موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

جلوگیری از کار کردن زن

سلام بر دوستان و همراهان گرامی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از دعاوی مهم خانوادگی تحت عنوان جلوگیری از کار کردن زن یا در اصطلاح حقوقی منع اشتغال زوجه می پردازیم.

قبل از شروع بحث یادآور می شویم، در هر جامعه ای قوانین و مقررات مربوط به امور خانواده از اهمیت و حساسیت به سزایی برخوردار می باشد. در ایران نیز قوانین مختلف (حقوق مدنی و قانون حمایت خانواده) به تفصیل در موضوعات مختلف خانوادگی سخن گفته است. اهمیت مقررات حوزه حقوق خانواده از این جهت می باشد که، این مقررات به طور مستقیم با مهم ترین نهاد جامعه یعنی خانواده سر و کار دارد. از دیرباز، اداره کنندگان و تصمیم گیرندگان جوامع مترقی به این نتیجه رسیده اند که پویایی و سلامت یک جامعه تا حدود زیادی به نهاد خانواده بستگی دارد. در واقع، خانواده نقش مهم و به سزایی در تعلیم و تربیت افرادی که در آینده با نقش های متفاوت وارد جامعه می شوند دارد. از این رو داشتن قوانین متناسب با عرف و فرهنگ آن جامعه در حوزه حقوق خانواده امری مهم محسوب شده که اغلب دولت های خواهان داشتن جامعه ای بهتر به آن توجه و تاکید فراوان دارند.

در جامعه ما نیز، با توجه به آموزه های دین مبین اسلام و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی نهاد خانواده از جایگاه بسیار مهم و رفیعی برخوردار می باشد. در نظام حقوقی ایران قانونگذاری به طور خاص در حوزه حقوق خانواده سابقه طولانی داشته به نحوی که در حال حاضر نیز قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و بخش هایی از قانون مدنی به این مهم اختصاص دارد.

مواردی که در خصوص جلوگیری از کار کردن زن می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • نمونه دادخواست منع اشتغال زوجه چگونه است؟
  • چگونه می توان زن را از اشتغال منع نمود؟
  • شرایط طرح دعوی منع اشتغال زوجه چگونه است؟
  • بهترین وکیل دعاوی خانوادگی کیست؟

به جهت اهمیت نهاد خانواده و ;مقررات این حوزه تاکید ما بر این می باشد، لزوماً پیش از طرح دعاوی خانوادگی یا هر گونه اقدام حقوقی در این حوزه با وکلای رسمی و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید، فلذا می توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی هم اکنون با وکیل متخصص دعاوی خانواده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

خوب است بدانید، با مطالعه متن یک قانون و یا حتی خواندن مطالب کوتاه و کاربردی تبدیل شدن به یک حقوق دان زبده و حرفه ای همانند وکلای رسمی عضو کانون وکلا ممکن نیست. بنابراین، اگر مایل به جلوگیری از تضییع حقوق خود در دادگستری هستید پیش از مراجعه به دادگستری با وکیل رسمی مشورت نمایید.

با گفتن مطالب بالا، ادامه بحث را با شرح موضوع منع اشتغال زوجه پی خواهیم گرفت. با ما همراه باشید.

مستند قانونی دعوی منع اشتغال زوجه کجاست؟

در این مورد باید گفت، ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی تحت شرایطی به شوهر این اجازه را داده تا زن خود را از اشتغال به شغلی خاص منع نماید.

آیا شوهر به طور مطلق و عام حق منع زوجه را از اشتغال به شغل خاص دارا می باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. شوهر به طور عام و مطلق حق منع زوجه را از اشتغال دارا نبوده بلکه در چهارچوب قانون و ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی و توافقات ضمن سند نکاحیه درای چنین حقی خواهد بود.

شوهر تحت چه شرایطی می تواند زوجه را از اشتغال به شغلی خاص منع نماید؟

در بند ۲ دانستیم، اختیار شوهر در منع زوجه از اشتغال بی قید و شرط نبوده و صرفاً تحت شرایط مقرر قانونی می توان زوجه را ممنوع از اشتغال نمود. حال با درنظر گرفتن متن ماده ۱۱۱۷ قانونی مدنی شوهر در سه مورد می تواند از اشتغال همسر خود ممانعت به عمل آورد. این سه مورد عبارتند از:

شغل زن منافی مصالح خانوادگی باشد یا شغل زن بر خلاف حیثیات خود زن باشد یا شغل زن بر خلاف حیثیات مرد باشد. صرفاً در سه مورد فوق است که زوج می تواند اقدام به طرح دعوی منع اشتغال زوجه نماید.

آیا مرد می تواند به طور خودسرانه همسر خود را ممنوع از اشتغال نماید؟

پاسخ این پرسش قطعاً منفی است. در واقع هیچ مردی نمی تواند به طور خود سر و بدون مراجعه به دادگستری از اشتغال همسر خود جلوگیری به عمل آورد. در صورت مهیا بودن شرایط منع اشتغال زوجه مرد می بایست با تقدیم دادخواست حقوقی به دادگاه صالح اقدام به اخذ حکم مبنی بر منع اشتغال زوجه نماید. در حقیقت هیچ شخصی نمی تواند قاضی یا داور کار خود باشد و این موضوع نیاز به رسیدگی قضایی دارد.

در صورتی که مرد اجازه اشتغال به شغلی خاص را به زوجه اعطاء نماید، آیا متعاقباً می تواند از اشتغال همسر خود به همان شغل جلوگیری کند؟

به نظر می رسد در صورت پدید آمدن شرایط مقرر قانونی چنین امکانی برای زوج ممکن باشد. چرا که این امکان وجود دارد، پس از گذشت زمان شغلی که زوجه اجازه اشتغال به آن را داشت به نوعی بر خلاف مصالح خانوادگی یا حیثیت خود زن یا مرد تلقی شود.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی منع اشتغال زوجه کجاست؟

دادگاه صالح به منظور رسیدگی به دعوی "منع اشتغال زوجه" دادگاه خانواده می باشد. در حال حاضر می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خصوص ثبت دادخواست خود اقدام نمایید. برای این منظور می بایست، ادله مربوط به اشتغال زوجه، ادله مربوط به اینکه اشتغال زوجه بر خلاف مصالح خانوادگی یا حیثیث زن یا مرد محسوب می گردد را تقدیم  نمایید. همچنین در دست داشتن کارت عابر بانک به منظور پرداخت هزینه های ثبت دادخواست و رسیدگی الزامی می باشد.

همیشه به یاد داشته باشید، طرح یک دعوی یا دفاع از دعوی در دادگستری یک امر علمی و تخصصی محسوب می گردد. وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری با داشتن دانش و تجربه کافی در این خصوص می توانند از اتلاف وقت و هزینه شما جلوگیری نمایند. در واقع با مراجعه به وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری ضمن بهره مندی از خدمات مشاوره و وکالتی آنان در وقت و هزینه های خود نیز صرفه جویی نمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی و با تجربه عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره این آمادگی را دارد تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه ضمن تماس با گروه وکلای ما از خدمات مشاوره حضوری و غیر حضوری ما بهره مند شوید.

امیدواریم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه، تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

logo-samandehi