موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی نفی نسب

می دانیم که خانواده ستون و بنیان اجتماع می باشد. زن و مرد ازدواج میکنند و از این ازدواج فرزندانی حاصل می شود که از پدر و مادر خویش «نسب» را اخذ می کنند. می توان گفت که نسب رابطه ی خونی بین اشخاص است و آثار حقوقی فراوانی را در بر دارد که در این مقاله تحت عنوان دعوای نفی نسب چیست و چگونه انجام می پذیرد، به آن می پردازیم.

اما باید بدانیم که نسب چیست؟ شرایط طرح دعوای نفی نسب چگونه است؟ دعوای نفی نسب به چه معناست؟ نحوه طرح دعوی نفی نسب چگونه است؟ دعوای نفی نسب با چه شرایطی طرح میگردد؟ مدارک طرح دعوای نفی نسب چیست؟ خواندگان دعوای نفی نسب چه کسانی هستند؟ خواهان دعوای نفی نسب چه کسی است؟ مدارک دعوای نفی نسب چیست؟ آزمایشات دعوی نفی نسب به چه صورت می باشد؟ برای اطلاع از همه سوالات طرح شده می توانید مقاله ارائه شده از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه را مطالعه نمایید.

در بررسی نسب، به موضوعی به نام «نفی نسب» بر می خوریم که ریشه در فقه اسلامی دارد. نفی نسب به این معناست که پدر، نسب فرزند تازه متولد شده را به خود نمی پذیرد و یا به عبارت دیگری او را فرزند خود نمی داند و بنا به شواهد و مدارکی که در دست دارد، ادعای وی بر این منوال است که فرزند متولد شده نسب وی را ندارد.

برای توضیح  دعوای نفی نسب، ابتدا بایستی ارکان آن را بدانیم.

نخست باید بدانیم که فرزندی که قرار است که نفی نسب شود، بایستی در خلال یک رابطه مشروع به دنیا آمده باشد. توضیح اینکه زن و شوهری ازدواج کرده اند و در زمان ازدواج، فرزندی حاصل می شود که شوهر او را فرزند خود نمی داند. در این حالت شوهر بایستی دعوای نفی نسب را مطرح سازد.

بنابراین فرزند حاصل از رابطه نامشروع، نیازی به نفی نسب ندارد. زیرا گرچه پدر طبیعی او، عرفاً و در ژنتیک، پدر محسوب می شود، اما قانوناً و شرعاً نسبی برقرار نشده که پدر برای نفی آن ملزم به اثبات چیزی باشد.

دومین مورد آن است که دعوای نفی نسب تنها از «پدر» پذیرفته می شود و این حق، حقیست منحصر به پدر و به جد پدری و... تعلق نمی گیرد، اما چنانچه مدعی نفی نسب فوت کند، دعوا به طرفیت وراث او دنبال خواهد شد.

سوم آنکه دعوای نفی نسب از دعاوی است که بایستی فوراً مطرح گردد. قانونگذار مهلت دو ماه از تاریخ تولد طفل و یا اطلاع یافتن پدر از تولد طفل را ملاک قرارداده است، لکن اگر تاریخ تولد طفل با نیرنگ و خدعه از پدر مخفی شده باشد، او ظرف مدت دو ماه از تاریخ کشف خدعه حق طرح دعوی را دارد.

چهارم، این دعوی علیه طفل و مادرش اقامه میگردد. بنابراین چنانچه مدعی تنها مادر طفل را خوانده قرار دهد، این دعوی محکوم به  رد می باشد.

دعوی نفی نسب انواع مختلفی دارد، مانند اینکه پدر طفل ادعا میکند که این فرزند، متعلق به او نیست و فرضاً همسرش با مرد دیگری رابطه داشته و طفل مذکور حاصل آن خیانت است. یا اینکه پدر ادعا کند که طفل در زمان زوجیت با مادر به وجود نیامده است، مثلاً ادعا کند که طفل حاصل ازدواج قبلی همسرش بوده است. گاهی هم پدر ادعا میکند که طفل مذکور فرزند او و همسرش نیست، مثلاً ادعا کند که حین تولد، طفل در زایشگاه عوض شده است.

به هر حال پدری که مدعی نفی نسب است بایستی برای ادعایش دلیل ارائه کند و صرف نفی کردن نسب، موجب انحلال رابطه پدر و فرزند نیست.

یکی از رایجترین راه های اثباتی نفی نسب، آزمایشهای ژنتیک و دی ان ای است، در این آزمایشها که از دقت بررسی بالایی برخوردارند، DNA طفل با DNA پدر تطبیق داده می شوند و مشخص می شود که آن طفل ملحق به پدر است یا خیر.

یکی دیگر از راه های اثباتی شهادت شهود است. گرچه شهادت شهود یکی از ادله اثباتی دعاوی است، اما رویه قضایی در دعوی نفی نسب معمولاً شهادت شهود را نمی پذیرد و شهادت حتماً بایستی با دلایل اثباتی علمی همراه گردد.

برای طرح این دعوی پدر با در دست داشتن اسناد شناسایی و شناسنامه و سند ازدواج و آزمایشات پزشکی (اگر آزمایشات قبلی موجود باشد) به دادگاه مراجعه کرده و این دعوی را مطرح می سازد.

قاضی پس از بررسی مدارک و تایید صحت آزمایشات و ادله اثباتی، چنانچه نسب طفل به پدرش را احراز نکند، حکم به نفی نسب خواهد داد. در غیر اینصورت دعوی رد خواهد شد.

لازم به ذکر است قاعده ی فراش، از جمله قواعدی است که در دعوی نفی نسب بسیار شنیده می شود. این قاعده که به روایتی اصل آن به پیامبر اسلام (ص) برمیگردد بیان می دارد : «طفل حاصل از ازدواج، متعلق به شوهر است». این قاعده بنا بر اصل وفاداری زن به شوهر و حریم خانواده وضع شده است و ضامن حریم خانواده و بقا نسل است.

در واقع دعوای نفی نسب ، دعوایی است که بر این اصل استثنا می زند و چنانچه اثبات شود، طفل ملحق از ازدواج را متعلق به پدر نمی داند.

هدف موسسه حقوقی دادآوران نستوه، راهنمایی و بالا بردن دانش شما عزیزان می باشد. هرچند که تمام سعی بر توضیحی قابل فهم برای موضوعات است، لکن در بیان بحث تا اجرای عملی آن در محاکم دادگستری راه زیادی است که کوچکترین اشتباهی در این مسیر می تواند موجب ضرر شود. موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تمام مراحل در محاکم کنار شما خواهد بود.

لذا دپارتمان خانواده گروه وکلای نستوه، با افتخار اعلام می دارد که پاسخگوی سوالات و مشکلات مطروحه شما در زمینه دعاوی نسب و نفی نسب خواهد بود. جهت اخذ مشاوره تماس حاصل فرمایید.

logo-samandehi