موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

حق حبس زوجه

سلام بر دوستان و همراهان گرامی.

تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه سعی می کند، با تهیه و ارائه مطالب حقوقی و کاربردی، موجب ارتقاء سطح معلومات حقوقی شما خوانندگان محترم گردد.

امیدواریم، مطالبی که توسط تیم تحریریه ما تهیه و ارائه می گردد مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار بگیرد. شما می توانید، با دنبال کردن مطالب حقوقی این صفحه ضمن افزایش سطح دانش و معلومات حقوقی خود با پیشنهادات و انتقادات خود ما را نیز یاری نمایید. راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه به طور دائم آماده پاسخگویی به شما شهروندان محترم می باشد.

همچنین گروه وکلای نستوه این آمادگی را دارد در کلیه حوزه های حقوقی ارائه گر خدمات مشاوره ای و وکالتی به طور تخصصی به شما عزیزان باشد.

در صورت تمایل می توانید، با دفتر حقوقی ما تماس بگیرید و با تعیین وقت مشاوره از مشورت وکلای مجرب و متخصص ما برخوردار شوید.

مواردی که در خصوص حق حبس زن می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • حق حبس زوجه چیست؟
  • حق حبس چگونه قابل اعمال است؟
  • شرایط مربوط به حق حبس کدام است؟
  • حق حبس تحت چه شرایطی از بین می رود؟
  • بهترین وکیل خیابان پاسداران کیست؟

با گفتن توضیحات بالا در ادامه با بررسی ابعاد حقوقی پیرامون حق حبس زوجه با ما همراه باشید و در صورت نیاز با ما در ارتباط باشید.

یکی از مسائل مهم حقوق خانواده بحث حق حبس زوجه می باشد.

در واقع پس از انعقاد عقد نکاح زن یا مالک مهریه می شود (در صورتی که مهریه عین معین باشد مانند یک باب خانه معین) و یا به میزان مهریه از مرد طلبکار خواهد شد (در صورتی که مهریه دین باشد نظیر سکه و وجه نقد). حق حبس زوجه به نوعی در ارتباط کامل با مهریه خواهد بود. در این باره ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی می گوید:

"زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظائفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود". پس همانطور که ملاحظه می گردد، حق حبس زوجه به نوعی در کنار حق مالی وی بر مهریه قابل تعبیر و تفسیر خواهد بود. در حقیقت، حق حبس به نوعی با مهریه پیوند خورده و این دو در کنار یکدیگر قابل شناسایی می باشند.

در ادامه، بحث را با بیان نکات مهم و کلیدی "حق حبس زوجه" پی خواهیم گرفت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

۱ . حق حبس زوجه تا پیش از تسلیم مهریه به وی خواهد بود. چنانچه پس از عقد نکاح مهریه تسلیم زن شود، زن نمی تواند به بهانه اعمال حق حبس از انجام وظائف همسری خودداری ورزد.

۲ . حق حبس صرفاً در مواردی راه دارد که مهریه حال باشد. مواردی که مهریه به نحو اقساط می باشد حق حبس به وجود نخواهد آمد. البته در فرضی که مهریه در ضمن عقد به صورت حال تعیین می گردد، اما پس از آن و در اثر رسیدگی قضایی تقسیط می شود، حق حبس زوجه تا پرداخت آخرین قسط مهریه به قوت خود باقیست.

۳ . حق حبس زوجه صرفاً مختص به تمکین خاص بوده و زن به بهانه اعمال حق حبس نمی تواند از انجام وظائف مربوط به تمکین عام خودداری ورزد.

در واقع در مقام اعمال حق حبس، زن می تواند از برقراری رابطه جنسی با همسر خود استنکاف نماید، اما تکالیف مربوط به حسن معاضدت و مساعدت در پیشبرد سایر موارد زندگی مشترک به قوت خود باقی است.

۴ . زنی که در مقام اعمال حق حبس از برقراری رابطه جنسی با همسر خود استنکاف می ورزد ناشزه به حساب نیامده و حق نفقه او پابرجاست. توضیح اینکه، زنی که از همسر خود تمکین نمی نماید ناشزه محسوب شده و حق مطالبه نفقه از همسر خود را نخواهد داشت. اما اعمال حق حبس چون به مجوز قانون صورت می گیرد مسقط حق نفقه تلقی نمی گردد.

۵ . در صورتی که زن پیش از دریافت مهریه و از روی اختیار به وظائف همسری خود عمل نماید (تمکین خاص نماید)، حق حبس وی ساقط شده و دیگر نمی تواند به بهانه اعمال حق حبس از تکالیف و وظائف خود امتناع نماید. البته، در صورتی که زن از سر اجبار و به نوعی مجبور به تمکین از همسر خود شود حق حبس به قوت خود باقی است.

۶ . حق حبس مختص به مواردی می باشد که مهریه در ضمن عقد نکاح تعیین گردیده است. به واقع در مواردی که نکاح بدون تعیین مهریه (مهر المسمی) منعقد می شود زن حق حبس نخواهد داشت.

۷ . مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی مربوط به حق حبس زوجه دادگاه خانواده خواهد بود.

۸ . شما می توانید، به منظور تقدیم دادخواست حقوقی خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

در پایان این مطلب خوب است اشاره کنیم، در دنیای امروز و با توجه به دل مشغولی های فراوانی که به نوعی وارد زندگی بشر گردیده است، هیچ یک از ما قادر نمی باشیم در طول شبانه روز به تمامی کارهای خود رسیدگی نماییم.

تقریباً انجام چنین کاری غیر ممکن و محال است. مراجعه به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری و سپردن اموری حقوقی خود با آنان می تواند مزایای بسیاری دربر داشته باشد. در واقع با سپردن امور حقوقی خود به وکیل دادگستری ضمن اینکه از خدمات وکالتی و مشاوره ای یک فرد متخصص بهره مند می شویم، از طرف دیگر با فکر باز و رها شده از گرفتاری های حقوقی به زندگی و شغل خود خواهیم پرداخت.

متاسفانه در جامعه ما فرهنگ مراجعه به وکیل دادگستری و اخذ مشورت در امور حقوقی بسیار ضعیف و محجور می باشد. به طوری که درصد بسیار کمی از مردم پیش از اقدامات حقوقی خود با وکلای دادگستری مشورت می نمایند. این کوتاهی باعث پدیدار شدن مشکلات بسیاری در دستگاه قضایی کشور شده است. طرح دعاوی غلط و بی مورد در دادگستری ما بسیار زیاد بوده که خود دلیلی برای نارضایتی مردم و مسئولین دستگاه قضا می باشد، در صورتی که با مراجعه به وکیل دادگستری و طرح دعوی از طریق وکلا از طرح بسیاری از دعاوی اشتباه و بی مورد جلوگیری به عمل می آید.

امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گرفته باشد. شما می توانید، کلیه امور حقوقی خود را به گروه وکلای نستوه بسپارید. گروه وکلای ما این آمادگی را دارد تا در کلیه امور حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi