موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادگاه خانواده تهران

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان همیشگی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادگاه خانواده تهران خواهیم پرداخت. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های تعیین شده دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص دادگاه خانواده تهران می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از:

 • منظور از دادگاه خانواده چیست؟
 • دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
 • شعب دادگاه خانواده تهران در کجا مستقر است؟
 • دادگاه خانواده تهران کجاست؟
 • هزینه وکیل دادگاه خانواده چقدر است؟
 • در پرونده های مربوط به دادگاه خانواده تهران وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

موضوعات خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد از همین رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه با معرفی وکیل خانواده زن و یا وکیل خانواده مرد با توجه به نیاز شما در کنارتان می باشد.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه ملک

منظور از دادگاه خانواده چیست؟

در نظام قضایی ایران رسیدگی به موضوعات و دعاوی حقوقی بر حسب مورد در صلاحیت دادگاههای عمومی حقوقی، دادگاه خانواده و شورای حل اختلاف خواهد بود. البته، در این بین دادگاه انقلاب نیز صلاحیت رسیدگی به برخی از موضوعات حقوقی (دعاوی اصل ۴۹ قانون اساسی) را دارد.   دعاوی و موضوعات حوزه حقوق خانواده از اهمیت بسیار زیادی در جامعه برخوردار بوده، از این جهت قانونگذار ایران رسیدگی به دعاوی این حوزه را به دادگاه هایی تحت نام دادگاه خانواده واگذار نموده است. شعب دادگاه خانواده از قضات با تجربه و متاهل در حوزه حقوق خانواده تشکیل می شود و هر شعبه نیز دارای مشاور زن می باشد. این مهم در قالب مقرراتی در قانون حمایت خانواده تصریح شده است.

بیشتر بدانید:نحوه مطالبه اجرت المثل زندگی زناشویی چگونه است؟

چرا قانونگذار ایران رسیدگی به دعاوی حوزه حقوق خانواده را در صلاحیت دادگاه هایی تحت عنوان دادگاه خانواده قرار داده است؟

نهاد خانواده نقش مهم و بسزایی  در شکل گیری جامعه ای سالم و پویا دارد، لذا لازم است، به دعاوی و اختلافات مربوط به این حوزه دادگاه هایی تخصصی به ریاست قضات با تجربه در حوزه حقوق خانواده رسیدگی شود. از طرف دیگر جداسازی دادگاه خانواده از سایر محاکم باعث می شود، مراجعه کنندگان این حوزه با برخی از صحنه های ناخوشایند در رسیدگی های محاکم کیفری مواجه نشوند.

بیشتر بدانید:در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

برای دادن پاسخ دقیق می باید به متن قانون حمایت خانواده مصوب مصوب ۱۳۹۲ مراجعه نمود. بر اساس ماده ۴ قانون مزبور رسیدگی به دعاوی زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است: (نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن، نکاح دائم و موقت و اذن در نکاح، شروط ضمن عقد نکاح، ازدواج مجدد، جهیزیه، مهریه، نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت، تمکین، نشوز، طلاق، رجوع، فسخ، انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن، حضانت و ملاقات طفل، نسب، رشد، حجر و رفع آن، ولایت قهری، قیومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت مربوط به آنان، نفقه اقارب، امور راجع به غایب مفقوالاثر، سرپرستی کودکان بی سرپرست، اهدای جنین، تغییر جنسیت).

بیشتر بدانید: منع اشتغال زن توسط شوهر

به منظور اطلاع و آگاهی از قوانین و مقررات دادگاه خانواده به کدام قانون مراجعه نماییم؟

از حیث حقوق  ماهوی می باید به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده مراجعه نمود. در واقع، بخشی از مقررات حقوقی حوزه  خانواده در قانون مدنی و بخش دیگر در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ می باشد. از حیث مقررات شکلی و نحوه رسیدگی در دادگاه نیز می باید، به قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی و قانون حمایت خانواده مراجعه نمود. البته تسلط به مقررات حوزه حقوق خانواده به صرف مطالعه در متن قوانین امکانپذیر نخواهد بود. وکلای رسمی دادگستری با دارا بودن تسلط به متن قوانین و مقررات، دکترین حقوقی، آرای وحدت رویه قضایی و آرای محاکم از متخصصین این حوزه به منظور ارائه مشاوره به شما عزیزان محسوب می شوند. بنابراین پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی در حوزه حقوق خانواده با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: تجویز ازدواج مجدد

شعب دادگاه خانواده تهران در کجا مستقر است؟

کلیه شعب دادگاه های خانواده شهر تهران صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانوادگی شهر تهران را دارا می باشند. اما از حیث سهولت در انجام کار شعب دادگاه خانواده در مجتمع های مختلف قضایی واقع در نواحی تهران مستقر گردیده است.

لیست شعبات دادگاه های خانواده تهران به طرح ذیل است:

 • مجتمع قضایی خانواده ۱ واقع در اتوبان شهید محلاتی، نبرد جنوبی، جنب آتش نشانی و شهرداری که دعاوی مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵،۱۶، ۱۷، ۱۹ را تحت پوشش قرار می دهد.
 • مجتمع قضایی خانواده ۲ واقع در خیابان قیطریه نبش کوی انصار که دعاوی مناطق ۱، ۲، ۳ و ۶ را تحت پوشش قرار می دهد.
 • مجتمع قضایی شهید صدر واقع در خیابان شیخ بهائی، خیابان ۱۲ متری اول که دعاوی منطقه ۷ را تحت پوشش قرار می دهد.
 • مجتمع قضایی شهید باهنر واقع در فلکه چهارم تهرانپارس، تقاطع خیابان شهید باقری و خیابان شهید عباس پور که دعاوی مناطق ۴، ۸ و ۱۳ را تحت پوشش قرار می دهد.
 • مجتمع قضایی شهید مفتح واقع در شهر زیبا، خیابان مخابرات، میدان الغدیر، پشت کانون اصلاح و تربیت که دعاوی مناطق ۵،۹،۲۱ و ۲۲ را تحت پوشش قرار می دهد.
 • مجتمع قضایی شهید مطهری واقع در یافت آباد، میدان معلم، جنب خیابان حیدری شمالی که دعاوی منطقه ۱۸ را تحت پوشش قرار می دهد.

بیشتر بدانید: شکایت عدم پرداخت نفقه

در دعاوی مربوط به دادگاه خانواده تهران وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. یک بار دیگر توصیه و تاکید می کنیم: پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی  با  وکلای مجرب و رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. این اقدام شما می تواند، از بروز بسیاری از پیامدهای منفی پیشگیری نماید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi