موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادگاه خانواده

افرادی که با مشکلات خانوادگی دست و پنجه نرم می کنند نام دادگاه خانواده را بسیار شنیده اند. دادگاه خانواده به موجب قانون و به منظور رسیدگی به دعاوی خانوادگی تشکیل شده است. صلاحیت دادگاه خانواده را قانون حمایت خانواده تعیین نموده است و به اموری که به موجب همین قانون مشخص گردیده است رسیدگی می نماید. لازم به ذکر است که وکیل دادگاه خانواده شخص دارای و صلاحیت و تخصص در حیطه امور خانوادگی می باشند. جالب آنکه وکیل زن دادگاه خانواده و وکیل مرد دادگاه خانواده دارای تخصص و تبحر در امور حقوقی مربوطه می باشند. برای اطلاع از صلاحیت و شرایط دادگاه خانواده می توانید مقاله تهیه شده توسط دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای نستوه که توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است را مطالعه نمایید. سوالاتی که در خصوص دادگاه خانواده در ذهن می تواند وجود داشته باشد عبارتند از اینکه شرایط دادگاه خانواده چیست؟ صلاحیت دادگاه خانواده به چه نحوی می باشد؟ بهترین وکیل دادگاه خانواده در تهران کیست؟ بهترین وکیل زن دادگاه خانواده کیست؟ بهترین وکیل مرد دادگاه خانواده کیست؟ دادگاه خانواده در چه مواردی رسیدگی می نماید؟ برای طلاق به کجا مراجعه نماییم؟ برای مطالبه نفقه به کجا مراجعه نماییم؟

همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید دادگاه خانواده به منظور رسیدگی به دعاوی خانوادگی تشکیل گردیده است. البته به موجب قانون یاد شده، در حوزه های قضایی که دادگاه خانواده تشکیل نگردیده است، دادگاه آن حوزه به دعاوی خانواده رسیدگی می کند اما نمی تواند به دعاوی راجع به اصل نکاح و انحلال نکاح رسیدگی نماید و می بایست موضوع را به نزدیک ترین دادگاه خانواده ارجاع نمایند.

صلاحیت دادگاه خانواده عبارت است از :

دادگاه خانواده به دعاوی تغییر جنسیت، اهدای جنین، رشد، حجر و رفع آن، حضانت و ملاقات طفل، نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن، نفقه زوجه و اجرت المثل ايام زوجيت، تمكين و نشوز، سرپرستی كودكان بی سرپرست، مهريه، جهيزيه، امور راجع به غايب مفقود الاثر، نفقه اقارب، ولايت قهری، قيمومت، امور مربوط به ناظر و امين اموال محجوران و وصايت در امور مربوط به آنان، طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نكاح، بذل مدت و انقضای آن، نسب، ازدواج مجدد، شروط ضمن عقد نكاح، نكاح دائم، موقت و اذن در نكاح می باشد رسیدگی می نماید.

فلذا مشخصاً مواردی که ذکر گردید در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد به طور مثال طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوجه، طلاق به درخواست زوج،‌مطالبه مهریه، مطالبه اجرت المثل، مطالبه نفقه و...

رسیدگی در دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست می باشد و خواهان می بایست برای رسیدگی در دادگاه خانواده به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نماید.

قانون حمایت خانواده جهت رفاه حال زنان این اختیار را به آنان اعطا نموده است که می توانند حتی در محل اقامت خود نیز اقامه دعوی نمایند.

به طور مثال چنانچه زن با همسر خود در تهران زندگی می کند و پس از بروز مشکلات به منزل پدر خود در تبریز می رود می تواند دعاوی در صلاحیت دادگاه خانواده را در تهران و محل اقامت همسر خود و یا در تبریز محل اقامت فعلی خود طرح کند. البته در این خصوص استثنائاتی نیز وجود دارد.

دستور موقت در دادگاه خانواده :

یکی از مزایایی که دادگاه خانواده به موجب قانون حمایت خانواده به متقاضیان اعطا نموده این است که در مواردی شعبه رسیدگی کننده در دادگاه خانواده می تواند پیش از اتخاذ تصمیم در خصوص موضوع، دستور موقت صادر نماید. این دستور 6 ماه اعتبار دارد و حتی بدون تایید رئیس حوزه قضایی قابل اجرا می باشد. دستور موقت در مواردی از قبیل نفقه زن و نفقه محجور، ملاقات طفل، حضانت و نگهداری طفل و... که تعیین تکلیف آنها فوریت دارد صادر می گردد.

وکیل دادگاه خانواده :

طرفین می توانند وکیل یا وکلای خود را در دادگاه خانواده معرفی نمایند. بهتر است وکیل دادگاه خانواده شخصی باشد که در امور خانوادگی تخصص، تبحر و تجریه دارد. حال چنانچه اشخاصی توان پرداخت هزینه وکیل را ندارند در صورت مقتضی و وجود ضرورت و همچنین در مواردی که الزام قانونی برای داشتن وكيل وجود دارد، دادگاه خانواده حسب مورد رأساً و يا به درخواست فرد فاقد توان مالی اقدام به تعیین وکیل معاضدتی می نماید.

هزینه دادرسی دادگاه خانواده :

دادگاه خانواده از هزینه دادرسی مستثنی نمی باشد و خواهان می بایست قبل از طرح دعوی خود نسبت به واریز هزینه تمبر اقدام نماید. به موجب قانون حمایت خانواده در صورت عدم توان مالی برای پرداخت هزینه دادرسی دادگاه خانواده در صورت احراز شرایط و مراتب و همچنین با توجه به اوضاع و احوال می تواند متقاضی را از پرداخت هزینه دادرسی، هزینه داوری، هزینه کارشناسی و همچنین دیگر هزینه ها معاف نماید و یا اینکه پرداخت آن را به زمان اجرای حکم موکول نماید. البته مدد جویان سازمان بهزیستی کشور و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشند. جالب آنکه دادگاه در همان جلسه نسبت به این موضوع رسیدگی می نماید و نساز به جلسه جداگانه نمی باشد.

استفاده از وکیل دادگستری می تواند موجبات آسایش و آرامش شما و خانواده محترم را به همراه داشته باشد. اطلاع از قوانین صرفاً مبنای استفاده از وکیل دادگستری نمی باشد بلکه در کنار اطلاعات جامع و کامل می توان به تخصص و تبحر وکیل نیز اشاره نمود. موسسه حقوقی دادآران نستوه با معرفی بهترین و زبده ترین وکلای دادگستری همواره در کنار شما عزیزان می باشد. هم اکنون می توانید با وکلا و کارشناسان دپارتمان تخصصی حقوق خانواده

logo-samandehi