موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ثبت واقعه طلاق

با سلام بر شما دوستان و همراهان همیشگی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی خانوادگی با عنوان ثبت واقعه طلاق خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد استفاده و مطالعه شما واقع گردد.

پیش از شروع بحث لازم است  بگوییم؛ حقوق خانواده از حوزه های حساس و مهم قانونگذاری به حساب می آید، به نحوی که مقررات این حوزه در همه جوامع مترقی دنیا از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. در ایران نیزمقررات حقوق خانواده هم در قوانین عام و هم در قوانین خاص دیده می شود. به نحوی که در قانون مدنی ایران مقرراتی در خصوص مباحث حقوق خانواده به چشم می آید، که البته قانونگذار ایران به مقررات موجود در قانون مذکور اکتفاء ننموده و قانونی خاص تحت عنوان قانون حمایت خانواده را نیز در این حوزه به تصویب رسانده است. این که مقنن با وجود مقررات قانون مدنی، اقدام به وضع قانونی خاص پیرامون مباحث حقوق خانواده می نماید، خود گویای اهمیت حوزه خانواده برای تصمیم گیرندگان و نمایندگان مجلس قانونگذاری است. در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به تشریح یکی از مباحث مهم حوزه حقوق خانواده با عنوان ثبت واقعه طلاق می پردازیم.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید همچنین در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص ثبت واقعه طلاق می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ثبت واقعه طلاق چیست؟
  • آیا ثبت واقع طلاق الزامی می باشد؟
  • عدم ثبت واقعه طلاق چه ضمانت اجرائی دارد؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ثبت واقعه طلاق کجاست؟
  • در دعوی ثبت واقعه طلاق چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟

ثبت واقعه طلاق چگونه است؟

خوب می دانیم، زوجینی که با یکدیگر ازدواج دائم نموده اند صرفاً از طریق انجام تشریفات قانونی و شرعی طلاق می توانند از یکدیگر جدا شوند. در واقع درخواست طلاق بر حسب شرایط می تواند از سوی مرد یا زن (در موارد مقرر قانونی) و یا به صورتی توافقی باشد. با توجه به مقررات قانون حمایت خانواده ثبت واقعه طلاق الزامی و اجباری می باشد.

در واقع بر اساس مقررات قانون مزبور در ابتدا می بایست حکم طلاق و یا گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه صلاحیت دار صادر شود، پس از طی تشریفات قانونی و  قطعیت تصمیم دادگاه بر تفریق و جدایی زوجین، جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق ممکن می گردد. در این رابطه ماده  ۲۴ قانون حمایت خانواده می گوید: (ثبت طلاق و... حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است).

دعوی ثبت واقعه طلاق در چه مواردی طرح می شود؟

بر اساس مقررات ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده در صورتی که مردی  همسر خود را طلاق دهد و تا یک ماه طلاق را به ثبت نرساند متعاقباً می توان مرد را الزام به ثبت واقعه طلاق نمود.

عدم ثبت واقعه ازدواج از سوی مرد چه ضمانت اجرایی دارد؟

ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده به این سوال پاسخ داده است. مطابق ماده مزبور، در صورتی که مردی بدون ثبت در دفتر رسمی ازدواج و طلاق همسر خود را طلاق دهد، و تا یک ماه طلاق را به ثبت نرساند ضمن اینکه ملزم به ثبت واقعه طلاق می شود عمل وی جرم کیفری محسوب شده و مشمول مجازت خواهد بود. پس در فوق دانستیم، ثبت واقعه طلاق پس از قطعیت رای دادگاه بر تفریق و جدایی زوجین الزامی و اجباری خواهد بود‌. همچنین دانستیم، عدم ثبت واقعه طلاق می تواند ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری را برای مرد دربر داشته باشد.

دعوی ثبت واقعه طلاق چگونه طرح می شود؟

فرض را بر این قرار می دهیم،  مردی با رعایت شرایط شرعی و قرائت صیغه طلاق همسر خود را مطلقه می نماید. در صورتی که مرد تا یک ماه از تاریخ واقعه طلاق اقدام به ثبت آن در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق ننماید، زن می تواند  دادخواست حقوقی به خواسته الزام مرد به ثبت واقعه طلاق را تقدیم مرجع قضایی صالح نماید.

رسیدگی به دعوی ثبت واقعه طلاق در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟

در پاسخ باید گفت، رسیدگی به دعوی ثبت واقعه طلاق در صلاحیت ذاتی دادگاه خانواده خواهد بود.

به منظور ثبت دادخواست ثبت واقعه ازدواج به کجا مراجعه نماییم؟

در پاسخ به این سوال می گوییم: در حال حاضر می توانید؛ به منظور ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

دلایل مربوط به دعوی ثبت واقعه طلاق کدام است؟

شما می بایست دلایل مربوط به ازواج و متعاقبا دلایل مربوط به طلاق جاری شده را ضمیمه دادخواست خود نموده  و تقدیم مرجع قضایی صالح نمایید.

گروه وکلای نستوه همواره توصیه و تاکید دارد؛ تنظیم یک دادخواست حقوقی امری مهم و تخصصی به حساب می آید. در صورتی که دادخواست دعوی شما صحیح و بر پایه  موازین قانونی و حقوقی تنظیم شود، در مسیر صحیح دادرسی قرار خواهید گرفت. در این صورت امکان موفقیت شما بسیار بالا خواهد بود.  به منظور قرارگرفتن در مسیر صحیح دادرسی تنظیم دادخواست دعاوی حقوقی خود را به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری بسپارید. یقین داریم، غالب دعاوی حقوقی که تنظیم دادخواست آن از سوی افراد ناآگاه و غیر متخصص انجام می گیرد به نتیجه مطلوب منتج نخواهد شد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در دعوی ثبت واقعه ازدواج به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

  • ارائه مشاوره تخصصی به صورت حضوری و تلفنی
  • تنظیم دادخواست و شکوائیه از سوی وکیل متخصص
  • تنظیم لایحه دفاعیه از سوی وکیل متخصص
  • تنظیم قرارداد
  • همراهی شما در جلسات مذاکره مربوط به قرارداد

شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi