موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شرایط طلاق ایرانیان خارج از کشور

شاید در خارج از ایران اقامت داشته باشید و مشکل حقوقی برای شما پیش آید در این صورت نیازمند یک وکیل خوب در ایران می باشید و در اولین اقدام مطمئناً اقدام به جستجو در اینترنت می نمایید که وکیل خوب در ایران کیست؟ بهترین وکیل ایرانی کیست؟ نیازمند یک مشاور حقوقی در ایران می باشم؟ بهترین موسسه حقوقی در ایران کجاست؟ از این رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه با صداقت کاری اقدام به انتشار مقالات کاربردی برای ایرانیان خارج از کشور در دپارتمان تخصصی گروه وکلای نستوه نموده است، شما هم اکنون می توانید با وکلا دارای پروانه معتبر در این موسسه در ارتباط باشید.

یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت طلاق ارائه اصل طلاق نامه شرعی صادره از مراکز و موسسات اسلامی مورد تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت می باشد.

با مراجعه به سایت وزارت امور خارجه که شرح کامل آن در مقاله ای تحت عنوان طلاق ایرانیان خارج از کشور در همین سایت برای عموم در دسترس قرار گرفته است و می توانید برای مطالعه آن هم اکنون کلیک نمایید اعلام شد که در مدارک اعلام شده از سوی سایت وزارت امور خارجه ضرورتی در خصوص حکم تنفیذ طلاق خارجی از سوی دادگاه های خانواده ایران وجود ندارد و صرفاً فقط به ارائه طلاق نامه محلی و صادره از سوی دادگاه خارجی محل اقامت زوجین به اضافه ترجمه رسمی آن اشاره شده است.

مطابق ماده 15 قانون حمایت خانواده ثبت طلاق ایرانیان خارج از کشور در کنسولگری ها منوط به ارائه گواهی اجرای طلاق شرعی توسط افراد صلاحیتدار مورد تایید رئیس قوه قضاییه می باشد.

حال آنکه در خصوص مراکز اسلامی در قانون هیچ مطلبی عنوان نشده است و همچنین در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه نیز هیچ گزینه ای تحت عنوان مراکز اسلامی مورد تایید وزارت امور خارجه ایران وجود ندارد. جالب است بدانید در بیشتر کشورهای دنیا در راستای انجام امور شرعی و حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور مراکز و موسسات اسلامی که یکی از صلاحیت های آنان رسیدگی به اختلافات خانوادگی ایرانیان مقیم در حوزه آنها است ایجاد شده است.

به طور مثال در خصوص مراکز و موسسات اسلامی، در وب سایت مرکز اسلامی انگلستان وجود دارد که گزینه ای جهت حل و فصل اختلافات خانوادگی ایرانیان مقیم آن کشور وجود دارد که تقاضای طلاق و مشکلات حقوقی ایرانیان را به مسولین دبیرخانه مرکز اسلامی ارائه می نمایند.

مراکز و موسسات اسلامی در ابتدا امر نقش تحکیم مبانی خانواده های ایرانی و جلوگیری از جدایی زوجین مقیم خارج از کشور را ایفا می نمایند و همچنین به موجب قانون این مراکز و موسسات می توانند صیغه شرعی طلاق زوجین مقیم خارج از کشور را اجرا نمایند یعنی مراکز و موسسات اسلامی می توانند قبل از تنفیذ حکم طلاق در دادگاه های ایران در صورتی که 1- هیچ یک از زوجین به حکم طلاق خارجی خود اعتراضی نکرده باشد و یا اینکه حکم طلاق بر مبنای توافق زوجین صادر شده باشد نسبت به اجرای صیغه شرعی طلاق زوجین خارج از کشور اقدام نمایند.

مراکز و موسسات اسلامی خارج از کشور با بررسی حکم طلاق نوع طلاق را معیین می نمایند و همچنین با توجه به اینکه مفارت واقعی زن و شوهر با اجرای صیغه شرعی طلاق توسط اشخاص دارای صلاحیت در مراکز اسلامی صورت می پذیرد پس از آن کنسولگری های ایران مجاز خواهند بود طلاق مزبور را وفق قوانین و مقررات ثبت نمایند.

بیشتر بدانیم : طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

جالب است بدانید که زوجین مقیم خارج از کشور چنانچه برای طلاق از یکدیگر توافق داشته باشند می توانند بدون اقامه دعوای طلاق در دادگاه های خارجی و همچنین اقامه طلاق در دادگاه های ایران به مراکز و موسسات اسلامی مراجعه نمایند و درخواست خود را مطرح نمایند. مراکز و موسسات اسلامی اقدام به رسیدگی کرده و نهایتاً صیغه شرعی طلاق را اجرا می نمایند.

گواهی مراکز و موسسات اسلامی گواهی (طلاق شرعی) است. البته اینگونه طلاق ها در کنسولگری های ایران مورد پذیرش واقع نمی شود به دلیل آنکه به موجب قانون حمایت خانواده مقدمه اجرای صیغه طلاق رسیدگی به درخواست طلاق در دادگاه اعم از تقاضای طلاق در دادگاه خارجی و یا تقاضای طلاق در دادگاه های ایرانی می باشد.

در هر صورت هر یک از طرفین طلاق بایستی با در دست داشتن طلاق نامه شرعی خود اقدام به تنفیذ حکم طلاق در دادگاه ایرانی بنماید و سپس نسبت به ثبت در یکی از دفاتر رسمی طلاق در ایران یا کنسولگری محل اقامت خود مراجعه نماید.

در این صورت موضوع رسیدگی در دادگاه خانواده صرفاً احراز و اثبات واقعه طلاق زن و شوهر ایرانی مقیم خارج از کشور می باشد که قبلاً توسط مرکز اسلامی مورد تایید وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

با توجه به مطالب فوق باید عنوان نمود که :

1- هرگاه زن و شوهر مقیم خارج از کشور بخواهند از یکدیگر طلاق بگیرند می بایست اقدام به طرح تقاضای طلاق را در دادگاه محل اقامت خود انجام دهند. پس از دریافت حکم طلاق از دادگاه خارجی در صورت فقدان هرگونه اعتراضی از ناحیه زوجین و همچنین در صورت توافق در طلاق می بایست به مراکز و موسسات اسلامی مراجعه نموده، جهت اجرای صیغه شرعی طلاق و اقدام به دریافت آن نمایند. حال می توانند با حکم طلاق صادره و همچنین اجرای صیغه شرعی طلاق به کنسولگری ایران واقع در محل اقامت خود مراجعه نمایند. در این مورد نیازی به دریافت حکم تنفیذ طلاق از دادگاه های ایران نمی باشند.

2- اجرای صیغه شرعی طلاق در موسسات و مراکز اسلامی منوط بدین موضوع است که زوجین نسبت به حکم صادره اعتراضی نداشته باشند و در صورت وجود اعتراض می بایست ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ حکم اعتراض خود را به دادگاه صلاحیتدار ایران ارسال نمایند (مستند به ماده 7 قانون حمایت خانواده مصوب 1353 که به نظر معتبر تلقی می گردد) در صورت رسیدگی به اعتراض حکم طلاق و تشخیص اعتبار حکم طلاق موضوع طلاق به کنسولگری ایران ارسال می گردد تا نسبت به ارسال به مراکز اسلامی محل اقامت زوجین اقدام و سپس دیگر اقدامات لازم انجام گردد.

3- چنانچه زوجین قصد داشته باشند طلاق خود را در ایران ثبت نمایند در صورتی که اقدام به دریافت حکم طلاق از دادگاه خارجی نموده باشند می بایست نسبت به تنفیذ حکم طلاق در دادگاه ایران اقدام نمایند در غیر اینصورت می بایست در دادگاه خانواده ایران اقدام به طرح دعوی طلاق نمایند.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه دارای شماره ثبت معتبر از اداره ثبت شرکت ها می باشد همچنین همه وکلای عضو گروه وکلای نستوه قابل استعلام از سایت کانون وکلای دادگستری می باشند که موید دارا بودن پروانه وکالت معتبر آنان می باشد. لازم به توضیح است موسسه حقوقی دادآوران نستوه دارای نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد می باشد که قابل استعلام از شرکت های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است همچنین دارای نماد ثبت ملی از رسانه های دیجیتال وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه معتبر ترین موسسه حقوقی در ایران می باشد.

logo-samandehi