختص به ازدواج موقت یا همان صیغه می باشد. مطابق مقررات قانون مدنی در عقد موقت تعیین مدت الزامی و از ارکان عقد محسوب می شود، به تعبیر دیگر در صورت عدم تعیین مدت عقد نکاح موقت را باید باطل و بی اثر دانست. در عقد نکاح دائم طرف از طریق طلاق یا فسخ نکاح از یکدیگر جدا می شوند و چیزی تحت عنوان بذل یا انقضای مدت وجود ندارد چرا که عقد دائم همانطور که از نام آن پیداست نه برای مدت معین بلکه به صورتی دائمی منعقد خواهد شد. از طرف دیگر ازدواج موقت با توجه به اینکه برای مدت معلوم و معینی منعقد می شود تفریق مربوط به آن نیز از طریق بذل یا انقضای مدت تحقق خواهد یافت.

 دعوی الزام به بذل مدت را تحت چه شرایطی می توان طرح نمود؟

پیش تر گفتیم؛ عقد نکاح موقت برای مدت زمان معلوم و محدودی منعقد می گردد. انقضای مدت عقد موجب انحلال عقد نکاح موقت خواهد بود، این امکان وجود دارد عقد نکاح موقت یا به اصطلاح همان صیغه برای مدت زمان طولانی منعقد گردد در این صورت انحلال عقد صرفاً با انقضای مدت یا بذل مدت از جانب مرد تحقق خواهد یافت. در اینجا مناسب است این سوال مطرح گردد؛ چنانچه ازدواج موقت برای مدتی طولانی منعقد شود اما شوهر به تکالیف قانونی خود در قبال زوجه عمل ننماید و حاضر به بذل مدت باقی مانده نیز نشود، تکلیف چیست؟ در این موارد چه راهکار قانونی برای حمایت از زن و جلوگیری از تضییع حقوق قانونی وی متصور است؟

در پاسخ باید گفت، چنانچه مرد حاضر به بذل مدت باقی مانده نشود به نحوی که موجبات عسر و حرج زن فراهم گردد زن می تواند با مراجعه با دادگاه و ارائه ادله مربوط به عسر و حرج خود اقدام به طرح دعوی الزام به بذل مدت نماید. در صورتی که دادگاه ادله زن را مورد پذیرش قرار دهد حکم الزام شوهر به بذل مدت را صادر خواهد نمود.

سوال دیگری که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه؛ آیا شوهر می تواند جهت بذل مدت زن را وکیل خود نماید؟

پاسخ این سوال مثبت است. در عقد نکاح موقت مرد می تواند زن را به نحو مطلق وکیل در بذل مدت نماید و یا در صورت تحقق شرایط خاصی اعمال این حق را به زن اعطاء نماید. زنی که وکیل در بذل مدت می باشد می تواند با وکالت داده شده از جانب شوهر  پیش از انقضای مدت نسبت به بذل آن اقدام نماید.

رسیدگی به دعوی الزام به بذل مدت در صلاحیت کدام دادگاه است؟

با توجه به بند 9 ماده 4 قانون حمایت خانواده رسیدگی به دعوی بذل یا انقضای مدت در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی الزام به بذل مدت اقدام نمایید. برای این منظور به همراه داشتن کارت ملی، دلایل مربوط به اثبات عسروحرج و کارت بانکی جهت پرداخت هزینه های مربوطه الزامی می باشد. 

توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. مراجعه  خودسرانه به دادگستری دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه در بر نخواهد داشت. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی واجد دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود می باشند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد؛ این گروه  سعی دارد، شهروندان محترم از تخصص وکلای دادگستری به صورت تخصصی، مستقیم و بدون واسطه  بهره مند شوند. متاسفانه امروزه زمینه برای فعالیت افراد سود جو و فاقد هر گونه دانش حقوقی مهیا می باشد، به نحوی که این افراد با تاسیس موسسات حقوقی غیر مجاز که به هیچ عنوان مورد تایید کانون وکلای دادگستری نمی باشد اقدام به اخذ مبالغی هنگفت از مراجعین می نمایند و از این طریق موجبات تضییع حقوق مردم و اتلاف وقت دستگاه قضا را سبب می شوند. جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی ما در دعاوی مربوط به الزام به بذل مدت تماس بگیرید .   

logo-samandehi