موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

حضانت کودک

مطابق قانون حضانت هم حق والدین است و هم تکلیفی قانونی می باشد. با این وصف هیچ یک از والدین نمی تواند از حضانت کودک امتناع نماید. در مواردی بحث حضانت برای هریک از طرفین دارای اهمیت می شود به نحوی که هر یک از والدین تقاضای حضانت فرزند را دارد و یا تقاضای سلب حضانت طرف مقابل را دارد. البته کم نیست مواردی که طرفین از حضانت کودک امتناع می نمایند. حضانت یکی از دعاوی دادگاه خانواده به حساب می آيد و برای طرح دعوای حضانت و یا سلب حضانت شرایط خاصی باید مد نظر قرار گیرد. با وجود این تعاریف شرایط حضانت چیست؟ مدارک طرح دعوی حضانت چیست؟ چگونه دعوی حضانت طرح کنیم؟ مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای حضانت کجاست؟ شرایط سلب حضانت چیست؟ چگونه سلب حضانت بگیریم؟ مطلب تهیه شده در دپارتمان گروه وکلای نستوه می باشد که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته می شود.

کودکان روحیه لطف و حساسی دارند و بسیار آسیب پذیرند و از امور خوب و بدی تاثیر میگیرند. واضح است که محیط مناسب جهت زندگی، تربیت، شکوفایی و آموزش کودک کانون گرم خانواده است. خانواده محیطی است امن و گرم که کودک بایستی در این محیط رشد کرده و آماده ورود به دنیای بزرگسالی گردد. اما گاهی اتفاقاتی می افتد و خانواده دیگر شکل سابق را ندارد. مثلاً والدین کودک از هم طلاق میگیرند. حال باید بدانیم تکلیف این کودک چیست؟ حضانت کودک به چه معناست؟ حضانت کودکان با چه کسی است؟ آیا پدر و مادر میتوانند توافق کنند که حضانت را یکی از آنها به عهده گیرد؟ جهات سلب حضانت طفل کدامند؟ قانون تا چند سالگی برای حضانت طفل تعیین و تکلیف میکند؟ نفقه طفلی که در حضانت مادر است با چه کسی می باشد؟ آیا برای حضانت طفل یا سلب حضانت طرف مقابل به وکیل نیاز داریم؟ بهترین وکیل حضانت طفل تهران کدام است؟ همه این موارد سوالاتی است که می تواند در ذهن شما وجود داشته باشد.

حضانت

بر اساس قانون مدنی، نگهداری از اطفال از حقوق و تکالیف والدین آنهاست. حضانت همان نگهداری و مراقبت از کودک است و با ولایت بر کودک متفاوت است.

بیشتر بدانیم : شرایط حضانت کودک

اگر والدین کودک از هم جدا شده باشند، مادر برای حضانت فرزندان (هم پسر و هم دختر) اولویت دارد و پس از آن اولویت نگهداری اطفال با پدر است، مگر اینکه دادگاه عدم صلاحیت یکی یا هر دوی آنان را احراز نماید یا اینکه والدین به نحو دیگری با یکدیگر توافق نمایند.

مواردی که ممکن است دادگاه ممکن است حکم به عدم صلاحیت والد یا والدین دهد :

1-  اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار

2-  مشهور بودن به فساد اخلاقی و فحشا

3-  ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشک قانونی

4-  سواستفاده از طفل ، کتک زدن ، وادار کردن طفل به تکدی، فحشا  و قاچاق.

گاهی ممکن است در اثر ابتلای یکی از والدین یا هر دوی آنها به بیماری های سخت و مسری مانند سل و وبا، دادگاه حضانت طفل را به والد دیگر و یا شخص دیگری اعطا کند.

حضانت اطفال تا 7 سالگی با مادر است، لکن چنانچه مادر دیوانه شود و یا شوهر کند یا صلاحیت حضانت را از دست بدهد، دادگاه حضانت طفل را از وی سلب میکند و به پدر می دهد، گفتنی است که چنانچه پدر طفل فوت کرده باشد و از این جهت حضانت طفل با مادرش باشد، با شوهر کردن این حضانت از بین نخواهد رفت.

گرچه حضانت طفل پس از 7 سالگی با پدر است اما معیار و ملاک حضانت، مصلحت طفل است، لکن چنانچه دادگاه تشخیص دهد که مصلحت طفل در ادامه حضانت با مادر است، حضانت طفل را به مادرش خواهد داد.

بر طبق قانون، هر یک از والدینی که حضانت طفل را ندارند میتوانند طفل را ملاقات کنند. ساعات و روزهای ملاقات در متن حکم دادگاه خواهد آمد و هیچ یک از طرفین نمی تواند طرف دیگر را از دیدار با فرزند مشترک منع نماید، حتی اگر طرف دیگر معتاد یا فاسد باشد هم بایستی با حضور اشخاص معتمد دیدار او با فرزندش انجام پذیرد.

- چنانچه طرفی که حضانت فرزند با اوست از دیدارطرف دیگر با طفل جلوگیری کند، طرفی که از دیدار محروم شده می تواند الزام او را از دادگاه بخواهد.

- چنانچه طرفی که حضانت طفل با وی نیست از استرداد طفل خودداری نماید، دادگاه وی را برای استرداد طفل الزام میکند، اگر وی از این حکم تمکین نکند، تا زمان استرداد طفل بازداشت خواهد شد.

- والدی که حضانت کودک با اوست نمی تواند او را از شهری که محل حضانت است خارج کند مگر اینکه مصلحت طفل اقتضا کند و این امر با اجازه دادگاه باشد. در صورت تخطی از این موضوع، طرف دیگر می تواند به دادگاه مراجعه کرده و الزام به بازگرداندن طفل به محل حضانت را درخواست کند.

- همچینین شخصی که حضانت فرزند با اوست نمی تواند فرزند را به خارج از کشور منتقل کند مگر به ضرورت و با حکم دادگاه.

- چنانچه طرفی که حضانت کودک با او نیست از انتقال کودک به خارج از کشور اطلاع پیدا کند، مثلاً ویزای صادره برای کودک را رویت کند، میتواند کودک را ممنوع الخروج نماید.

- به طور کلی حضانت اطفال تا سن بلوغ آنها ادامه پیدا می کند و پس از سن بلوغ (دختران 9 سال و پسران 15 سال) آنها خود می توانند انتخاب کنند که با چه کسی زندگی نمایند البته دادگاه نیز باید غبطه او را مشخص کند.

- چنانچه یکی از پدر و مادر که حضانت کودک را ندارند، بخواهند که در زمان حضانت طرف دیگر، حضانت را از وی سلب نمایند و خود عهده دار چنین امری باشند، و یا سایر اقوام والدین را مستحق و صالح برای حضانت ندانند، بایستی درخواست سلب حضانت را علیه او بخواهند.

برای این موضوع بایستی ثابت کنند که مصلحت یا سلامت طفل در خطر است، برای مثال آثار جراحت و سوختگی بر بدن کودک، دادن مشروب به وی و یا بردن کودک به اماکن غیر اخلاقی می تواند مثبت ادعای شخصی باشد که خواهان سلب حضانت طرف مقابل است.

- نکته مهم دیگر این است که نفقه طفل تحت حضانت مادر در هر صورت  با پدر است، و چنانچه طفلی تحت حضانت مادر بوده و پدرش فوت کند، نفقه وی به عهده جد پدری میباشد.

چنانچه شما خواهان حضانت فرزندتان هستید، بایستی دادخواست حضانت را با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی مطرح نمایید و مدارک لازم برای طرح این دعوی عبارتند از شناسنامه والدین، شناسنامه طفل و سند ازدواج یا طلاق والدین می باشد.لازم است بدانید که چنانچه قصد سلب صلاحیت طرف مقابل را داشته باشید بایستی دفاعی در خور و قوی همراه با مستندات و مدارک کافی در جهت سلب صلاحیت وی ارائه دهید.

دپارتمان امور خانواده موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با بهره گیری از برترین وکلای دادگستری آماده ارائه مشاوره حقوقی و کلیه خدمات حقوقی به شما، از ابتدا تا انتهای دادرسی می باشد. این دپارتمان که با عنوان گروه وکلای نستوه فعالیت می نماید متشکل از وکلای زبردست و باسابقه می باشد و با افتخار به این موضوع که یکی از اهداف این گروه مبارزه با فساد می باشد، مورد اعتماد واقع شده است. هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi