موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

طلاق به درخواست زن

با سلام و درود بر دوستان و همراهان همیشگی

در این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا به صورت کاربردی با موضوع طلاق به درخواست زن آشنا شوید. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ تمامی پرسش های ذیل دست خواهید یافت.

بیشتر بدانید: ویژگی های پرونده طلاق توافقی

مواردی که در خصوص طلاق به درخواست زن می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شرایط طلاق به درخواست زن چیست؟
  • آیا زن می تواند متقاضی طلاق باشد؟
  • موارد طلاق به درخواست زن کدام است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی طلاق به درخواست زن کجاست؟
  • در دعاوی طلاق به درخواست زن وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در صورتی که نیاز به درخواست مشاوره تخصصی در دعاوی خانواده دارید می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره های اعلامی در ارتباط باشید.

طلاق یک راهکار شرعی، قانونی و عرفی به منظور جدایی و تفریق زن و مردی است که سابقاً با یکدیگر به صورت قانونی ازدواج نموده اند. زن و شوهر از طریق طلاق به زندگی مشترک خود خاتمه داده و کلیه امور مالی و غیر مالی خود را از یکدیگر جدا می کنند. طلاق صرفاً منحصر به جامعه ایران و دین مبین اسلام نبوده و در تمامی جوامع متمدن و ادیان الهی راهکار طلاق به منظور تفریق و جدایی زوجین وجود دارد. البته آثار طلاق درقوانین  کشورها و ادیان مختلف است، در کشور ما مقررات مربوط به طلاق را باید در فقه، قانون مدنی و قانون حمایت خانواده جست و جو نمود.

بیشتر بدانید: شکایت عدم پرداخت نفقه

آیا زن در می تواند متقاضی طلاق باشد؟

بر اساس مقررات قانونی که برگرفته از دین مبین اسلام می‌باشد حق طلاق مختص به مرد است. در حقیقت مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند با ادای حقوق و واجبات مالی زن خود را طلاق دهد. همچنین مرد میتواند اعمال این حق را به زن یا هر شخص واجد صلاحیت دیگری وکالت دهد‌. پس مرد به منظور مراجعه به مراجع قانونی و مطلقه کردن زن خود هیچ گونه محدودیتی ندارد.

بیشتر بدانید:مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

اما آیا در خصوص زن نیز موضوع به همین ترتیب می باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. بر اساس مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده زن به منظور درخواست طلاق اختیار و آزادی عمل مرد را نخواهد داشت. بلکه زن در موارد محدود قانونی می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و حکم طلاق خود را تحصیل کند. پس دانستیم؛ مرد هر زمان که اراده کند می تواند با مراجعه به مراجع قانونی و ادای حقوق و واجبات مالی زن، همسر خود را طلاق دهد. اما زن برای اینکه بتواند به منظور طلاق به دادگاه مراجعه کند نیاز است شرایط خاصی پدید آید. در ادامه این بحث به بررسی این موارد خواهیم پرداخت. در ادامه خواهیم دید طلاق به درخواست زن در چه مواردی است.

بیشتر بدانید: شرایط مطالبه مهریه

برای اینکه زن بتواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق دهد اثبات چه شرایطی لازم است؟

ترک انفاق

 در صورتی که شوهر از پرداخت نفقه همسر خود امتناع کند، زن ابتدا می باید به مرجع قضایی صالح مراجعه کرده و همسر خود را الزام به پرداخت نفقه نماید. انجام این مهم می تواند از دو مسیر حقوقی و کیفری صورت گیرد. در صورتی که رای دادگاه به طور قطعی مبنی بر ترک انفاق از سوی زوج باشد دلیل موجهی به منظور تقدیم دادخواست طلاق از جانب زن خواهد بود.  زن می تواند با حکم قطعی ترک انفاق از جانب مرد دادخواست خود را به منظور طلاق تقدیم دادگاه خانواده نماید.

عسر و حرج

 در مواردی که ادامه و بقای زندگی مشترک موجب عسر و حرج شدید و غیرقابل تحمل برای زن شود، از موارد طلاق به درخواست زن خواهد بود.  شاید برایتان این سوال پیش آید، منظور از عسرو حرج چیست؟ قانون مدنی ایران مصادیقی از عسروحرج را به عنوان مثال ذکر کرده است. اما عسروحرج می تواند با توجه به شرایط زمانی و مکانی و سایر اوضاع و احوال از سوی قاضی احراز شود. برای مثال؛ ضرب و جرح عمدی زن توسط مرد، ترک زندگی مشترک به مدت طولانی، محکومیت قطعی زوج به مجازات‌های شدید کیفری، اعتیاد به مواد مخدر طوری که زندگی مشترک را دچار اختلال نماید، می تواند از مصادیق عسر و حرج باشد.

وکالت در طلاق

همانطور که گفتیم، حق طلاق مختص به مرد بوده و در نظام حقوقی ایران  زن دارای حق طلاق نیست. اما مرد میتواند، زن یا هر شخص دیگری را وکیل در طلاق نماید. در در صورتیکه زن از همسر خود وکالت در طلاق داشته باشد، می‌تواند به منظور تقدیم درخواست طلاق به دادگاه صالح مراجعه کند.

غیبت مرد برای مدت بیش از ۴ سال

در صورتی که شوهر برای مدتی بیش از چهار سال  غایب مفقودالاثر باشد، زن می تواند با رعایت مقررات قانون امور حسبی و قانون مدنی به دادگاه خانواده مراجعه کرده و تقاضای طلاق نماید.

تخلف از شروط مندرج در سند ازدواج

در صورتی که مرد از شرایط مندرج در سند ازدواج تخلف نماید، زن وکیل است با مراجعه به دادگاه از جانب مرد خود را طلاق دهد. در انتهای سند ازدواج ۱۲ شرط جداگانه وجود دارد، که مرد در حین جاری شدن عقد میتواند هریک از آنها را مورد پذیرش و امضا قرار دهد. در صورتی که این شرایط مورد پذیرش قرار بگیرد و سپس از آن تخلف شود زن میتواند دادخواست طلاق خود را تقدیم دادگاه کند.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه

به منظور طلاق به درخواست زن به کدام دادگاه باید مراجعه نمود؟ در پاسخ به این پرسش را می گوییم: رسیدگی به کلیه دعاوی مربوط به طلاق در صلاحیت دادگاه خانواده است، البته در حال حاضر شما می توانید به منظور ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط ایران مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: طلاق توافقی

دردعاوی مربوط به طلاق به درخواست زن وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، دعوی طلاق به درخواست زن باید با ارائه شرایط و موجبات قانونی آن طرح شود از این جهت طرح این دعوی نیازمند داشتن تجربه و تخصص کافی در دعاوی مربوط به طلاق به درخواست زن خواهد بود. پس پیشنهاد می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با گروه وکلای نستوه که متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز است تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه در وهله اول تمامی اسناد و مدارک شما را مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار داده و در صورتی که شرایط قانونی به منظور طرح دعوی طلاق به درخواست زن فراهم باشد، اقدامات لازم را معمول می‌دارد.

امیدوارم، این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi