موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

حجر

با سلام بر شما همراهان همیشگی.

این مطلب توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد. امیدواریم این نوشتار توسط شما مورد مطالعه و استفاده واقع شود.

مفهوم حجر

در این مطلب قصد داریم، در خصوص حجر و مسائل پیرامون آن صحبت نماییم. قبل از هر چیز باید با مفهوم حجر آشنا شویم. در واقع اولین سوالی که پیش می آید، این خواهد بود، مفهوم حجر از منظر علم حقوق چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، حجر وضعیت موجود در یک شخص است که خودش یا طلبکارانش نیاز به حمایت مقنن دارند.

مواردی که در خصوص حجر می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • حجر چیست؟
  • محجور به چه کسی می گویند؟
  • نمونه دادخواست حجر چگونه است؟
  • شرایط دریافت گواهی حجر چگونه است؟
  • بهترین وکیل دریافت گواهی حجر پس از فوت کیست؟

در صورت نیاز به دریافت مشاوره حقوقی و تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در دعاوی حجر در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق تلفن های اعلامی از طریق همین سایت در ارتباط باشید.

از دیدگاه علم حقوق حجر را می توان بر دوقسم دانست. این دو قسم عبارتند از: حجر سوء ظنی و حجر حمایتی.

حجر سوء ظنی

حجر سوء ظنی در امور تجاری و مباحث مربوط به ورشکستگی تاجر مصداق دارد.

در واقع، تاجری که به وضعیت توقف و ورشکستگی می رسد دچار برخی محدودیت های معاملاتی و دخل و تصرف در امور مالی خود می گردد. قانونگذار در مقررات قانون تجارت اقدامات تاجر ورشکسته را در امور مالی که موثر در پرداخت طلب دیان می باشدمحدود و تابع رژیم خاصی دانسته است، به این وضعیت تاجر حجر سوء ظنی اطلاق می گردد. زیرا، در ایام توقف و ورشکستگی این شک و تردید یا به نوعی سوء ظن در خصوص اعمال مالی تاجر وجود دارد. درواقع، این که تاجر اقدامات و تصرفاتی در اموال خود بر علیه طلبکارانش انجام دهد متصور خواهد بود، که مقنن با برقررای مقررات و محدودیت هایی خاص در راستای حجر سوء ظنی به پیشگیری خواهد پرداخت. در نتیجه در این پاراگراف با یک قسم از حجر تحت عنوان حجر سوء ظنی آشنا شدیم.

حجر حمایتی

اما قسم دیگر، حجر حمایتی خواهد بود. این قسم از حجر اصطلاحی است که نسبت به مورد اول متداول و شناخته شده تر به حساب می آید. حجر حمایت مختص به اشخاصی است که به علت وضعیت روحی یا سنی خود به تنهایی قادر به اعمال اراده یا اتخاذ تصمیمات صحیح در امور مالی و غیر مالی خود نخواهند بود. در حقیقت، هدف مقنن حمایت از این اشخاص می باشد.

اصطلاح حجر حمایتی در خصوص چه اشخاصی مصداق دارد؟

اصطلاح محجور در خصوص صغار، مجانین و اشخاص سفیه یا غیر رشید مصداق دارد. در ذیل به توضیح بیشتر در خصوص این اشخاص خواهیم پرداخت.

با ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است همراه باشید.

صغیر

مطابق مقررات قانون مدنی ایران صغیر به کسی اطلاق می شود که به حد بلوغ شرعی نرسیده است. سن بلوغ برای پسر ۱۵ سال تمام قمری و برای دختر ۹ سال تمام قمری می باشد. پس پسر یا دختری که به سن مزبور نرسیده اند صغیر به حساب می آیند. خوب است بدانید، از منظر فقهی صغر بر دو قسم است. اگر صغیر کم تر از ۷ سال داشته باشد صغیر غیر ممیز و در صورتی که بیش از ۷ سال داشته باشد صغیر ممیز به حساب می آید. تفاوت ممیز و غیر ممیز بودن یک صغیر در اراده وی به منظور انجام اعمال حقوقی نمودار می شود. در واقع، صغیر غیر ممیز (کم تر از هفت سال) فاقد هر گونه اراده برای انجام اعمال حقوقی خود می باشد. در حالی که این وضعیت برای صغیر ممیز(بالای هفت سال تا پیش از بلوغ) متفاوت خواهد بود.

مجنون

مجنون به شخصی اطلاق می گردد که به علت بیماری فاقد هرگونه قوای عقلانی و اراده ای سالم به منظور انجام اعمال حقوقی است. در حقیقت مجنون یا به اصطلاح دیوانه فاقد هرگونه قوه تمیز و تشخیص خواهد بود. جنون خود بر دو قسم می باشد، جنون ادواری و جنون دائمی.

مجنون دائمی

به شخصی گفته می شود که همیشه و به طور دائم در وضعیت جنون به سر می برد.

مجنون ادواری

به شخصی گفته می شود نه همیشه بلکه در پاره ای از مواقع مجنون و در پاره ای از مواقع در وضعیت سلامت عقلانی به سر می برد.

سفیه یا غیر رشید

سفیه یا غیر رشید به شخصی اطلاق می شود که بر خلاف مجانین دارای سلامت اراده و عقل می باشد. اما تصمیمات سفیه در امور مالی عقلایی نبوده و امکان اینکه موجبات ضرر به خود را فراهم کند بسیار زیاد می باشد.

رویکرد قانون در خصوص اعمال حقوقی محجور

در اینجا باید دید، قانون ایران در خصوص اعمال حقوقی محجوران چه رویکردی دارد؟ در حقیقت، حکم اعمال حقوقی انجام شده از سوی شخص محجور چیست؟

کلیه اعمال حقوقی صغیر غیر ممیز (زیر ۷ سال) به علت فقدان اراده باطل و بلااثر خواهد بود. اما در صورتی که صغیر ممیز باشد (بالای ۷ سال تا پیش از بلوغ) اعمال حقوقی وی در امور مالی و غیر مالی غیر نافذ است؛ با این توضیح که، سرپرست قانونی وی می تواند عمل حقوقی انجام شده را ابطال یا تنفیذ نماید. البته باید بدانید، صغیر ممیز می تواند تملکات بلاعوض (نظیر هبه یا صلح بلاعوض) را بدون اذن و اجازه سرپرست قانونی خود قبول نماید.

کلیه اعمال حقوقی مجنون دائمی از اساس باطل و بلا اثر تلقی می گردد. چرا که مجنون دائم در همه حالت فاقد هر گونه اراده برای انجام اعمال حقوقی خواهد بود. در این مورد تفاوتی بین امور مالی و غیر مالی وجود ندارد.

اعمال حقوقی مجنون ادواری که در حالت افاقه به سر می برد صحیح و معتبر و اعمال حقوقی که در شرایط جنون انجام می گیر باطل و بلااثر به حساب می آید.

امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع شده باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و با تجربه این آمادگی را دارد تا در کلیه امور حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده دراین صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi