موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوای استرداد جهیزیه

جهیزیه در عرف به اموالی گفته می شود که زن هنگام ازدواج با خود به منزل شوهر می آورد. باید بدانیم که بر اساس قانون مدنی ایران زن تکلیفی به آوردن وسایل زندگی ندارد و تهیه لوازم زندگی جزئی از نفقه و به عهده شوهر می باشد. با وجود این مقرره قانونی، عرف و سنت در بیشتر نقاط کشور به نحوی است که دختر هنگام ازدواج لوازم و اثاث زندگی را تهیه و با خود به خانه شوهر می آورد. در این میان و پس از برزو اختلافات و یا وقوع طلاق، با موضوعی به نام «استرداد جهیزیه» روبرو می شویم که از شایع ترین دعاوی محاکم خانواده و شورای حل اختلاف به حساب می آید.

ممکن است در این بین سوالاتی برای مخاطب مطرح گردد که دعوی استرداد جهیزیه چیست؟ شرایط طرح دعوی استرداد جهیزیه چگونه است؟ مبنای قانونی استرداد جهیزیه چیست؟ آیا زن می تواند جهیزیه را استرداد نماید؟ دادگاه صالح به رسیدگی بر دعوای استرداد جهیزیه کدام دادگاه است؟ مدارک لازم جهت دعوای استرداد جهیزیه چیست؟ نحوه طرح دعوی استرداد جهیزیه چگونه است؟ بهترین وکیل زن در تهران کیست؟ هزینه وکیل برای استرداد جهیزیه چقدر است؟ برای اطلاع از سوالات فوق و دیگر سوالاتی که در ذهن دارید مقاله تهیه شده با عنوان دعوی استرداد جهیزیه و و نحوه طرح آن را که در دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای نستوه که توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای علاقه مندان به اشتراک گذاشته می شود را مطالعه نمایید.

همانگونه که در صدر این مطلب اشاره گردید، جهیزیه اموالی است که زن با خود به خانه شوهر می آورد. بنابراین مالکیت این اشیا و اموال با زن است و تنها به جهت استفاده در اختیار مرد قرار می گیرد.

بیشتر بدانیم : مراحل قانونی استرداد جهیزیه

به نظر می رسد قالب حقوقی جهیزیه، عقد عاریه باشد. بنابریان مرد مالکیتی بر لوازم پیدا نکرده و تنها حق استفاده و انتفاع از آنها را دارد. در مقابل زن می تواند هر نوع دخل و تصرفی را که لازم  می داند در اموال خود بنماید. بنابر همین اصل قبل و یا پس از وقوع طلاق زن می تواند جهیزیه خود را از خانه شوهر خارج کند. البته زن می تواند حتی بدون طلاق نیز جهیزیه خود را از خانه خارج نموده و مرد را مکلف به تهیه آن نماید.

در این میان گاه شوهر به جهات مختلفی اجازه خروج جهیزیه از منزل را نمی دهد. در این زمان است که زن بایستی دعوای استرداد جهیزیه را مطرح نماید.

دعوی استرداد جهیزیه به طرفیت زوج و در دادگاه و یا شورای حل اختلاف محل اقامت او اقامه می گردد. زن با در دست داشتن اسناد شناسایی و سند ازدواج و نیز مدارک اثباتی دال بر مالکیت وی بر لوازم بایستی دعوی استرداد جهیزیه را مطرح سازد.

اما مهمترین بخش این دعوی اثبات تعلق داشتن لوازم به زن است. در عرف بیشتر خانواده های ایرانی، هنگامی که لوازم به منزل مشترک زن و شوهر برده می شود، لیستی از اسباب و اشیا تهیه می شود  که «سیاهه جهیزیه» نامه دارد.

خانواده دختر با تهیه لیستی از اشیایی که به عنوان جهیزیه خریداری نموده اند، تعداد و نوع لوازم خریداری شده را مشخص و به شوهر ارائه می دهند.

بیشتر بدانیم : راه های اثبات مالکیت زن بر جهیزیه چیست؟ 

به صورت معمول شوهر سیاهه را امضا می نماید که این خود به معنای تحویل گرفتن وسایل زندگی می باشد و همچنین خانواده طرفین زیر سیاهه را به عنوان شاهد امضا نموده و به این وسیله خرید و قرار گرفتن جهیزیه در خانه داماد را گواهی می نمایند.

باید بدانیم که مهمترین دلیل اثباتی تعلق داشتن جهیزیه به زن، می تواند همین سیاهه جهیزیه می باشد، اما این سیاهه در صورتی ارزش و اعتبار اسناد مادی را خواهد داشت که به امضا شوهر رسیده باشد و در ضمن شهود نیز گواهی نموده باشند. بهتر است شهود حداقل 2 نفر مرد و از خانواده طرف مقابل باشند.

بیشتر بدانیم : نحوه استرداد جهیزیه چگونه است؟

سیاهه را می توان در دفتر اسناد رسمی نیز ثبت نمود و چنانچه شوهر در دفترخانه اسناد رسمی و به وسیله امضا سیاهه اقرار به مالکیت زن بر اشیا و تحویل آنها کند، آن سند رسمی محسوب می گردد.

چنانچه سیاهه تنظیم نشده باشد، زن می تواند با تقدیم فاکتورهای معتبر و شهادت شهود ادعای خود را اثبات نماید

دادگاه پس از بررسی مدارک و احراز تعلق داشتن جهیزیه به زن، حکم بر استرداد جهیزیه به او را خواهد داد.

قابل ذکر است که زن می تواند با تودیع خسارت احتمالی، تامین خواسته مبنی بر عدم جابجایی لوازم یا مهر و موم محلی که جهیزیه در آن قراردارد را بگیرد.

پس از صدور حکم مبنی بر استرداد جهیزیه و پس از قطعی شدن آن زن با مراجعه به دایره اجرای احکام و صدور اجراییه و معمولاً با همکاری نیروی انتظامی جهیزیه خود را از خانه شوهر خارج می کند و یا از حافظ اموال می گیرد.

همچنین به موجب رای وحدت رویه صادره از دیوانعالی کشور، دعوای استرداد جهیزیه دعوای مالی می باشد وبا توجه میزان خواسته هزینه دادرسی معین خواهد شد.

چنانچه در موضوع استرداد جهیزیه سوالی دارید و یا در این مورد به مشکلی برخورده اید، با دپارتمان متخصصین امور خانواده گروه وکلای نستوه تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

ضمناً گروه وکلای نستوه با افتخار اعلام میکند که پذیرای شما در راهنمایی، مشاوره و قبولی وکالت دعاوی مرتبط خواهد بود.

logo-samandehi