موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام زن به تمکین

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی.

گروه وکلای نستوه در راستای افزایش آگاهی شما در زمینه علم حقوق اقدام به تهیه و ارائه مطالب کاربردی می نماید. مطالعه و تدقیق در مطالبی که در این صفحه ارائه می گردد، اگر چه شما را به یک وکیل دعاوی حرفه ای و کاربلد مبدل نخواهد کرد، اما دست کم این فایده را دارد که سطح آگاهی و معلومات شما را در حوزه کاربردی علم حقوق ارتقاء می بخشد. البته، همواره توصیه و تاکید ما این است؛ پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت و رای زنی نمایید، تا به این روش از بسیاری پیامدهای منفی احتمالی پیشگیری کنید‌. در عین ناخرسندی، در جامعه ما فرهنگ مشورت با متخصصین امر ضعیف و تا حدود زیادی مفقود می باشد. که این کوتاهی نه صرفا در زمینه علم حقوق بلکه در حوزه های دیگر علم نیز به چشم می خورد‌. در پیش گرفتن خود درمانی در حوزه های تخصصی علوم مختلف؛ انرژی، وقت و هزینه بسیاری از خوددرمانگر مصروف می نماید و در نهایت نیز دود این اقدام نابه خردانه به چشم شخصی خواهد رفت که به جای مشورت با متخصص امر به خوددرمانی روی آورده بود. پس در اینجا، بار دیگر تاکید می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید.

تمکین یکی از موضوعات مهم در زندگی زناشویی به حساب می آید که می تواند مربوط به طرفین باشد حال آنکه قانونگذار تمکین را مختص زن دانسته است و در خصوص تمکین مرد قانون ساکت است.

مواردی که در خصوص تمکین زن می بایست مد نظر قرار دهیم عبارات است از

  • الزام زوجه به تمکین در چه مواردی طرح می شود؟
  • دادخواست الزام به تمکین چگونه است؟
  • نمونه دادخواست الزام به تمکین چگونه است؟
  • در صورت ترک محل زندگی توسط زن چه باید کرد؟
  • هزینه پرونده تمکین چقدر است؟

با گفتن مطالب بالا، بحث را با بررسی مسائل حقوقی پیرامون دعوی الزام زوجه به تمکین پی خواهیم گرفت و همچنین شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به مشاوره تخصصی و اعطای وکالت به وکیل دادگستری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

در این مطلب به بررسی یکی از موضوعات مهم دعاوی خانوادگی با عنوان الزام زوجه به تمکین خواهیم پرداخت.

توضیح اینکه، پس از انعقاد عقد نکاح زوجین دارای حقوق و تکالیف طرفینی می شوند. برخی از این حقوق و تکالیف مالی است، نظیر: مهریه و نفقه. برخی دیگر از این حقوق غیر مالی به حساب می آید، نظیر: حسن معاشرت و برقراری رابطه جنسی متعارف، حسن معاضدت در پیشبرد وظایف زندگی مشترک و اموری از این قبیل. در صورتی که هر یک از طرفین عقد نکاح به تکالیف و وظایفی که از عقد نکاح ناشی شده است عمل ننماید، طرف دیگر می تواند از طریق دادگاه صالح ممتنع را الزام به انجام تکلیف قانونی نماید.

یکی از تکالیف ناشی از عقد نکاح حسن معاشرت در روابط زناشویی و برقراری رابطه جنسی متعارف می باشد. به طور کلی، زن مکلف می باشد در حدود قانون و شرع از همسر خود تمکین نموده و به خواسته های مشروع وی جامه عمل بپوشاند. در صورتی که زن از انجام وظایف خود در حدود قانون و شرع کوتاهی نماید، مرد می تواند با مراجعه به دادگاه صلاحیت دار الزام زوجه را به تمکین و انجام وظایف قانونی درخواست نماید. البته گفتنی است، برقراری رابطه جنسی فی مابین زن و شوهر یک تکلیف دو طرفه محسوب شده و مرد نیز مکلف است در حدود قانون و شرع نیازهای همسر خود را برآورده نماید.

۱ . دعوی الزام به تمکین از سوی مرد به طرفیت زوجه طرح می گردد. در مواردی که زن بدون داشتن علت شرعی و قانونی از تکالیف خود سر باز می زند، زوج می تواند با مراجعه به دادگستری دعوی الزام به تمکین طرح نماید. البته، همانطور که در فوق گفتیم، انجام تکالیف زناشویی صرفاً مختص به زوجه نبوده و مرد نیز در این باره می بایست به وظایف همسری خود عمل نماید. در صورتی که مرد مستنکف از انجام وظایف زناشویی باشد، زوجه می تواند با مراجعه به دادگستری مرد را ملزم به حسن معاشرت نماید. البته، در صورتی که عدم حسن معاشرت از سوی مرد تا حدی شدید باشد که از مصادیق عسر و خرج تلقی گردد، حق طلاق نیز برای زن به وجود خواهد آمد.

۲ . فقها و حقوق دانان، تمکین را بر دو قسم می دانند. تمکین خاص، که صرفا به روابط جنسی زن و شوهر بازمی گردد. و مورد دیگر تمکین عام است، که شامل حسن معاشرت و معاضدت در پیشبرد اهداف خانواده خواهد بود. برای مثال، مرد کارها و امور خارج از خانه را مدیریت می کند و زن نیز به مدیریت امور خانه خواهد پرداخت. در هر صورت عدم تمکین از سوی زوجه (عام یا خاص) می تواند موجب طرح دعوی الزام زوجه به تمکین گردد.

۳ . زنی که از همسر خود تمکین نمی کند، ناشزه به حساب آمده و حق نفقه وی ساقط می شود. البته ، اثبات نشوز و عدم تمکین جهت سقوط حق نفقه نیاز به رسیدگی قضایی و اخذ حکم از دادگاه صلاحیت دار دارد. به تعبیر دیگر، اگر مردی سابقاً به لحاظ عدم تمکین زوجه خود، حکم تمکین و نشوز وی را اخذ نموده باشد متعاقباً می تواند از پرداخت نفقه خودداری ورزد. همچنین مردی که به علت در دست داشتن حکم قطعی عدم تمکین و نشوز از پرداخت نفقه همسر خود امتناع می نماید قابل تعقیب کیفری و حقوقی نخواهد بود، زیرا قانون چنین مجوزی برای وی قائل شده است.

آیا زن، تحت هر شرایطی ملزم به تمکین از همسر خود خواهد بود؟

پاسخ این سوال منفی است. اگر زن دلیل شرعی و قانونی برای عدم تمکین داشته باشد، می تواند از همسر خود تمکین نکند. چنین زنی دیگر ناشزه به حساب نمی آید و حق مطالبه نفقه نیز برای وی محفوظ است. در حقیقت، شرع و قانون زن را تحت هر شرایطی ملزم و مکلف به تمکین ننموده و عدم تمکین و نشوز مختص به زنی است که بدون علت شرعی و قانونی و به اصطلاح از سر لجبازی تمکین نمی نماید. از مواردی که زن می تواند از همسر خود تمکین نکند، بیماری خود زن یا مرد خواهد بود. برای مثال فرض نمایید، مرد مبتلا به نوعی بیماری مقاربتی و مسری شده است، در این شرایط زن تکلیفی به تمکین از همسر خود نخواهد داشت.

همچنین، مورد دیگری که زن با مجوز قانون می تواند از همسر خود تمکین نکند، استفاده زن از حق حبس خواهد بود. زن تا موقعی که مهریه خود را دریافت ننموده است می تواند از همسر خود تمکین نکند، چنین حقی را حق حبس می گویند. البته، حق حبس و مسائل پیرامون آن بسیار وسیع و گسترده می باشد، تا آنجا که در مطلبی جداگانه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. اما به طور خلاصه بدانید، زنی که در مقام اعمال حق حبس از شوهرش خود تمکین نمی کند ناشزه به حساب نیامده و حق نفقه وی نیز ساقط نمی گردد.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به تمکین کجاست؟

پاسخ این سوال در قانون حمایت خانواده می باشد. در واقع مرجع صلاحیت دار جهت رسیدگی به دعوی الزام زوجه به تمکین دادگاه خانواده خواهد بود.

مطلب فوق توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و ارائه گردید. امیدواریم مطلب بالا مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. البته خوب است بدانید، دعوی الزام زوجه به تمکین دارای ظرایف و ریزه کاری های حقوقی بسیاری می باشد، به نحوی که پرداختن به همه آن ظرایف در یک مطلب کوتاه که به منظور مطالعه و استفاده خواننده غیر حرفه ای تنظیم و ارائه می گردد غیر ممکن خواهد بود. لذا شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارتباط برقرار نموده و از این طریق از خدمات مشاوره و وکالتی برخوردار شوید.

logo-samandehi