موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اهدا جنین

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مربوط به حوزه حقوق خانواده تحت عنوان اهداء جنین خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گیرد.

مواردی که در خصوص اهداء جنین می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اهداء جنین چیست؟
  • شرایط اهداء جنین چیست؟
  • شرایط قانونی لازم به منظور دریافت جنین چیست؟
  • آیا اهداء جنین نیازمند طرح دعوی و تقدیم دادخواست خواهد بود؟
  • برای اهداء جنین چه باید کرد؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه که توسط تیم تحریریه این موسسه تنظیم گردیده است می توانید جهت دریافت پاسخ سوالات خود هم اکنون با وکیل در این موسسه در ارتباط باشید.

با پبشرفت علم در حوزه های مختلف بشری؛ امکان تحقق بسیاری از امور، که در گذشته غیر قابل انجام به حساب می آمد فراهم گردیده است.  در گذشته ای نه چندان دور ناباروری دغدغه ای  لاینجل برای زوج های جوان محسوب می شد، اما امروزه با پیشرفت های پزشکی ناباروری نیز مانند بسیاری از بیماری های لاعلاج دیگر به دست فراموشی سپرده شده است. چرا که امروزه با روش های پزشکی و آزمایشگاهی امکان اهداء جنین به زوجین نابارور میسر گردیده و در همین رابطه قانونی نیز با عنوان قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور به تصویب رسیده است. قانون مزبور مصوب سال ۱۳۸۲ و مشتمل بر ۵ ماده است، در قانون مزبور مقررات قانونی اهداء جنین به زوجین نابارور تبیین و تشریح گردیده است.

به موجب قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور؛ ابتدا جنین، خارج از رحم زوج های شرعی و قانونی شکل می گیرد و متعاقباً با رضایت کتبی زوجین صاحب جنین به رحم زنان نابارور منتقل می گردد. کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری ذی صلاح با رعایت شرایط مقرر قانونی و شرعی مجاز به انجام چنین کاری خواهند بود.

دادگاه با احراز کدام شرایط مجوز دریافت جنین را صادر می کند؟

در پاسخ به این سوال می گوییم، در صورت احراز شرایط ذیل دادگاه مجوز دریافت جنین را صادر خواهد نمود:

الف . بنا به تشخیص پزشک  معتمد دادگاه، زوجین امکان بچه دار شدن را دارا نباشند و مضافاً اینکه زوجه توانایی و استعداد بچه دار شدن را داشته باشد.

ب . زوجین از صلاحیت اخلاقی برخوردار باشند.

ج . زوجین دارای اهلیت قاتونی باشند، به تعبیر دیگر هیچ یک از زوجین محجور نباشند.

د . زوجین سلامت بوده و هیچ یک مبتلا به بیماری های صعب العلاج نباشند.

ه . زوجین  به مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند.

و . زوجین از اتباع جمهوری اسلامی ایران باشند.

درخواست اهداء جنین به چه نحو ارائه می گردد؟

در پاسخ به این سوال باید به مفاد ماده ۴ قانون مزبور دقت نمود، این ماده می گوید: (بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در محاکم خانواده، خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدیدنظر می باشد). همچنین رای وحدت رویه شماره ۷۵۵ مورخ ۱۴ /۱۰ / ۱۳۹۵ صادره از هیئت عمومی دیوان عالی کشور حکایت از این دارد که تقاضای زوجین از امور ترافعی نیست و مقررات قانون آیین دادرسی مدنی منصرف از آن می باشد. به نحوی که تقاضای زوجین بدون تقدیم دادخواست در دادگاه محل اقامت آنان قابل رسیدگی خواهد بود. در نتیجه دانستیم، تقاضای دریافت جنین از سوی زوجین نابارور بدون رعایت تسریفات مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی و بدون تقدیم دادخواست و به صرف درخواست قابل تحقق خواهد بود.

رسیدگی به درخواست اهداء جنین در صلاحیت ذاتی کدام دادگاه می باشد؟

بر اساس بند ۱۷ از ماده ۴ قانون حمایت خانواده رسیدگی به این تقاضا در صلاحیت دادگاه خانواده خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. توصیه و تاکید ما این است:

پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. این برایتان بهترین سرمایه گذاری است. در بسیاری از موارد اقدامات خودسرانه و از روی ناآگاهی موجب می شود یک حق قانونی ضایع شده و دیگر نیز قابل استیفاء نباشد. در واقع مشورت شما پیش از انجام هرآنچه که دارای جنبه های فنی و تخصصی است می تواند شما را در مسیری صحیح قرار دهد به نحوی که از بسیاری مشکلات و پیامدهای بعدی جلوگیری شود. بنابراین سعی کنید پیش از هر گونه اقدام حقوقی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه عبارتند از:

برگزاری جلسات مشاوره تخصصی به صورت حضوری و تلفنی، تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه توسط وکیل متخصص، تنظیم درخواست های حقوقی و لوایح دفاعیه توسط وکیل متخصص، پیگیری امور حقوقی توسط وکیل متخصص، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص عضو کانون وکلای مرکز همواره مشتاق و آماده است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi