موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادگاه طلاق

امور خانواده با توجه به جایگاه والای آن از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار است و همیشه مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است به نوعی که قوانین مربوط به حوزه خانواده بارها دچار تغییر و تحولات مثبت و منفی قرار گرفته است. قبل از تصویب قانون حمایت خانواده و به موجب قانون تتشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب، شعبه هایی از دادگاه عمومی برای رسیدگی به دعاوی خانواده اختصاص یافته بود.

با توجه به اینکه این شعب که قسمتی از دادگاه عمومی بود در یک مکان واقع شده و حضور افراد مجرم و وجود اتفاق هایی همچون فحاشی، درگیری و... موجبات آشفتگی مراجعه کنندگان به این شعب را که بعضاً با دعاوی مدنی و با سن کم حضور می یافتند را در پی داشت، موجب شد قانونگذار به موجب قانون جدید با عنوان قانون حمایت خانواده اقدام به تشکیل دادگاه خانواده نماید.

تصمیم داریم در موسسه حقوقی دادآوران نستوه که با رویکرد تخصصی اقدام به ارائه مشاوره توسط وکیل متخصص در امور خانواده در دپارتمان خانواده این موسسه و همچنین حوزه و موضوعات خانواده می نماید همراه شما شویم.

در این مقاله به موضوع انواع طلاق خواهیم پرداخت.

مواردی که در خصوص دادگاه طلاق می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • بهترین وکیل طلاق در پاسداران کیست؟
  • شرایط طلاق توافقی چگونه است؟
  • شرایط طلاق یک طرفه چگونه است؟
  • چگونه طلاق بگیرم؟
  • هزینه طلاق چقدر است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت دریافت پاسخ سوالات خود می توانید هم اکنون با تماس با این موسسه حقوقی معتبر با وکیل متخصص امور خانواده در ارتباط باشید.

قبل از هرچیز بهتر است عنوان گردد هیچ دادگاهی با عنوان دادگاه طلاق در ایران وجود ندارد و صرفاً شعبی از دادگاه می باشد که به موضوع طلاق نیز رسیدگی می نماید. فلذا از دادگاه طلاق همان دادگاه خانواده است که عده ای به اشتباه آن را دادگاه طلاق خطاب می کنند. به موجب قوانین جمهوری اسلامی ایران دادگاهی تحت این نام وجود ندارد.

ویژگی های پرونده های طلاق چیست؟

پرونده های با موضوع و خواسته طلاق در دادگاه خانواده مطرح می شود و ممکن است خواهان این دعوی هریک از زوجین و یا هردوی آنان باشند. پرونده های طلاق به دلیل شرایط قانونی و همچنین در راستای حمایت از بنیان خانواده با دقت و سختگیری مورد ارزیابی، بررسی و نهایتاً صدور رای قرار می گیرند.

به موجب قانون رای طلاق می تواند با توجه به شرایط پیش بینی شده در قانون مورد اعتراض هر یک از طرفین قرار گیرد بدین ترتیب:

  • واخواهی رای طلاق در صورتی که رای طلاق غیابی باشد.
  • تجدیدنظرخواهی رای طلاق توسط هریک از طرفین که رای به ضرر او می باشد یا وکلای آنان و رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر استان.
  • فرجام خواهی از رای طلاق توسط هریک از طرفین که رای به ضرر او می باشد یا وکلای آنان و رسیدگی در دیوان عالی کشور.

هرکدام از اعتراضات فوق با توجه به شرایط حاکم در پرونده و در مهلت و فرجه قانونی و در دادگاه تعیینی بدین منظور امکان پذیر می باشد.

انواع طلاق طبق قانون ایران کدام است؟

طبق قانون طلاق یکی از دعاوی محسوب می شود که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد که عبارت است از:

طلاق به درخواست مرد

طلاق به درخواست مرد که بر مبنای فقه و شرع می باشد در ماده 1133 قانون مدنی مورد پیش بینی قرار گرفته است. بر این اساس مرد می تواند هر وقت بخواهد همسرش را طلاق دهد به بیانی ساده قانون به مرد اختیار داده است که در هر زمان و بدون حتی دلیل اقدام به مطلقه نمودن همسر خود نماید حتی اگر زن او راضی به طلاق نباشد.

همچنین به موجب قانون هرگاه دلیل طلاق از سوی مرد سرچشمه از تقصیر زن گرفته و یا به دلیل سوء رفتار او باشد، الزامی به پرداخت برخی از حقوق مالی زن از جمله شرط تنصیف دارایی و... ندارد. لیکن چنانچه مرد بدون دلیل و بدون تقصیر زن اقدام به مطلقه نمودن وی نماید می بایست تمام حقوق مالی زن که شرط تنصیف را نیز شامل می شود را پرداخت نماید. در این موارد مرد با تقدیم دادخواست اقدام به مطلقه نمودن زن می نماید و جلسه ای به همین منظور تشکیل و پس از آن دادگاه اقدام به صدور رای می نماید.

طلاق به درخواست زن

در مقابل حق طلاق مرد، زن نیز حق طلاق دارد با این تفاوت که مرد می توانست بدون دلیل اقدام به مطلقه نمودن همسر خود نماید لیکن در این مورد زن می بایست با اثبات شرایطی اقدام به مطلقه نمودن خود نماید مگر آنکه به موجب سند رسمی زن حق طلاق از مرد را داشته باشد.

بر این اساس در مواد 1119، 1129، 1130، 1029 قانون مدنی شرایط حق طلاق زن مشخص شده است و همچنین در صورت اثبات هر یک از شروط مندرج در عقدنامه نیز این حق برای زن به وجود می آید. در صورتی که زن دلیلی برای طلاق نداشته باشد دعوی وی محکوم به شکست می باشد.

طلاق توافقی

طلاق توافقی یکی از پر طرفدارترین دعاوی در دادگاه خانواده می باشد. در این نوع طلاق که با توافق و بدون طرح دعاوی متعدد و در صلح و آرامش صورت می پذیرد زوجین با دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق توسط مراکز مشاوره اقدام به تقدیم دادخواست با شرایط مورد توافق می نمایند و دادگاه اقدام به صدور رای می نماید. جالب است که بدانید حکم طلاق دارای اعتبار 6 ماهه و همچنین گواهی عدم امکان سازش دارای اعتبار 3 ماهه می باشد و عدم ثبت طلاق در این مدت موجب بی اعتباری رای می گردد و برای دریافت آن طرفین می بایست با تقدیم دادخواست کلیه مراحل دادرسی را مجدداً طی نمایند.

عدم حضور در دادگاه طلاق چه ایرادی دارد؟

عدم حضور در دادگاه طلاق با توجه به نوع طلاق می تواند منجر به تصمیمات متفاوتی شود به طور مثال چنانچه در طلاق توافقی هر یک از طرفین در دادگاه حاضر نشود دادگاه اقدام به صدور قرار رد دعوی و بایگانی پرونده می نماید حال آنکه در طلاق به درخواست زوج چنانچه زوجه حاضر نشود دادگاه ضمن رسیدگی اقدام به صدور رای غیابی و یا در صورت ابلاغ قانونی صدور رای حضوری می نماید.

logo-samandehi