موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

طلاق به درخواست زوج

سلام بر شما دوستان و همراهان بزرگوار.

"گروه وکلای نستوه" سعی دارد، با تنظیم و ارائه مطالب کوتاه و مفید در حوزه علم حقوق گام هایی مثبت و جدی به منظور افزایش سطح معلومات حقوقی شما بزرگواران بردارد. به این منظور، تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" به طور دائم و پیوسته اقدام به تهیه مطالب کاربردی در موضوعات مختلف حقوقی می نماید، تا این رسالت آغاز شده به سرانجام مورد نظر برسد.

شما عزیزان می توانید با دنبال کردن مطالب ارائه شده در این صفحه ضمن ارتقاء سطح معلومات حقوقی خود از خدمات مشاوره و وکالتی ما نیز بهره مند شوید. البته، همچنان تاکید می کنیم، مطالعه متن قانون و مقررات یا مطالب ارائه شده در فضای مجازی ما را از مراجعه و اخذ نظر مشورتی متخصصین در علوم مختلف بی نیاز نخواهد نمود. چرا که امروزه با گسترش دسترسی عمومی به فضای مجازی امکان تحقیق و کسب معلومات در حوزه های مختلف علم میسر و آسان گردیده است، اما بدانید، اغلب این اطلاعات مطالبی کوتاه و به اصطلاح کم عمق به حساب می آیند.

مطالعه مطالب ارائه شده در فضای مجازی هیچگاه ما را از مراجعه به متخصصین علوم گوناگون بی نیاز نخواهد نمود. بنابراین، یادآوری می کنیم، وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری از متخصص در حوزه علم حقوق به حساب آمده به طوری که پس از سال ها مطالعه و کسب آموزش های تئوری و عملی شایسته عضویت در کانون های وکلای دادگستری تشخیص داده می شوند. لزوما پیش از هرگونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید.

طلاق یکی از موضوعات مهم محسوب می شود که به انحای گوناگونی ازجمله طلاق به درخواست زن، طلاق به درخواست مرد و طلاق توافقی صورت می پذیرید.

مواردی که در خصوص طلاق به درخواست مرد می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • مرد تحت چه شرایطی می تواند درخواست طلاق دهد؟
  • آیا طلاق به درخواست مرد به دلیل موجهی نیاز دارد؟
  • مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی طلاق به درخواست مرد کجاست؟
  • چگونه زن خود را طلاق دهم؟
  • بهترین وکیل طلاق در تهران کیست؟

با بیان مطالب بالا، به شرح و بررسی موضوع این مطلب تحت عنوان طلاق به درخواست زوج خواهیم پرداخت لذا در هر زمان جهت اخذ مشاوره می توانید با وکیل متخصص ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید‌.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مقررات مربوط به طلاق در قانون مدنی ایران برگرفته از فقه امامیه و دین مبین اسلام است. بر اساس قانون ما، حق طلاق مختص به مرد می باشد و زن حق طلاق نخواهد داشت. در واقع، حق طلاق از سوی مرد همیشه و در هر شرایطی قابل اعمال خواهد بود، مشروط به اینکه، حقوق و واجبات مالی زن پرداخت گردد. به تعبیر ساده تر، مرد می تواند هر زمان که مایل باشد حقوق و واجبات مالی زن خود را پرداخت نماید و وی را مطلقه کند. در این خصوص هیچ استثنایی قابل تصور نمی باشد. همچنین حق مرد برای طلاق همسرش تحت هیچ عنوان قابل واگذاری یا انتقال به غیر نخواهد بود. پس این مطلب که مردی در ضمن عقد نکاح حق طلاق خود را به همسرش واگذار نمود واجد اعتبار حقوقی و شرعی نمی باشد. البته مرد می تواند جهت اعمال حق طلاق وکالت به غیر دهد.

در ادامه به بررسی نکات مهم و کاربردی دعوی طلاق به درخواست مرد خواهیم پرداخت.

