موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شرایط حضانت فرزند

حضانت چیست؟
شرایط حضانت چیست؟
چگونه حضانت فرزند را بگیریم؟
برای حضانت به کجا باید مراجعه کرد؟
آیا میدانستید کودکان تا چه سنی مشمول حضانت می شوند؟
آیا حضانت با شماست و طرف مقابل از استرداد طفل امتناع می نماید؟
آیا در خصوص حضانت در قانون جدید حمایت خانواده اطلاعیاتی دارید؟
در خصوص دعاوی خانواده حضانت در کنار دیگر موارد وجود دارد، گاهی مشکلات والدین گریبان گیر کودکان می شود که حضانت طفل مهمترین این مشکلات است و معمولاً والدین حضانت را اهرمی برای یکدیگر میدانند که به طور معمول این نوع دید در خصوص حضانت از سوی آقاین سرچشمه می گیرد ولی معنی واقعی حضانت چیست و به چه کسی حضانت طفل سپرده می شود و چه راهکارهایی برای سلب حضانت از والدین وجود دارد و هزاران سئوال بی پاسخ خود را درباره حضانت از وکلا و کارشناسان ما در گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه بخواهید و برای داشتن اطلاعات مفید از حضانت مقاله زیر را مطالعه نمایید.
درباره حضانت بدانیم...
معنی تحت الفظی حضانت فرزندان را میتوان به نگاه داشتن طفل ، مواظبت و مراقبت او و تنظیم روابط او با خارج دانست چرا که حضانت ناظر به حمایت های جسمی، روحی و اخلاقی کودک یا طفل است که علی الاصول از سوی والدین اعمال می شود که کلمه حضانت به صورت عام ولایت و سلطنت بر تربیت و متعلقات آن از قبیل نگاهداری کودک یا طفل ، پاکیزه کردن، تربیت وی و شستن جامه های او و امثالهم دانست.
حضانت :
حق و تکلیف ابوین است.
معنی تحت اللفظی تربیت را که در تعریف حضانت آمده میتوان شامل دو جنبه ی جسمی و روحی ، مادی و معنوی دانست البته با عنایت به مفهومی که از تعریفی  ماده 1173 قانون مدنی به دست می آید حال مطابق با قانون و رویه عملی محاکم نسبت به معیار و مبنای تصمیم در سپردن طفل به هر یک از ابوین یا همان حضانت رعایت غبطه و مصلحت طفل آنچنان که ماده 45 قانون حمایت خانواده جدید  مصوب 1391 قرار داده است می توان دانست.
از جمله موارد و مصادیق سلب حضانت توسط هر یک از والدین را ماده 1173 قانون مدنی پیش بینی کرده است که از جمله مصادیقی همچون عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از زوجین که در ماده 1173 قانون مدنی از باب تمثیل آمده است و مطلقاً جنبه ی حصری ندارد و امکان این نیز وجود دارد که دادگاه موارد دیگری را که توسط طرفین اثبات گردد را مشمول عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی دارنده حضانت فرزندان دانسته و نسبت به عدم صلاحیت آن شخص حکم را صادر نماید که به عنوان نمونه میتوان به کاری اشاره کرد که وقت و زمان آن مانعی برای نگهداری شایسته طفل باشد و یا سهل انگاری و بی توجهی مداوم به سلامت جسمی و روحی و یا تربیت اخلاقی طفل که تشخیص آن با دادگاه است که خود نوعی ملاک شخصی است و بایستی برای محکمه به اثبات برسد تا نسبت به آن تعیین تکلیف نماید. 
برای درک بهتر مطالب فوق الاشاره در وهله اول می بایست هر کلمه را به تنهایی مورد ارزیابی و بهره برداری قرار داد تا بتوان درک مطلوبی از این مقاله به دست آورد.
حضانت:
حضانت به طور کلی ناظر به اعمالی است که مربوط به جسم کودک است به طور مثال مواردی که شامل نگهداری و مواظبت کودک و یا طفل در برابر خطرات مادی و حوادث و سوانحی است که جسم طفل را به مخاطره می اندازد و نیز میتواند شامل اقداماتی باشد که موجب کیفیت در بهداشت و نظافت و تغذیه و سلامت کودک یل طفل را به وسیله شخصی که حضانت با اوست گردد و سلامت روحی و جسمی طفل را بیش از پیش فراهم آورده و تأمین کند.
حضانت و تربیت:        
به طور کلی ناظر به روح و روان طفل است به طور مثال مواردی که شامل آموختن آداب و سنن اخلاقی  و مذهبی و اجتماعی و پرورش استعداد و عقل وادراک و آموزش سواد و حرفه وفن و دیگر مسائل را در بر میگیرد که در همین خصوص 2 موضوع آموزش عمومی و آموزش خصوصی وجود دارد که به اختصار مورد ارزیابی قرار میگیرد.
آموزش عمومی در رابطه با حضانت : 
در این خصوص میتوان تعلیمات کلی اخلاقی و اجتماعی نظیر راستگویی و درست کاری ، وقت شناسی و احساس مسئولیت ، آداب سخن گفتن و رفتار ، نحوه معاشرت و همزیستی با دیگران را مورد اشاره قرار داد.
آموزش خصوصی در رابطه با حضانت :
در این خصوص میتوان به طور مختصر و مفید به آموختن سواد خواندن و نوشتن و همچنین دانش مناسب و حرفه ای معین به کودک اشاره نمود.
شرایط حضانت :
برای حضانت شرایطی وجود دارد که شخص با توجه به آن میتواند صالح یا نا صالح شناخته شود که در ماده 1173 قانون مدنی اینگونه آمده: «1- اعتیاد زیان آور به الکل...2- اشتهار به فساد...3- ابتلا به بیماری های روانی...4- سوء استفاده از طفل...5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف و...» با اثبات هر یک از موارد فوق الاشاره و دیگر موارد میتوان موجبات سلب حضانت را از زن یا مردی که حضانت با اوست گرفت و دیگر مورد شایستگی اخلاقی است که این شرط نیز از ماده 1173 فوق الاشاره قابل استنتاج است.
تربیت طفل مورد حضانت:
تربیت در لغت به معنی پروردن و پروانیدن و آموختن آداب و اخلاق و پرورش روح و جسم است ولی در اصطلاح حقوقی تربیت را به معنای پرورش روحی و اخلاقی اطفال دانسته است که برای رسیدن به کمال مطلوب و مدارج فضیلت لازم و ضروری است.
حدود تربیت طفل مورد حضانت :
با عنایت به ماده 1178 قانون مدنی تربیت بایستی بر حسب زمان و مکان به نحوی باشد که طفل مهمل نمانده و تکلیف ابوین در این زمینه محدود به توانایی فکری و مالی آنان است بدین شرح که مصلحت در رابطه با طفلی که والدین ثروتمند دارد که در کلان شهری همچون تهران سکونت دارند با طفلی که والدین او از لحاظ مالی در حد مطلوب نبوده و عشایر هستند به یک اندازه نیست.
در آخر میبایست به مهمترین وجه تمایز یا تفاوت حضانت و تربیت اشاره ای نمود که در این خصوص باید گفت حضانت امری مادی و تربیت امری معنوی است.                                     
موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه با داشتن وکلای مجرب و متعهد جزء  یکی از بهترین  انتخاب ها است و کافی است برای بهره مندی از وکلای پایه دادگستری با ما در تماس باشید ما به شما بهترین وکیل را معرفی می کنیم که  شما نیاز دارید البته نیاز هر شخص وجود وکلایی است که مورد اطمینان باشند البته نظر وکلا همه وکلایی است که در شغل شریف وکالت حضوری مستمر دارند.

logo-samandehi