موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دستور موقت ملاقات فرزند

شاید برای شما این سوال پیش آید که دستور موقت ملاقات فرزند چیست؟ چه ویژگی هایی برای صدور دستور موقت فرزند متصور است؟ مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست دستور موقت ملاقات فرزند کدام است؟ چه مدارکی برای درخواست دستور موقت فرزند مورد نیاز است؟ آیا می دانید ضمانت اجرای ممانعت از ملاقات فرزند چیست؟ متاسفانه با بالا گرفتن دعاوی خانوادگی فرزندان قربانیان این دعاوی می باشند، والدین سعی بر آن دارند به وسیله کودکان اهرم فشاری برای طرف مقابل بسازند. مهمترین موضوع در این بین ملاقات فرزند است چراکه پدر یا مادری که فرزند نزد وی می باشد سعی بر آن دارد از ملاقات فرزند به وسیله همسر خود جلوگیری نماید حال سوالاتی که در این بین مطرح می گردد این است که برای ملاقات فرزند چه باید کرد؟ برای ملاقات فرزند به کجا باید مراجعه کنیم؟ چگونه دستور موقت ملاقات فرزند بگیریم؟ دستور موقت ملاقات فرزند چیست؟ برای گرفتن دستور موقت ملاقات فرزند به کجا مراجعه کنیم؟ وکیل خانم در شمال تهران کیست؟ وکیل متخصص خانم در دعاوی خانوادگی کیست؟ برای داشتن وکیل خانم به کجا مراجعه کنیم؟ از انجایی که ارتباط برقرار نمودن با وکیل زن در دعاوی خانوادگی سهل تر است طرفین  سوالاتی از این قبیل  را دارند فلذا برآن شدیم در دپارتمان خانواده گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه مقاله ای در خصوص دستور موقت ملاقات فرزند برای علاقه مندان تهیه نماییم.

دستور موقت: دستور موقت اقدامی احتیاطی و موقت است که دادگاه صالح در اموری که تعیین تکلیف آن فوریت دارد، به منظور حفظ و استیفاء حقوق قانونی ذینفع، اقدام به صدور آن می نماید تا از ورود ضرر به وی جلوگیری گردد. از این رو، سرعت در رسیدگی، عدم ورود به ماهیت دعوا و حذف تشریفات آن، از موضوعات اصلی دستور موقت به شمار می رود.

مطابق مواد 311 و323 قانون آیین دادرسی مدنی، دستور موقت را می توان قبل از اقامه دعوا، ضمن دادخواست و نیز پس از تقدیم دادخواست اصلی مطرح نمود.

با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب 1391، دستور موقت در امور و دعاوی خانوادگی نیز پیش بینی شده است که احقاق حقوق قانونی زوجین از مهمترین اقدامات آن محسوب می شود. در ماده 7 قانون حمایت خانواده مصوب 1391، دادگاه صالح می تواند در موارد فوری از قبیل حضانت، نگهداری و ملاقات فرزند و نفقه زن و محجور، اقدام به صدور دستور موقت نماید.

از جمله مسائلی که زوجین پس از طلاق با آن موجه می شوند و یا بعضاً به هر علتی پدر و مادر طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند، مساله حضانت و نگهداری فرزند است که دادگاه بایستی تکلیف ملاقات فرزند مشترک را مشخص نماید و لذا هر یک از زوجین که طفل تحت حضانت و یا نگهداری او نمی باشد، حق ملاقات فرزند را دارد و این امر نافی حق ملاقات فرزند توسط طرف مقابل نیست. در صورت توافق میان زوجین در رابطه با زمان و مکان ملاقات فرزند، دادگاه طبق توافقات حاصله فی مابین آنها اقدام می نماید و در صورت اختلاف، تعیین زمان و مکان ملاقات فرزند با دادگاه صالح است.

ویژگی های دستور موقت ملاقات فرزند: از مهم ترین ویزگی هایی که می توان برای صدور دستورت موقت ملاقات فرزند به آن اشاره نمود، موارد ذیل می باشند:

1- امکان صدور دستور موقت ملاقات فرزند بدون نیاز به اخذ تامین خسارت احتمالی از خواهان

در راستای دستور موقت، ممکن است به دلیل ذینفع نبودن خواهان، خساراتی به طرف مقابل وارد شود، که در این صورت دادگاه برای اجرای دستور موقت و جلوگیری از ورود ضرر و زیان میزان وجه تامینی را مشخص می نماید و دستور تودیع آن را می دهد. اما با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب 1391صدور دستور موقت ملاقات فرزند بدون پرداخت خسارت احتمالی صادر میگردد، این موضوع در راستای حمایت از حقوق خانواده در نظر گرفته شده است.

2- قابلیت اجرایی دستور ملاقات فرزند بدون نیاز به تایید رئیس حوزه قضایی

3- دارا بودن اعتبار شش ماهه تا تصمیم دادگاه در اصل دعوا

هر گاه دادگاه صالح ظرف مدت شش ماه نسبت به اصل دعوا تصمیمی اتخاذ نکند، دستور موقت صادره  لغو می شود، که در این صورت درخواست مجدد دستور موقت ملاقات فرزند بلامانع است.

مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست دستور موقت ملاقات فرزند: مطابق ماده 4 قانون حمایت خانواده مصوب 1391، رسیدگی به دعاوی خانوادگی از جمله ملاقات فرزند، با دادگاه خانواده است و با توجه به اینکه دستور موقت امری تبعی است، با اصل دعوا درخواست می شود، بنابراین می توان چنین بیان نمود که درخواست دستور موقت ملاقات فرزند نیز در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

دستور موقت ملاقات فرزند مستلزم تقدیم دادخواست می باشد که ابتدا درخواست مذکور، در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود و سپس به دادگاه خانواده صالح ارجاع می گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت دستور موقت ملاقات فرزند:

1- اصل سند ازدواج در صورت عدم وجود ارائه رونوشت آن که در دفتر ازدواج و طلاق صادر می گردد

2- حکم طلاق «در صورت متارکه زوجین»

3- اصل شناسنامه

4- اصل کارت ملی

5- عابر بانک برای پرداخت هزینه تمبر دادرسی

نکته- به یاد داشته باشید قبل از این مراحل بایستی قبلاً در سامانه ثنا ثبت نام نمایید.

ضمانت اجرای ممانعت از ملاقات فرزند: در صورتی که یکی از زوجین که نگهداری طفل را بر عهده دارد به هر علتی از انجام تکالیف مقرر در قانون، خوداری نمایید و مانع ملاقات فرزند شود، مستوجب مسولیت کیفری می گردد. در این خصوص ماده 54 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 مقرر دارد:«هر گاه مسول حضانت از انجام تکالیف مقرر خوداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه 8 (جزای نقدی تا 10 میلیون ریال) و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم می شود».

همچنین ماده 40 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 بیان می دارد:«هر کس در اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی نفع و به دستور دادگاه صادر کننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می شود». از این رو، دادگاه اجازه بازداشت اشخاصی که مانع اجرای حکم و استرداد طفل می شوند، را دارد. البته لازم به ذکر است که مطابق نظریه مشورتی قوه قضاییه بازداشت شخص در مورد ممانعت از اجرای دستور موقت فوری ملاقات فرزند اجرا نمی شود چرا که بازداشت شامل حکم دادگاه است و به قرار تسری پیدا نمی کند.

وکالت از سوی وکیل در تمام امور حقوقی امکان پذیر است فلذا پیش از هر اقدامی در راستای احقاق حقوق قانونی خویش و بهره مندی از مزایا و حمایت قانونی، اشخاص می توانند برای دریافت مشاوره حقوقی از وکلای دادگستری به خود وکیل دادگستری، دفتر وکالت وکیل دادگستری و یا مؤسسات حقوقی معتبر و مجاز که زیر نظر وکلای دادگستری تأسیس شده است و فعالیت می کنند مراجعه نمایند. یادآور می گردد وکلای دادگستری دارای پروانه وکالت پایه یک دادگستری یا پروانه کارآموزی وکالت می باشند البته مرکز امور مشاوران وکیل پایه دو نیز دارد و در موارد نادری نیز وکیل پایه دو در کانون وکلا نیز وجود دارد. فراموش نکنید پس از مراجعه به مؤسسات حقوقی حتماً پروانه وکالت یا گواهی نامه وکالت دادگستری را که مربوط به مدیر موسسه می باشد تقاضا و مشاهده نمایید. صرفاً وکلای دادگستری طبق قانون مجاز می باشند در پرونده شما ورود نمایند..

به قلم وکیل مهدیه مهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
روابط عمومی گروه وکلای نستوه  

logo-samandehi