موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دلایل و مدارک مربوط به اثبات حکم رشد

حکم رشد یکی از دغدغه های افراد بالای 15 سال و زیر 18 سال می باشد. در مواردی شخص با توجه به شرایط زندگی نیازمند حکم رشد می باشد. از این رو می بایست نسبت به طرح دعوای درخواست صدور حکم رشد اقدام نماید. صدور حکم رشد دارای شرایط خاصی می باشد که در صورت عدم رعایت این شرایط امکان شکست طرح دعوای انجام شده بسیار می باشد. سوالاتی که در این خصوص می تواند در ذهن به وجود آید چنین است که نحوه طرح دعوی درخواست صدور حکم رشد چگونه است؟ شرایط صدور حکم رشد چگونه است؟ برای درخواست صدور حکم رشد به کجا مراجعه کنیم؟ مدارک طرح دعوای درخواست صدور حکم رشد چیست؟ چگونه حکم رشد بگیریم؟ وکیل متخصص حکم رشد در تهران کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی داداوران نستوه در خصوص درخواست صدور حکم رشد را که توسط گروه وکلای نستوه به رشته تحریر درآمده است را می توانید مطالعه نمایید.

قانون برای دارا شدن برخی حقوق، اهلیت را لازم دانسته است. اهلیت به معنای توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اخذ حق و اجرای آن است.

به توانایی دارا شدن حق «اهلیت تمتع» و به توانایی اجرای آن «اهلیت استیفا» گفته می شود.

اهلیت تمتع با زنده متولد شدن فرد به وجود می آید. لیکن اهلیت لازم  برای اجرای حق، اهلیت استیفا می باشد. اهلیت استیفا شامل بلوغ، عقل و رشد است.

بر اساس ماده 1207 قانون مدنی صغار، اشخاص غیر رشید و مجانین از تصرف در اموال و حقوق خود ممنوع می باشند.

بر اساس قانون مدنی سابق که در ماده 1209 سن رشد 18 سال تمام شمسی بود. لیکن این ماده پس از انقلاب حذف شد و در حال حاضر سن خاصی برای رشد وجود ندارد.

اگرچه قرار دادن سن 18 سال تمام شمسی برای بسیاری از امور از جمله اخذ گواهینامه رانندگی، برداشت از حساب افتتاح شده بانکی، خروج از کشور و بسیاری موارد دیگر می توان اماره بر این موضوع باشد که سن رشد در رویه قانون ایران همان 18 سال تمام است.

لکن به نظر می رسد که سن رشد معادل سن بلوغ در نظر گرفته شده است. بر اساس قانون مدنی کسی را نمی توان بعد از رسیدن به سن بلوغ به عنوان جنون یا عدم رشد محجور نمود، مگر آنکه عدم رشد یا جنون او ثابت شده باشد. اما  بر اساس ماده واحده قانون اهلیت متعاملین که بیان میدارد:

‌در مورد کلیه معاملات و عقود و ایقاعات به استثناء نکاح و طلاق محاکم عدلیه و ادارات دولتی و دفاتر‌اسناد رسمی باید کسانی را که به سن 18 سال شمسی تمام نرسیده‌اند اعم از ذکور و اناث غیر رشید بشناسند مگر آن که رشد آنان قبل از اقدام به انجام‌معامله یا عقد و یا ایقاع به طرفیت مدعی‌ العموم در محاکم ثابت شده باشد اشخاصی که به سن 18 سال شمسی تمام رسیده‌اند در محاکم عدلیه و ادارات‌دولتی و دفاتر اسناد رسمی رشید محسوب می ‌شوند مگر این که عدم رشد آنها به طرفیت مدعی‌العموم در محاکم ثابت گردد.

مناط تشخیص سن اشخاص اوراق هویت آنها است مگر آن که خلاف آن ثابت شود .

پس بنابراین سن رشد در رویه و قانون ایران 18 سال تمام است. حال اگر شخصی غیر رشید محسوب گردد و قصد تصرف در اموال و یا انجام سایر اموری را داشته باشد که نیاز به رشد دارند بایستی از دادگاه صالح تقاضای صدور حکم رشد کند.

دادخواست رشد به دادگاه صالح (دادگاه امور سرپرستی و یا دادگاه خانواده) تقدیم می گردد. مدارک لازم جهت این دادخواست فتوکپی مصدق شناسنامه و کارت ملی، مدارک و مستنداتی که خواهان بر مبنای آنها درخواست صدور حکم رشد را دارد.

دادخواست تنظیمی با موضوع «صدور حکم رشد» :

لازم به ذکر است که دعوای تقاضای صدور حکم رشد علیه ولی قهری یا قیم و دادستان مطرح می گردد.

پس  از تقدیم دادخواست دادگاه جلسه ای تشکیل داده و معمولاً قاضی از خواهان صدور حکم رشد سوالاتی می پرسد که رشد عقلی او را احراز کند. این سوالات می تواند شامل سوالات اقتصادی، اجتماعی و درک موضوعی از مفاهیم مالی و مدنی باشد.

ممکن است قاضی برای احراز رشد نظر کارشناس یا پزشک را نیز احراز نماید.

پس از احراز رشد برای دادگاه، دادگاه حکمی را مبنی بر رشد خواهان صادر می کند که خواهان می تواند بر مبنای آن تمامی امور خود را انجام دهد.

برای طرح دعوا و یا دفاع در دعوای مطروحه از مشاوره اهل فن که همان وکلای دادگستری می باشند بهره بجویید. هر دعوای حقوقی و کیفری دارای شرایط خاصی می باشد که در صورت عدم اطلاع از این شرایط می تواند موجبات ورود ضرر به شما را فراهم نماید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با سابقه مورد قبول و استفاده از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات حقوقی و وکالتی به شما عزیزان می باشد. هم اکنون می توانید با کارشناسان و وکلای ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi