موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تعدیل وتقساط مهریه

شرایط تورم در جامعه منجر به آن می گردد که زوج پس از مدتی اقدام به طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه نماید، چرا که با توجه به تورم و افزایش ناگهانی قیمت ها امکان پرداخت اقساط تعیین شده مهریه را نداشته ویا از دست داده است از همین روی اقدام به طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه می نماید. در این میان سوالاتی شاید برای او و یا طرف دعوی تعدل اقساط مهریه طرح گردد بدین شرح که دعوی تعدیل اقساط مهریه در چه صورتی مطرح می گردد؟ چه کسانی حق طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه را دارا می باشند؟ در چه شرایطی دعوی تعدیل اقساط مهریه انجام می پذیرد؟ طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه نیازمند ارائه چه دلایل و مدارکی می باشد؟ مرجع صالح جهت طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه کجاست؟ چگونه دعوی تعدیل اقساط مهریه را طرح نماییم؟ برای اطلاع از سوالات مورد اشاره مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه را که توسط دپارتمان های تخصصی گروه وکلای نستوه برای شما عزیزان تنظیم گردیده است را مطالعه نمایید.

در این مطلب سعی داریم با قلمی ساده و روان به تشریح شرایط مربوط به دعوی تعدیل اقساط مهریه بپردازیم. قبل از ورود به بحث اصلی می بایست تصریح گردد، دعوی تعدیل اقساط مهریه زمانی مطرح می شود که سابقاً در خصوص مطالبه مهریه و متعاقباً اعسار از پرداخت آن رسیدگی و حکم قطعی صادر شده است. با ذکر مثالی را موضوع را روشن می نماییم. فرض کنید، خانمی دادخواستی به طرفیت همسر خود به خواسته مطالبه مهریه به میزان پانصد سکه طلا تمام بهار آزادی تقدیم دادگاه صالح نماید، و دادگاه پس از رسیدگی زوج را  محکوم به پرداخت مهریه در حق زوجه صادر کرده که متعاقباً زوج به علت عدم توانایی مالی جهت پرداخت یک جای محکوم به اقدام به تقدیم دادخواستی به خواسته اعسار از پرداخت مهریه می نماید. با فرض اینکه دعوی اعسار زوج مورد پذیرش دادگاه واقع شود؛ دادگاه در ضمن حکم اعسار در خصوص شرایط پرداخت مهریه به نحو اقساط تعیین و تکلیف خواهد کرد. در حقیقت دادگاه ضمن پذیرش اعسار زوج از پرداخت یکجای مهریه، وی را مکلف می نماید به جای پرداخت یک جای محکوم به؛ مهریه را به صورت اقساط در حق زوجه پرداخت نماید. مثلاً دادگاه با در نظر گرفتن شرایط مالی مرد در رای خود حکم می کند، زوج به طور مثال ده عدد سکه به عنوان پیش پرداخت و ماهیانه نیز یک عدد سکه در حق همسر خود پرداخت نماید. (سابقاً در خصوص نحوه صحیح طرح دعوی اعسار از پرداخت مهریه و شرایط آن مطلبی تحت همین عنوان جهت مطالعه و کسب آگاهی شما عزیزان در سایت قرار گرفت). پس از طی مراحل فوق چنانچه با گذشت زمان شرایط پرداخت اقساط مهریه دچار تغییر و تحول گردد، مثلاً شرایط اقتصادی جامعه به گونه ای رقم بخورد که سکه نسبت به گذشته با افزایش قیمت یا افت فاحش قیمت مواجه شود یا تغییراتی در وضعیت مالی زوج پدید آید با این توضیح که این تغییرات می تواند مثبت باشد (افزایش درآمدهای زوج) و یا منفی باشد (کاهش درآمدهای زوج) حال می توان، در خصوص  طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه اقدام نمود.

سوالی که مناسب است در اینجا مطرح گردد اینکه؛ آیا زوجه می تواند نسبت به طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه اقدام نماید؟ پاسخ این سوال مثبت است. با توجه به توضیحات فوق این امکان وجود دارد که سکه نسبت به گذشته با افت فاحش قیمت مواجه گردد (اگرچه بسیار بعید می باشد)! یا در وضعیت مالی زوج تغییراتی حاصل شود که میزان اقساط تعیین شده در گذشته نسبت به درآمدهای فعلی وی مبلغ ناچیزی محسوب گردد، در این شرایط زوجه حق دارد نسبت به طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه (افزایش) اقدام نماید. بنابراین همانطور که ملاحظه می گردد دعوی تعدیل اقساط مهریه می تواند از جانب هر یک از زوج یا زوجه مطرح گردد. تبصره دوم از ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب سال 1394 نیز مهری بر تایید این موضوع می باشد.

شرایط طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه کدام است؟ با توجه به مطالب فوق، جهت طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه می بایست دادنامه قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه، دادنامه قطعی اعسار از پرداخت مهریه و هر دلیل و مدارکی که می تواند توجیه کننده دادگاه جهت تعدیل اقساط مهریه باشد ضمیمه دادخواست گردد. از جمله دلائلی که می تواند در این خصوص ارائه گردد شهادتنامه شهود یا ارائه دلایل و مدارک مربوط به تغییر در نرخ تورم بر اساس اعلام مراجع رسمی و قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت محکوم علیه است.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه اقدام نمایید. دقت داشته باشید، قبل از طرح دعوی با وکلای دادگستری مشورت نمایید تا ضمن قرار گرفتن در مسیر صحیح از اتلاف وقت و هزینه خود جلوگیری نمایید. تنظیم دادخواست و ارائه ادله مربوط به اثبات هر دعوی امری تخصصی می باشد که وکلای دادگستری با کسب آموزش های تئوری و عملی در انجام این مهم از متخصصین به حساب می آیند. به خاطر داشته باشید، فایده و ارزش مشورت با وکلای دادگستری پس از دعوی و مواجه شدن با مشکلات بعدی نمودار خواهد شد.    

 موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل دپارتمان تخصصی در امور خانواده و استفاده از بهترین وکلای پایه یک دادگستری در امور خانواده می تواند یکی از بهترین گزینه های شما باشد. شما می توانید در موسسه حقوقی دادآوران نستوه که دارای مجوز و اعتبار است در صورت تمایل با وکیل زن و یا وکیل مرد همراه گردید. هم اکنون می توانید جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi