موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

طلاق توافقی بدون دادگاه

طلاق یکی از دعاوی شایع در محاکم می باشد که در این میان طلاق توافقی بیشترین محبوبیت را به دلیل رسیدگی سریع، نتیجه دلخواه، آرامش در مراحل دادرسی و... دارد. متاسفانه در سال های اخیر به دلیل این محبوبیت افراد سود جو با استفاده از تبلیغات وسوسه برانگیز اقدام به ایجاد سردرگمی اشخاص متقاضی طلاق توافقی و سوء استفاده از آنان را فراهم نموده اند.

در بسیاری از این تبلیغ ها که به اسم وکیل طلاق توافقی توسط موسسات حقوقی فاقد اعتبار صورت می گیرد و یا به کرات می توان جلوی مجتمع های قضایی مشاهده نمود استفاده از مضامینی همچون طلاق توافقی بدون حضور در دادگاه، طلاق توافقی بدون حضور زوجین در مرکز مشاوره، طلاق توافقی با حق الوکاله طبق تعرفه و پایان کار، طلاق توافقی در یک روز و... و اقدام به سود جویی از اشخاصی می نمایند که نیازمند کمک حقوقی می باشند، می نمایند.

به موجب قانون طلاق توافقی می بایست با احراز شرایطی و با حکم دادگاه انجام شود و به موجب بخشنامه اخیر التصویب امکان ثبت این دعوی بدون حضور در مراکز مشاوره خانواده به هیچ وجه وجود ندارد و در صورت مراجعه به دفتر خدمات قضایی به این مراکز معرفی می شوید. عده ای برای فرار از حضور در مراکز مشاوره اقدام به ثبت طلاق به درخواست یکی از زوجین و سپس در جلسه رسیدگی با تغییر خواسته به طلاق توافقی اقدام می نمودند که بر اساس بخشنامه اخیر در این موارد نیز دادگاه طرفین را پس از تغییر خواسته جهت مشاوره و دریافت گواهی به مراکز مشاوره خانواده ارشاد می نماید.

مواردی که در خصوص طلاق توافقی بدون حضور در دادگاه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • طلاق توافقی بدون حضور در دادگاه چگونه است؟
 • چگونه اقدام به طلاق توافقی در یک روز نماییم؟
 • شرایط طلاق توافقی چیست؟
 • وکیل طلاق توافقی در پاسداران کیست؟
 • صورتجلسه طلاق توافقی چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه و شرایط طلاق می توانید با وکیل طلاق توافقی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

طلاق توافقی در یک روز چگونه است؟

یکی از موضوعات مهم، تبلیغات انجام طلاق توافقی در یک روز است، این موضوع در حال حاضر محال است و به هیچ عنوان امکان ندارد چراکه به موجب قانون حمایت خانواده که مواردی در خصوص طلاق توافقی در آن وجود دارد و بخشنامه اخیر الصدور طلاق توافقی در صورتی میسر است که زوجین گواهی مراکز مشاوره خانواده را دریافت نمایند و با حکم دادگاه خانواده اقدام به ثبت آن نمایند.

جلسات این مراکز و حضور در جلسه دادگاه و... می تواند حتی قریب به بیش از دو ماه به طول بیانجامد. در صورتی که طرفین حتی گواهی مراکز مشاوره را داشته باشند، مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست و سپس ارجاع به شعبه، تشکیل جلسه رسیدگی، معرفی به آزمایشگاه و یا پزشکی قانونی، صدور رای و... با کمترین زمان قابل تخمین بیش از دو هفته زمان می برد. از این رو توصیه داریم مراقب تبلیغ افراد سود جو با موضوع طلاق توافقی در یک روز یا طلاق توافقی بدون حضور در مراکز مشاوره باشید.

انجام طلاق توافقی بدون حضور در دادگاه چگونه است؟

با عنایت به موضوعاتی که پیشتر قید گردید و با توجه به اینکه حضور زوجین ساکن در ایران در مراکز مشاوره الزامی می باشد امکان طلاق توافقی بدون حضور زوجین امکان پذیر نمی باشد این موضوع زمانی می تواند رخ دهد که یکی از زوجین و یا هردو مقیم خارج از کشور باشند و امکان حضور را در این مراکز نداشته باشند یا شرایطی مشابه وجود داشته باشد. همچنین پس از طی مراحل مشاوره طرفین می توانند اقدام به معرفی وکیل نمایند و از این زمان امکان طلاق توافقی بدون حضور زوجین به استثناء زن برای آزمایش بارداری میسر است.

مجازات طلاق توافقی بدون حضور در دادگاه چیست؟

مطابق ماده 56 قانون حمایت خانواده چنانچه طلاق توافقی بدون وجود حکم دادگاه و یا بدون گواهی عدم امکان سازش توسط دفتر طلاق ثبت شود، سردفتر مذکور به انفصال دائم از شغل سردفتری محکوم خواهد شد. همچنین در صورتی که گواهی عدم امکان سازش و یا حکم طلاق جعلی باشد استفاده کننده و جاعل به موجب قانون مورد تعقیب و مجازات با عنوان جعل و استفاده از سند مجعول قرار می گیرند و این ثبت فاقد اثر می باشد.

مواردی که رد خصوص طلاق توافقی می بایست مورد توجه قرار دهید عبارت است از:

 • ثبت نام در سامانه ثنا جهت دریافت ابلاغ الکترونیکی
 • در صورت امکان معرفی وکیل طلاق توافقی جهت پیگیری امور توسط هریک از زوجین
 • تنظیم صورتجلسه طلاق توافقی جهت تعیین تکلیف حقوق مالی زوجین و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر
 • تعیین حقوق طرفین نسبت به ملاقات فرزندان، نگهداری، نفقه و دیگر هزینه ها
 • سقوط حق اعتراض اعم از تجدیدنظر و فرجام خواهی

نکته مهم این است در صورتی تعهدات طرفین در طلاق توافقی اعتبار دارد که منجر به طلاق شود لیکن یکی از طرفین نمی تواند با در دست داشتن صورتجلسه طلاق توافقی اقدام به الزام طرف مقابل در دادگاه حقوقی مبنی بر انجام هر یک از تعهدات نماید و همچنین در صورت عدم حضور هریک از زوجین در هر مرحله از رسیدگی و حتی پس از صدور رای منجر به بی اعتباری موضوع می شود و طرف دیگر نمی تواند اقدام به الزام او نماید.

مراحل طلاق توافقی چیست؟

 • حضور در مراکز مشاوره خانواده و دریافت گواهی
 • مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست
 • حضور در جلسه رسیدگی دادگاه
 • ارائه آزمایش بارداری مگر در مواردی که طرفین توافق بر آن داشته باشند
 • صدور رای
 • سلب حق اعتراض و قطعیت رای
 • مراجعه به یکی از دفاتر ازدواج و طلاق
logo-samandehi