موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اهداء جنین

وجود فرزند در خانواده نعمتی است غیرقابل وصف، حال آنکه عده ای با توجه به شرایط امکان دارا بودن فرزند را ندارند. اهداء جنین یکی از راه هایی است که بسیاری از افراد نسبت به ان علاقه مند می باشند. اهداء جنین دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد. اشخاصی که متقاضی اهداء جنین می باشند می بایست نسبت به این شرایط و ضوابط اطلاع کافی را داشته باشند. مقاله پیش رو با عنوان اهداء جنین از سوی گروه وکلای نستوه تهیه و توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است. شما را به مطالعه مطالب علمی و حقوقی این مقاله در خصوص اهداء جنین جلب می نمایم. منظور از اهداء جنین چیست؟ شرایط اهداء جنین چیست؟ مدارک برای اهداء جنین چیست؟ نحوه اهداء جنین چگونه است؟ جهت اطلاع از قوانین مربوط به اهداء جنین به کدام قانون مراجعه نماییم؟ تقاضای دریافت جنین اهدائی از جانب چه کسانی و به کدام مرجع تسلیم می گردد؟ دادگاه با احراز کدام شرایط مجوز دریافت جنین را صادر می کند؟ این می تواند فقط قسمتی از سوالات موجود در ذهن شما در خصوص اهداء جنین می باشد.

بدون شک یکی از دغدغه های زوجین نابارور داشتن فرزند می باشد. در دنیای امروز پیشرفت های پزشکی این امکان را فراهم نموده تا زوجین نابارور در صورت داشتن شرایطی خاص بتوانند از طریق روش های نوین علمی و پزشکی صاحب فرزند شوند. یکی از این روش ها اهداء جنین می باشد، که به صراحت مورد توجه قانونگذار ایران قرار گرفته است. در سال 1382 قانونی تحت عنوان «قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور» به تصویب مجلس وقت رسید که علی رغم تمامی ابهامات و کاستی های موجود دست کم به موضوع اهداء جنین در کشورمان چهره ای قانونی و رسمی بخشید. جهت اطلاع از مقررات مربوط به قانون نحوه اهداء جنین در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

منظور از اهداء جنین چیست؟

در این خصوص باید گفت، سلول های جنسی زوجین اهداء کننده جنین از طریق روش های آزمایشگاهی تبدیل به جنینی قابل انتقال می گردد. این جنین از طریق روش های پزشکی به رحم زن اهداء گیرنده انتقال داده می شود. با این توضیح که زن و مرد اهداء کننده می بایست زن و شوهر شرعی و قانونی باشند.

تقاضای دریافت جنین اهدائی از جانب چه کسانی و به کدام مرجع تنظیم و تسلیم می گردد؟

تقاضای دریافت جنین اهدائی مشترکاً از جانب زوجین تنظیم و تسلیم دادگاه محل سکونت آنان می گردد. در این خصوص لازم است تصریح گردد، تقاضای دریافت جنین یک دعوی ترافعی در معنای خاص کلمه محسوب نشده و دادخواست مربوط به آن نیز واجد شرایط و مفهوم خاص دادخواست جهت آغاز یک دعوی محسوب نمی گردد. در این باره یک رای وحت رویه صادره از دیوان عالی کشور نیز موجود می باشد. این رای که به علت صدور آرای متعارض مابین شعب اول و پنجم دیوان عالی کشور در موضوع واحد صادر گردید صراحتاً اشعار می دارد: «از مقررات قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور خصوصاً ماده 4 آن راجع به صلاحیت دادگاه چنین مستفاد می گردد که تقاضای زوجین برای دریافت جنین از امور ترافعی نیست و مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی در خصوص رسیدگی به دعاوی منصرف از آن است. بر این اساس، تقاضای زوجین بدون تقدیم دادخواست در دادگاه محل اقامت و یا سکونت آنان قابل رسیدگی است و رای شعبه اول دیوان عالی کشور که با این نظر انطباق دارد، صحیح و قانونی تشخیص داده می شود. این رای طبق ماده 471 قانون آیین دادرسی کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم الاتباع است».    

بنابراین در این مورد دادگاه صرفاً در خصوص احراز شرایط قانونی مربوط به زوجین متقاضی دریافت جنین تحقیق می نماید. در صورت احراز شرایط قانونی مجوز اهداء جنین از جانب دادگاه صادر می گردد، بدیهی است در صورت عدم احراز شرایط قانونی این تقاضا مورد پذیرش دادگاه قرار نخواهد گرفت.

دادگاه با احراز کدام شرایط مجوز دریافت جنین را صادر می کند؟

برابر با ماده 2 قانون «نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور» دادگاه با احراز شرایط ذیل مجوز دریافت جنین را صادر می کند:

الف- زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه دار شدن نداشته باشند و زوجه استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

ب- زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

ج- هیچ یک از زوجین محجور نباشد.

د- هیچ یک از زوجین مبتلا به بیماری های صعب العلاج نباشند.

ه- هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند.

و- زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.

پس از انجام تحقیقات لازم در صورتی که دادگاه موارد قانونی مذکور را احراز نمود مجوز اهداء جنین را صادر می نماید. لازم به ذکر است مطابق ماده 4 قانون پیش گفته رسیدگی دادگاه خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت. در صورتی که دادگاه صلاحیت زوجین را مورد تایید قرار ندهد این تصمیم دادگاه از قابل تجدیدنظر خواهد بود.

جهت ثبت دادخواست اهداء جنین به کجا مراجعه نماییم؟

زوجین می توانند با در دست داشتن مدارک مربوط به اثبات دارای بودن شرایط قانونی دریافت جنین که در فوق مورد بررسی قرار گرفت جهت ثبت تقاضای خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند. پس از ثبت دادخواست و انجام اقدامات مربوط به آن تقاضا جهت بررسی احراز شرایط قانونی به یکی از شعب دادگاه خانواده ارجاع می شود. دادگاه پس از انجام تحقیقات لازم و احراز شرایط قانونی مجوز اهداء جنین و معرفی زوجین به یکی از مراکز درمانی مجاز صادر می گردد.

در انتها توصیه و تاکید می کنیم؛ قبل از ثبت تقاضای خود برای دریافت جنین با وکلای متخصص ما مشورت نمایید. کنترل و بررسی مدارک مربوط به دارا بودن شرایط قانونی توسط وکلای ما سبب می شود وقت و هزینه خود را اتلاف نکنید و با قرار گرفتن در مسیر قانونی و در صورت دارا بودن شرایط مقرر قانونی به مقصود خود برسید. در مرحله بررسی و کنترل مدارک در صورت ناقص بودن مدارک این موضوع به اطلاع شما خواهد رسید تا با تکمیل آن در ادامه مسیر با مشکل مواجه نشوید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده است در کلیه دعاوی مربوط به اهداء جنین به عنوان مشاور یا وکیل شما را همراهی نماید. هم اکنون با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.   

logo-samandehi