موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شرایط طلاق توافقی چگونه است

شرایط طلاق توافقی چگونه است

طلاق توافقی یکی از دعاوی شایع در دادگاه خانواده می باشد،  طلاق توافقی از آن جهت که زمان دادرسی را کاهش داده و از مشکلات جدید جلوگیری می نماید. در طلاق توافقی طرفین می توانند نسبت به همه موضوعات مورد اختلاف با توافق به به نتیجه برسند البته بهتر است عنوان گردد در طلاق توافقی طرفین می بایست به توافق برسند چراکه دادگاه وارد ماهیت نمی شود و به توافقات طرفین اعتبار می بخشد. طلاق توافقی دارای شرایطی می باشد و ممکن است طلاق توافقی به موجب  وکالت در طلاق باشد و یا طلاق توافقی به موجب توافقات طرفین باشد از این رو بهتر است شرایط طلاق توافقی از قبل برای طرفین مشخص باشد. از این رو گروه وکلای نستوه اقدام به ارائه مقاله ای تحت عنوان طلاق توافقی توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه نموده است. منظور از طلاق توافقی چیست؟ مدارک لازم برای طلاق توافقی کدام است؟ شرایط طلاق توافقی کدامند؟ جهت طلاق توافقی به کجا مراجعه نماییم؟ وکیل طلاق توافقی در تهران کیست؟ وکیل خانم برای طلاق توافقی کیست؟ بهترین وکیل طلاق توافقی کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق با ما همراه باشید.

طلاق در لغت به معنی گشودن گره می باشد. در فرهنگ لغت معین، جدا شدن زن و شوهر معنی شده است. در کتاب جواهر جلد 32 صفحه 2و 3 در تعریف طلاق گفته شده است: «طلاق عبارت است از زائل کردن قید ازدواج بالفظ مخصوص».

مازو از اساتید حقوق فرانسه در جلد اول کتاب خود با عنوان دروس حقوق مدنی چاپ 1963 شماره 1404 طلاق را چنین تعریف کرده است: « طلاق قطع رابطه زناشویی به حکم دادگاه، در زمان حیات زوجین، به درخواست یکی از آنان یا هر دو است». دکتر سید حسن صفایی و دکتر اسدالله امامی در کتاب مختصر حقوق خانواده، چاپ پانزدهم، صفحه 201 در تعریف طلاق گفته اند: «طلاق عبارت است از انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده او».

. . . مراحل طلاق توافقي

از یک منظر می توان طلاق را به سه قسم تقسیم نمود. این سه قسم عبارتند از :

1- طلاق به درخواست زوج، 2- طلاق به درخواست زوجه و 3- طلاق توافقی. به طور قطع طلاق توافقی نسبت به دو قسم دیگر روشی آسان تر جهت رهایی از تعهدات مربوط به ازدواج می باشد؛ چرا که زوجین قبل از مراجعه به دادگستری در خصوص مسائل مربوط به طلاق به تفاهم و نقطه مشترک دست می یابند و دادگاه بدون وجود اختلاف فی مابین بر اساس توافقات صورت گرفته اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید. در این مطلب قصد داریم به بررسی طلاق توافقی بپردازیم. از این رو ابتدا لازم است با مقررات طلاق توافقی مطابق قانون مدنی آشنا شویم.

مقررات طلاق توافقی از منظر قانون مدنی

قانون مدنی در مواد 1146 و 1147 از طلاق با عنوان خلع و مبارات صحبت نموده که می بایست آن ها را طلاق با توافق زوجین دانست. مقنن در ماده 1146 مبادرت به تعریف طلاق خلع می نماید. طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهت و تنفری که از شوهر خود دارد، برای رهایی از قید ازدواج مالی به شوهر خود می دهد تا موافقت شوهر را برای طلاق جلب نماید. این مال می تواند عین مهر، معادل مهر، کم تر یا بیشتر از آن باشد.

