موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

داوری در طلاق

با سلام و درود بر شما همراهان همیشگی.

در جامعه ای سالم و پویا نهاد خانواده از اهمیت بسزایی برخوردار بوده، به نحوی که سلامت و تثبیت جایگاه خانواده می تواند موجبات پیامدهای مثبت و مهمی را در جامعه سبب شود. از این جهت قانونگذاری در حوزه حقوق خانواده امری مهم و حساس تلقی می گردد، چرا که وضع قوانین نامناسب و دور از باورهای عرفی، شرعی و اخلاقی آن جامعه می تواند عواقب و آثار جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

متعاقباً عدم آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات حوزه حقوق خانواده نیز عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت. چرا که اقدامات و تصمیمات از روی ناآگاهی می تواند منجر به اختلافات و دعاوی خانوادگی و متعاقباً طرح دعاوی بی مورد و بعضاً اشتباه در دادگستری گردد، که این امر خود موجب تضییع وقت دستگاه قضا، مردم و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد شد. در واقع، بسیاری از وقت دستگاه قضا و مسئولین آن صرف رد دعاوی بی مورد و بعضاً اشتباه می گردد، به نحوی که فرصت کافی برای پاسخگویی به افرادی که به درستی اقدام به طرح دعوی نموده اند هم از دست خواهد رفت.

لذا توصیه ما این است، با توجه به حساسیت امر در دعاوی و امور حقوقی مربوط به خانواده پیش از هر گونه تصمیم یا مراجعه به مراجع قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. در عین ناخرسندی، بر خلاف سایر کشورها در جامعه ما مراجعه به وکیل دادگستری جهت مشاوره در امور مختلف چندان مرسوم نمی باشد، در واقع تا زمانی که به اصطلاح "کارد به استخوان نرسد" مردم ما علاقه ای جهت مراجعه به دفاتر وکلا ی رسمی عضو کانون وکلای دادگستری ندارند. این نگرش باعث بروز مشکلات بعدی خواهد بود که این مشکلات به روشنی در جامعه ما قابل رد یابی و مشاهده می باشد. در هر صورت سعی می کنیم در مطلبی مجزا به بررسی مزیت های مراجعه به وکیل دادگستری جهت اخذ مشاوره در امور حقوقی بپردازیم.

مواردی که در خصوص داوری در طلاق می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دعوی طلاق در چه مواردی به داوری ارجاع می شود؟
  • تشریفات داوری در دعوی طلاق به چه صورت است؟
  • داوران طلاق می بایست دارای چه شرایطی باشند؟
  • داور طلاق کیست؟
  • بهترین وکیل طلاق تهران کیست؟

موضوع بحث حاضر "بررسی داوری در دعوی طلاق" می باشد که ضمن مطالعه آن در صورت بروز هرگونه شبهه و همچنین در صورت وجود هرگونه سوال و نیاز به مشاوره می توانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

به واقع در ادامه این مطلب خواهیم دید، چه مواردی داوری در طلاق الزامی خواهد بود. در چه نوع طلاقی داوری مصداق ندارد، شرایط داوران چیست، و به طور کلی پیرامون مسائل مربوط به داوری در طلاق صحبت می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم، در کدامیک از دعاوی طلاق دادگاه خانواده موضوع را به داوری ارجاع می نماید؟

پاسخ این پرسش در ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده تصریح شده است، ماده مزبور می گوید: "در کلیه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند..." پس همانطور که ملاحظه می شود، در تمامی مواردی که طلاق به درخواست زوج یا زوجه به صورت یک طرفه درخواست می شود ارجاع موضوع به داوری جهت ایجاد صلح و سازش الزامی است. تنها موردی که ارجاع به داوری الزامی نمی باشد طلاق توافقی است.

هدف از داوری درطلاق چیست؟

با دقت نظر در متن ماده ۲۷ درمی یابیم، هدف از داوری در طلاق فراهم نمودن زمینه ایجاد صلح و سازش مابین زوجین است. از این جهت، قانونگذار ارجاع به داوری را صرفاً در طلاق های یک طرفه لازم و ضروری دانسته است. چه بسا که در طلاق به درخواست یکی از زوجین طرف دیگر حاضر به ادامه زندگی مشترک بوده و تمایلی به جدایی و طلاق نداشته باشد. از رو، قانونگذار به منظور ایجاد صلح و سازش و انصراف متقاضی طلاق (در طلاق های یک طرفه داوری را الزامی دانسته است. البته همانطور که در بالا گفتیم در طلاق توافقی نیازی نیست موضوع به داوری ارجاع شود دلیل آن تا حدود زیادی روشن است، زیرا طرفین توافق بر طلاق داشته و اصرار بر ادامه زندگی مشترک و ایجاد زمینه صلح و سازش مدنظر قانونگذار نبوده است.

آیا نظر داوران برای دادگاه قطعی و لازم الاجراء می باشد؟

در پاسخ این سوال باید گفت: بر اساس ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده دادگاه رای خود را با توجه به نظر داوران صادر می نماید، اما نظر داوران برای دادگاه قطعی و لازم الاجراء نبوده و دادگاه می تواند با ذکر دلیل نظریه داوری را رد نماید.

وجود چه شرایطی در داوران لازم است؟

پاسخ این سوال را باید در متن ماده ۲۸ قانون حمایت خانواده جست و جو نمود. بر اساس ماده مزبور شرایطی که داوران می بایست دارای آن باشند به شرح آتی است:

  • تاهل
  • داشتن حداقل سی سال سن
  • آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی و اجتماعی

نحوه انتخاب داوران چگونه است؟

برای یافتن پاسخ این پرسش نیز باید به متن ماده ۲۸ قانون حمایت خانواده مراجعه نمود. ابتدا زوجین می بایست، ظرف یک هفته فرد دارای شرایط را از بین اقارب خود به دادگاه معرفی نمایند، در صورت که زوجین قادر به معرفی داور واجد شرایط از بین اقارب خود نباشند می توانند داور خود از بین افراد واجد صلاحیت دیگر تعیین و معرفی نمایند. البته اگر زوجین به طور کلی توانایی معرفی داور را نداشته باشند می توانند با مراجعه به شعبه مربوطه و طی لایحه ای مراتب را به اطلاع دادگاه رسانده و از دادگاه درخواست تعیین داور نمایند. لازم به ذکر است، در صورتی که داور از سوی دادگاه تعیین شود مستلزم پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزارتومان به عنوان هزینه داوری خواهد بود.

آیا داوری که به دادگاه معرفی می گردد لزوماً باید مرد باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. داور در صورت دارا بودن شرایط قانونی می تواند اعم از زن یا مرد باشد. در پایان این مطلب تاکید می کنیم، از هر گونه مراجعه خودسرانه به دادگستری خود داری نمایید، به احتمال بسیار چنین مراجعت هایی دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه در بر نخواهد داشت. (البته نه لزوماً) حتی المقدور سعی نمایید، پیش از مراجعه به دادگستری مشکل خود را با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری در میان بگذارید، این بهترین سرمایه گذاری برایتان خواهد بود. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره این آمادگی را دارد به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی در کنارتان باشد. امیدواریم مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران واقع شده باشد.

logo-samandehi