موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

صدور گواهی عدم امکان سازش به درخواست زوجه

با سلام و درود بر شما بزرگواران. گروه وکلای نستوه در راستای افزایش سطح معلومات حقوقی شما شهروندان گرامی اقدام به تنظیم و ارائه مطالبی کوتاه و کاربردی در زمینه علم حقوق می نماید. در این مطلب سعی داریم، شما را با یکی از عناوین مهم و کاربردی و شایع در دعاوی خانوادگی تحت عنوان صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوجه آشنا نماییم.

قبل از هر سخن باید گفت؛ درخواست طلاق می تواند، بنا به درخواست زوجه، زوج یا هردو آنان باشد. با این توضیح که، در نظام حقوقی ایران که برگرفته از فقه امامیه می باشد حق طلاق در اختیار مرد خواهد بود. به واقع، مرد می تواند هر زمانی که بخواهد  حقوق و واجبات مالی همسر خود را ادا نموده و زوجه را مطلقه نماید. در این مورد هیچ استثنایی متصور نیست و تنها عامل بازدارندگی مردان جهت مطلقه نمودن همسرانشان پرداخت واجبات مالی آنان است.

همچنین باید گفت، حق طلاق برای مرد یک حق یک سویه بوده و حق مزبور تحت هیچ عنوان قابل واگذاری به زوجه یا هر شخص دیگری نخواهد بود. اینکه، در مواقعی می شنویم، زن حق طلاق را از همسر خود گرفته است سخن صحیحی از لحاظ حقوقی تلقی نمی شود. زیرا همانطور که اشاره شد، حق طلاق قابل واگذاری نیست. در ادامه در خصوص این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد. پس دانستیم، در نظام حقوقی ایران که به نوعی متاثر از مقررات دین مبین اسلام می باشد حق طلاق مختص مرد بوده و اعمال این حق از جانب مرد پس از پرداخت واجبات مالی  زن نظیر مهریه، نفقه، نحله ایام زوجیت و استرداد جهیزیه ممکن می گردد. همچنین دانستیم، حق مرد برای مطلقه نمودن زوجه قابل واگذاری وانتقال نخواهد بود.

مواردی که در خصوص طلاق از طرف زن می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از:

  • گواهی عدم امکان سازش در چه مواردی صادر می گردد؟
  • زن در چه مواردی می تواند درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش نماید؟
  • چنانچه طلاق به درخواست زن باشد دادگاه چه تصمیمی می گیرد؟
  • مرجع صالح جهت صدور گواهی عدن امکان سازش کجاست؟
  • زن چگونه می تواند طلاق بگیرد؟

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دعاوی خانواده، مخصوصاً طلاق می توانید با وکیل خانواده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه هم اکنون مشاوره اخذ نمایید.

درخواست طلاق توافقی مورد دیگر می باشد، در این قسم از طلاق زن و مرد در خصوص جدایی و مسائل مالی مربوط به آن به اتفاق نظر دست پیدا کرده اند. در حقیقت، درخواست طلاق توافقی که نهایتا منتج به صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد گردید می تواند بنا به درخواست زوج، زوجه و یا هر دو نفر ایشان تقدیم گردد.

اما مورد سوم، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق بنا به درخواست زن می باشد. در نظام حقوقی و قضایی ایران زن نمی تواند بدون داشتن دلیل موجه و قانونی به صورت یک طرفه تقاضای جدایی و طلاق نماید. در واقع، درخواست های بدون  علت موجه از سوی محاکم مورد قبول و پذیرش واقع نخواهد شد. اما سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، زن در چه مواردی می تواند درخواست طلاق یا صدور گواهی عدم امکان سازش را به طور یک طرفه تقاضا نماید؟ دلایل قاتونی که باعث می شود این تقاضا موجه و قانونی باشد کدام است؟

در ادامه، در خصوص مواردی که زن می تواند قانونا از دادگاه درخواست طلاق نماید سخن می گوییم.

ترک انفاق چیست؟

بر اساس مقررات قانون مدنی ایران، پرداخت نفقه زن بر عهده مرد می باشد. به تعبیر بهتر، پس از انعقاد عقد نکاح، مرد مکلف می باشد نفقه همسر خود را پرداخت نماید. نفقه شامل: خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث البیت، هزینه های بهداشتی، درمانی، آموزشی و ... متناسب با شان و منزلت زن خواهد بود.

فرض نمایید، مردی بدون داشتن علت شرعی و قانونی- با وجود تمکین زوجه- از پرداخت نفقه همسر خود شانه خالی نماید، در این مورد زن می تواند، بر حسب مورد از طریق طریق دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف مرد را ملزم به پرداخت نفقه گذشته وآینده نماید. چنانچه با وجود حکم مرجع صالح امکان الزام زوج به پرداخت نفقه ممکن نگردد، دلیل موجهی بدای طلاق زن ایجاد خواهد شد.

تخلف از شروط ضمن عقد سند نکاحیه چگونه است؟

مورد بعدی که می تواند دلیلی موجه و قانونی جهت درخواست طلاق زن به حساب آید، تخلف مرد از شرایط پذیرفته شده در ضمن سند ازدواج می باشد. در هر سند نکاحیه شروط دوازده گانه ای تصریح شده است که تخلف از آن موجب اعطاء وکالت در طلاق برای زن خواهد بود. البته، این امکان وجود دارد شروط دیگری نیز بنا به توافق زوجین درج گردد، تخلف مرد از شروط ضمن عقدی که مورد قبول و امضا وی قرار گرفته می تواند موجب پدید آمدن دلیلی موجه برای درخواست طلاق زن باشد.

عسرو حرج چیست؟

مورد سوم درخواست طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش به دلیل عسرو حرج می باشد.

منظور از عسرو حرج این است، ادامه زندگی مشترک و زناشویی برای زن  بسیار سخت و طاقت فرسا بوده به نحوی که تحمل آن از سوی زن ممکن نباشد. مواردی از باب تمثیل که می تواند از مصادیق عسرو حرج باشد در قانون مدنی ایران تصریح گردیده است. گفتنی است، موارد عسروحرجی که در قانون مدنی ذکر شده صرفاً از باب تمثیل می باشد و همواره این امکان وجود دارد موارد دیگری نیز بر حسب عرف، زمان و مکان از مصادیق عسر حرج به حساب آید. از مواردی که می تواند مصداق عسروحرج باشد، ترک زندگی خانوادگی از سوی مرد به مدت مدید و یا هرگونه بدرفتاری با زوجه که به نوعی تحمل آن از دید عرف نامعقول و غیر ممکن است خواهد بود. چنانچه ادله مربوط به عسرو حرج موجود باشد، دلیلی موجه برای ثبت تقاضای گواهی عدم امکان سازش از سوی زوجه به حساب می آید.

وکالت در طلاق چگونه است؟

دیگر موردی که زن می تواند به استناد آن درخواست طلاق نماید داشتن وکالت رسمی از سوی زوج، جهت مطلقه کردن خود است. همانطور که پیش تر بیان گردید، حق طلاق مختص به مرد بوده و این حق بر خلاف باور عوام قابل واگذاری یا انتقال نمی باشد. اما مرد می تواند، اعمال حق طلاق خود را به زن یا هر شخص دیگری وکالت دهد. در نتیجه، زنی که از سوی شوهر خود دارای وکالت طلاق می باشد، می تواند از طریق وکیل دادگستری و مراجعه به مرجع صالح درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش نموده و  خود را مطلقه نماید.

مرجع صالح برای صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق کجاست؟

به موجب مقررات قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی طلاق دادگاه خانواده می باشد. با این توضیح که، زن در هر صورت می بایست جهت اخذ گواهی عوم امکان سازش به دادگاه خانواده مراجعه نموده و با ارائه ادله مربوط به طلاق گواهی مزبور را از طریق دادگاه اخذ نماید. گفتنی است، ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق بدون ارائه گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق ممکن نخواهد بود.

در پایان متذکر می شویم، مطالعه کتب قانون و مطالب  کوتاه حقوقی ما را از مشورت با وکیل دادگستری بی نیاز نخواهد کرد. گروه وکلای نستوه همواره این آمادگی را دارد تا شما را در دعاوی مربوط صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوجه همراهی نماید.

logo-samandehi