موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی فسخ نکاح

عقد نکاح یا ازدواج ، سنگ بنا و بنیان تشکیل خانواده و مهمترین نهاد اجتماعی است. طرفین با ازدواج تشکیل خانواده داده و دارای فرزند می شوند. ضرورت پایبندی به نظام خانواده، ضرورتی است اجتماعی که شالوده نظم جامعه می باشد. اهمیت عقد نکاح ایجاب میکند که طرفین به سادگی نتوانند این عقد را بر هم زنند. بنابراین، شیوه های انحلال ازدواج تنها همان طرقی است که قانونگذار معین نموده است. یکی از روشهایی که می توان عقد نکاح را منحل نمود، فسخ نکاح می باشد. فسخ نکاح به معنای بر هم زدن ازدواج با اتکا بر شرایط قانونی فسخ نکاح می باشد. در این میان ممکن است برای مخاطب پرسشی هایی مطرح شود که بیان و پاسخ به آنها ابهاماتی بسیاری را در خصوص دعوی فسخ نکاح مرتفع می کند که عبارتند از :  دعوی فسخ نکاح چیست؟ شرایط طرح دعوی فسخ نکاح چگونه است؟ کدام عیوب باعث ایجاد حق فسخ نکاح می گردند؟ تفاوت دعوی طلاق با دعوی فسخ نکاح چیست؟ دادگاه صالح بر رسیدگی به فسخ نکاح کدام دادگاه است؟ دادخواست دعوی فسخ نکاح چگونه تنظیم می شود؟ بهترین وکیل دعوی فسخ نکاح کیست؟ بهترین وکیل دعاوی خانوادگی در تهران کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق می توانید ضمن مطالعه مقاله تهیه شده تحت عنوان فسخ نکاح با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه نیز در ارتباط باشید.

فسخ به معنای بر هم زدن است و فسخ نکاح به معنای اختیار بر هم زدن و منحل نمودن عقد نکاح به وسیله یکی از طرفین که این حق را داراست، می باشد.

حق فسخ نکاح از جانب دارنده آن حق اختیاری است و وی می تواند در صورت احراز شرایط فسخ، آن حق را اجرا کند و یا از اجرای آن چشم پوشی نماید.

فسخ نکاح به وسیله طرفی که حق اعمال حق را دارد انجام شده و بایستی این اراده بر انحلال به طرف دیگر هم اطلاع داده شود. این اطلاع دادن غالباً به وسیله اظهارنامه انجام می پذیرد. البته با توجه به این موضوع که فسخ نکاح می تواند دارای جنبه کیفری باشد معمولاً نسبت به فسخ نکاح ذینفع اقدام کیفری انجام می دهد که تحت عنوان تدلیس در نکاح قابل رسیدگی است.

لکن فسخ در موارد حقوقی بایستی به تایید دادگاه برسد، منظور از تایید بررسی صحت شرایط فسخ نکاح توسط دادگاه و سپس تنفیذ فسخ می باشد. به این دعوی، دعوی فسخ نکاح گفته می شود.

برای بررسی این موضوع، بایستی ابتدا به بررسی ماهوی فسخ نکاح و دعوی فسخ نکاح بپردازیم

پیشتر گفته شد که فسخ نکاح یکی از عوامل انحلال نکاح است. از دیگر موارد انحلال نکاح که به فسخ نکاح شباهت دارد، طلاق می باشد.

بنابراین ضرورت دارد برای جلوگیری از اشتباه، تفاوت های فسخ نکاح و طلاق تشریح گردد

اولاً طلاق مخصوص عقد نکاح دائم است، در حالیکه فسخ نکاح در مورد عقد نکاح دائم و موقت قابل اجراست. دوماً طلاق حقی است منحصر به مرد، اما حق فسخ نکاح هم به مرد و هم به زن تعلق دارد. سوماً اجرای طلاق منوط به تشریفات خاصی مانند جاری شدن صیغه طلاق، وجود دو شاهد مرد و سایر شرایط مانند در حیض و نفاس نبودن زن و... است، در صورتی که فسخ نکاح تشریفات طلاق را ندارد و به شاهد نیاز ندارد، همچنین عقد نکاح را می توان با زنی که در عادت زنانه یا نفاس (خون ریزی ناشی از وضع حمل) فسخ کرد. چهارماً طلاق با حکم دادگاه انجام می پذیرد، این در حالی است که فسخ نکاح به اراده دارنده حق و یک طرفه جاری می شود، و دعوی فسخ نکاح منحصراً برای بررسی صحت شرایط فسخ است و دادگاه تنها اراده شخص را تایید می کند و در واقع حکم دادگاه تنفیذی است بر فسخی که سابقاً توسط خواهان انجام شده است.

بیشتر بدانیم : منظور از فسخ نکاح چیست؟

در طلاق رجعی برای مرد حق بازگشت به همسر لحاظ شده است، اما در فسخ نکاح رجوع وجود ندارد و زوجین تنها با نکاح مجدد می توانند زن و شوهر باشند.

در طلاق هرگاه مرد پیش از نزدیکی زن را طلاق دهد، زوجه مستحق نیمی از مهرالمثل است. در حالیکه در فسخ پیش از نزدیکی مهریه ای برای زن وجود ندارد، مگر فسخ در نتیجه عنن باشد که در اینصورت زن مستحق نیمی از مهرالمثل است.