۱ . همانطور که در بالا نیز گفتیم، برای اینکه مرد بتواند زن خود را طلاق دهد نیاز به ارائه دلیل نمی باشد، مرد می تواند هر زمانی که اراده نماید همسر خود را مطلقه نماید. در حقیقت، طلاق به درخواست مرد دارای محدودیت های طلاق به درخواست زن نخواهد بود و مردان در این مورد آزادی عمل بسیاری دارند. شاید تنها مانع طلاق به درخواست مرد پرداخت واجبات مالی زوجه باشد.

۲ . خوب است بدانید، زن در صورتی می تواند تقاضای طلاق دهد که موجبات قانونی طلاق مهیا باشد. این موجبات در قانون مدنی ایران به تاثیر از فقه امامیه تصریح گردیده است. مواردی که زن می تواند بر اساس آن تقاضای طلاق دهد عبارتند از:

ترک انفاق از سوی زوج، عسر و حرج شدید و غیر قابل تحمل، غایب مفقود الاثر شدن زوج با کیفیات مقرر در قانون، داشتن وکالت در طلاق یا تخلف زوج از شروط ضمن عقد و...

خارج از موارد فوق هر گونه تلاش و درخواست زن برای طلاق بی نتیجه خواهد ماند. البته سابقاً در این صفحه مطلبی تحت عنوان طلاق به درخواست زوجه توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه ارائه گردیده است که به منظور مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مطلب مراجعه نمایید.

۳ . چنانچه مرد قصد نماید، بدون دلیل شرعی و قانونی همسر خود را مطلقه کند، زن نیز این حق را دارد تا حقوق مالی خود نظیر مهریه، نفقه، جهیزیه (در صورتی که جهیزیه آورده باشد)، اجرت المثل ایام زوجیت، نحله و همچنین شرط تنصیف دارایی را از همسر خود مطالبه نماید. ثبت طلاق منوط به پرداخت حقوق مالی زن یا رضایت وی خواهد بود.

۴ . بحث دیگری که در اینجا پیش می آید، شرط مربوط به تنصیف دارائی است. این شرط دارای بحث های مفصلی می باشد که در آینده مطلبی جداگانه به آن اختصاص خواهیم داد. اما خوب است به طور کوتاه و خلاصه بدانید، شرط مزبور در صورتی اجرا می شود که موارد زیر جمع باشد:

طلاق به درخواست مرد باشد، مرد بدون داشتن دلیل شرعی و قانونی درخواست طلاق دهد و زوجه مشکل یا عذری در انجام وظایف همسری خود نداشته باشد. با جمع بودن موارد بالا شرط تنصیف دارائی قابل اجرا خواهد بود. البته این شرط، صرفاً شامل آن دسته از اموال متعلق به مرد می شود که در طول زندگی مشترک به دست آمده باشد. در واقع شرط تنصیف دارائی اموالی را که پیش از زندگی مشترک یا پس از آن به دست آمده باشد شامل نمی شود.

۵ . در حال حاضر می توان از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست "طلاق به درخواست زوجه" اقدام نمود. پس دیگر لازم نیست همانند گذشته جهت ثبت دادخواست خود به مجتمع های قضایی مراجعه نمایید.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی طلاق به درخواست زوج کجاست؟

به موجب مقررات قانون حمایت خانواده مرجع صالح برای رسیدگی به این دعوی دادگاه خانواده خواهد بود که البته با توجه به شرایط محل اقامت زن، محل وقوع عقد، محل زندگی می تواند باشد.

در پایان مجدداً تذکر می دهیم، پیگیری اقدامات حقوقی و قضایی توسط وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری می تواند از اتلاف وقت، انرژی و هزینه شما جلوگیری نماید. "گروه وکلای نستوه" این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با دفتر "گروه وکلای نستوه" تماس گرفته و پس از تعیین وقت از خدمات مشاوره ای ما به صورت حضوری یا تلفنی برخوردار شوید.

logo-samandehi