طلاق مبارات در ماده 1147 قانون مدنی تعریف شده است، در این قسم از طلاق کراهت و بیزاری از جانب طرفین می باشد. به تعبیر بهتر زوجین از زندگی زناشویی ناراضی هستند و بر خلاف طلاق خلع نارضایتی نسبت به ادامه زندگی مشترک دوجانبه می باشد. در طلاق مبارات نیز زن با دادن مالی به شوهر خود موافقت وی را برای طلاق تحصیل می نماید، با این توضیح که مالی که به همسر خود می دهد نمی تواند زائد بر میزان مهر باشد. با توجه به مراتب فوق، طلاق توافقی همان طلاق خلع و مبارات می باشد، که قانونگذار در مواد 1146 و 1147 قانون مدنی به تعریف آن پرداخته است.

... ویژگی های پرونده طلاق توافقی

به عبارت ساده تر در طلاق توافقی زوجین تمایل و رضایتی برای ادامه زندگی مشترک ندارند و با توافق در خصوص مسائل مالی و غیر مالی مربوط به رابطه زوجیت از طریق طلاق توافقی از یکدیگر جدا می شوند.

جهت طلاق توافقی به کجا مراجعه نماییم؟

تا پیش از تاریخ 1397/09/01 زوجین می توانستند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا دفاتر دادگاه ها نسبت به ثبت دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان طلاق توافقی اقدام نمایند. در حال حاضر، به موجب بخشنامه شماره یک 9000/13104/55 از مورخ 1397/01/09 مراجعه به مراکز غربالگری یا مشاوره خانواده و اخذ (گواهی عدم انصراف از طلاق) جهت ثبت درخواست طلاق توافقی الزامی شده است. در حقیقت زوجین بدون اخذ گواهی یاد شده قادر به ثبت درخواست طلاق توافقی خود از طریق دفاتر خدمات الکترونی قضایی و دفاتر دادگاه ها نمی باشند. با این توضیح که اخذ گواهی مذکور صرفاً در استان تهران الزامی می باشد و در سایر استان های کشور بدون اخذ گواهی (عدم انصراف از طلاق) امکان ثبت دادخواست طلاق توافقی به سبک و سیاق گذشته میسر می باشد‌.

بنابراین اگر قصد ثبت درخواست طلاق توافقی در استان تهران را دارید می بایست از طریق درگاه سامانه تصمیم با آدرس www.zaman.behzisti.net نسبت به دریافت نوبت و انتخاب یکی از مراکز غربالگری معرفی شده در پایگاه اینترنتی مزبور اقدام نمایید. پس از ثبت نام اینترنتی و اخذ کد رهگیری درموعد تعیین شده به مرکز غربالگری از پیش تعیین شده مراجعه نموده تا پس از پر کردن فرم های مربوطه و احراز عدم تمایل شما به ادامه زندگی مشترک به مراکز مشاوره معرفی شوید.

مدارک لازم برای ثبت طلاق توافقی چیست؟

با توجه به توضیحات فوق، مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی در تهران شامل گواهی عدم انصراف از طلاق، سند نکاحیه یا رونوشت آن و شناسنامه زوجین خواهد بود. در سایر استان های کشور به استثنای گواهی عدم انصراف از طلاق ارایه  سایر مدارک پیش گفته الزامی می باشد.

نحوه توافقات در طلاق توافقی چگونه است؟

زوجین می توانند پیش از مراجعه به دادگاه در خصوص کلیه مسایل مالی و غیر مالی مربوط به طلاق توافق نمایند. این توافقات شامل نحوه پرداخت مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، استرداد جهیزیه، حضانت و نگهداری اطفال و... خواهد بود. این توافق می تواند به موجب سند رسمی از طریق  دفتر خانه اسناد رسمی صورت گیرد یا در قالب سند عادی باشد. همچنین زوجین می توانند توافقات خود را در برگ دادخواست یا پس از تقدیم دادخواست در صورتمجلس دادگاه به عمل آورند.

دادگاه صالح جهت رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی کجاست؟

مطابق مقررات قانون حمایت خانوده، دادگاه صالح جهت رسیدگی به دادخواست طلاق توافق دادگاه خانواده می باشد.

...  نمونه صورتجلسه طلاق توافقی

شما می توانید، با مراجعه به گروه وکلای نستوه از خدمات مشاوره و وکالتی ما در زمینه طلاق توافقی برخوردار شوید. با مراجعه و اعطای وکالت به وکلای متخصص ما، دیگر نیاز نیست در هیچ یک از مراحل مربوط به طلاق توافقی حضور یابید. هم اکنون با وکلا و مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با ما :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

 

logo-samandehi