سه بار طلاق متوالی که موجب حرمت بین طرفین است، در حالیکه هر تعداد فسخ متوالی، موجب حرمت بین طرفین نخواهد بود.

شرایط فسخ برای مرد یا عیوبی در زن که موجب ایجاد حق فسخ برای مرد است عبارتند از :

1-قرن، استخوان یا زائده ای در فرج (واژن) که مانع برقراری رابطه جنسی می گردد.

2- جذام، بیماری خوره.

3- برص، گونه ای بیماری پوستی‏ که در اثر آن لکه های بزرگ سفید یا سیاه در بدن پدید می‏آید.

4- افضاء، یکی شدن مجرای ادرار و حیض را اِفضاء می‌ گویند.

5- زمین‌ گیری

6- نابینایی از دو چشم.  

این عیوب در صورتی موجب ایجاد حق فسخ برای مرد می باشند که در زمان عقد موجود بوده و قابل درمان نباشند. بنابراین چنانچه این بیماری ها با درمان های پزشکی برطرف شوند، حق فسخ مرد ساقط خواهد شد . جنون «ادواری و دائمی» باعث ایجاد حق فسخ برای هر دو طرف است، لکن جنون زن پس از وقوع ازدواج برای مرد حق فسخ ایجاد نمی کند.

عیوبی که برای زن ایجاد حق فسخ می کنند عبارتند از :

1- عنن : ناتوانی مرد در نعوظ منوط به آنکه بعد از سپری شدن مدت  یک سال از تاریخ رجوع زن به دادگاه، برطرف  نشود. عنن در صورتی که پس از عقد ایجاد شود نیز زن را صاحب حق فسخ نکاح می‌ کند.

2- خصاء، اخته بودن مرد.

3- مقطوع بودن (کوچک بودن) آلت تناسلی مرد به نحوی که مرد قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد.

در خصا و مقطوع بودن آلت جنسی، اول زن باید از عیوب ناآگاه باشد و این عیوب پیش از نکاح واقع شده باشند و دوم اینکه این عیوب موجب عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی باشند. غیر از این شرایط اختصاصی فسخ نکاح، نوع دیگری از فسخ نکاح وجود دارد که فسخ بر اثر تدلیس در نکاح می باشد که بحث آن در این مقال نمی گنجد و در مطلبی به صورت مفصل نسبت به آن توضیح داده می شود.

مدارک لازم جهت دعوی فسخ نکاح :

مدارک شناسایی زن

مدارک شناسایی مرد

سند ازدواج

مدارک و یا نظر پزشک در مورد عیوب جسمی

مدارک و مستندات لازم جهت اثبات تدلیس در نکاح یا تخلف از شرط صفت.

خواهان بایستی با در دست داشتن مدارک به دادگاه (دفتر خدمات قضایی) مراجعه کرده و دعوی فسخ نکاح را مطرح کند.

بیشتر بدانیم : اثر فسخ نکاح در مهریه چگونه است؟

ماهیت دعوی فسخ نکاح چیست؟

دعوی فسخ نکاح، دعوایی است غیر مالی و هزینه آن معادل دعاوی غیر مالی می باشد.

دادگاه صالح به رسیدگی به دعوای فسخ نکاح کجاست؟

دادگاه صالح به رسیدگی به این دعوی، دادگاه محل اقامت خوانده (طرف مقابل) می باشد، اما زن می تواند  دعوی  فسخ نکاح را در دادگاه محل اقامت خود نیز مطرح کند.

- دادخواست دعوی فسخ نکاح بایستی مستدل و مستند به اموری باشد که بتواند مبنای رای قرار گیرد و یا اقناع وجدانی برای دادگاه فراهم نماید.

- خواهان در این حالت بایستی مدارکی دال بر فریب طرف ارائه دهد که محکمه پسند و محکم باشد. مثلاً فردی که به دروغ ادعای پزشک بودن داشته، در سند ازدواج نیز شغلش را پزشک معرفی کرده باشد و یا شهود بر این امر شهادت دهند.

- در مورد فسخ نکاح بر اثر تخلف از شرط صفت نیز خواهان باید ثابت کند که فرد خود را با آن اوصاف معرفی نموده و او نیز بر مبنای وجود شرط فوق الذکر با خوانده ازدواج نموده است.

- در مورد عیوب جسمی دادگاه خوانده را به پزشکی قانونی ارجاع می دهد و عموماً با تکیه بر نظریه کارشناس فسخ نکاح را تایید یا رد می کند.

برای تنظیم دادخواست، مشاوره در خصوص فسخ نکاح، لایحه اعلام وکالت می توانید ازخدمات موسسه حقوقی دادآوران نستوه استفاده نمایید.

دپارتمان حقوق خانواده موسسه حقوقی دادآوران نستوه، مفتخر به ارائه خدمات در جهت دعوی فسخ نکاح که از دعاوی متداول و رایج در محاکم خانواده است، می باشد. افتخار ما دارا بودن وکلایی متبحر و با تجربه در امر خانواده می باشد که مصرانه پیگیر حقوق شما در محاکم بوده و شما را از مراجعه به دادگاه ها بی نیاز می کنند.

چنانچه در مورد دعوی فسخ نکاح و ی سایر دعاوی به مشاوره، تنظیم لایحه و دادخواست و یا تعیین وکیل نیاز داشتید، با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi