موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

طلاق توافقی

طلاق توافقی و باید ها و نبایدها؟
چگونه می شود طلاق توافقی گرفت؟
نمونه صورتجلسه طلاق توافقی چگونه است؟
مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای طلاق توافقی کجاست؟
در خصوص طلاق توافقی و آثار قانونی آن گفتنی است که طلاق توافقی در حال حاضر با توجه به اینکه یک امر حقوقی است ولی در جامعه تبدیل به معضل شده است چون طلاق توافقی یا طلاق عاطفی در طی چند سال که در کشور بین مردم شیوع پیدا کرده به سمت رشد بی سابقه ای گام نهاده هر چند طلاق توافقی برای طرفین یک سری مزایایی دارد که در دیگر طلاق ها قابل تصور نمی باشد و همین موضوع بر رشد طلاق توافقی دامن زده است و البته با توجه به آمار بیشترین طلاق های توافقی در 5 سال ابتدایی زندگی به وقوع می پیوند برای اطلاع بیشتر در خصوص طلاق توافقی و آثار قانونی آن به مقاله تهیه شده توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه، گروه وکلای نستوه برای بهتر شناختن طلاق توافقی توجه فرمایید.

درباره طلاق توافقی بدانیم...
طلاق در قانون مدنی ایران از مواد 1143 تا 1148 مورد اشاره واقع شده اند با این اوصاف طلاق بر دو قسم است:

1- طلاق بائن
2- طلاق رجعی
در طلاق رجعی همانند آنکه از اسمش مشخص است مرد می‌تواند در ایام عده به زن رجوع کند و دیگر نیازی به صیغه‌ مجدد نیست ولیکن در طلاق بائن دیگر مرد حق رجوع ندارد.

طلاقدر موارد ذیل بائن است:

1- طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.
2- طلاق یائسه
3- طلاق خلع و مبارات، مادام که زن به عوض رجوع نکرده باشد.
4- طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از اینکه وصلت در نتیجه‌ رجوع باشد یا در نتیجه‌ نکاح جدید.
بر همین اساس مشخص می شود که نه در قانون مدنی و نه در سایر قوانین مدون هیچ نشان و نصی از مفهوم طلاق توافقی وجود ندارد و این در حالی است که بسیاری از طلاق ها در جامعه به طلاق توافقی یا طلاق عاطفی موسوم شده است.
دلیل طلاق توافقی را می‌توان از سویی در تمایل زوجین بر دوری از دعوی، جنجال، برخوردهای زشت و ناپسند، عكس‏‌العمل‌های نامعقول طرفین و اتلاف وقت در محاکم دانست و از سوی دیگر به نظر می‌رسد زنانی است که با مشکلات فراوان در راه طرح خواسته طلاق مواجه شده‌اند دست به ابتکاری زده‌اند که طلاق توافقی ماحصل آن می شود.
در این شیوه جدید طلاق، در خصوص حقوق مالی زن مانند مهریه، جهیزیه و... مسأله حضانت و ملاقات فرزندان با توافق و تفاهم طرفین تصمیم‌ گیری لازم می‌شود و این توافق در حکم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌کند.
در خصوص مبنای قانونی این نوع طلاق « طلاق توافقی » لازم به توضیح است که:
در طلاق توافقی خواهان می‌تواند زوج یا زوجه باشد،که باید میان دو حالت تفاوت قائل شد:
1- در صورتی که خواهان طلاق توافقی زوج باشد مبنای قانونی آن را می‌توان ماده 1133 قانون مدنی دانست که بیان می‌کند « مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد».
2- در صورتی که خواهان طلاق توافقی زوجه باشد قضات دادگاه‌ها طلاق توافقی را به لحاظ قانونی با ماده 1146 قانون مدنی که مبین طلاق خلعی است تطبیق می‌دهند.
طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق بگیرد اعم از این که مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.
البته نوع دیگر طلاق توافقی را می توان وکالت در طلاق دانست چرا که به موجب وکالت مرد به زن اختیار می دهد تا با مراجعه به دادگاه زن خود را مطلقه نماید البته معمولاً این وکالت در باب طلاق توافقی به زن داده می شود و طرفین قبلاً در خصوص موضوعات مورد اختلاف به توافق رسیده اند و زن می تواند با این وکالت در طلاق با مراجعه به یک وکیل دادگستری جهت مطلقه نمودن خود اقدام قانونی به عمل آورد.
طلاق توافقی در این نوع بایستی با شرایطی باشد که قابلیت انجام داشته باشد مثل اینکه در وکالت در طلاق مرد بایستی حق توکیل را به زن بدهد و...
برای مطالعه نمونه صورتجلسه طلاق توافقی کلیک نمایید.

وکیل در طلاق با آنچه اشخاص به عنوان وکیل می شناسند متفاوت است چرا که وکالت در دادگاه مختص وکلای دادگستری است و در طلاق توافقی که پیشتر ذکر گردید فقط وکلای دادگستری حق دخالت دارند و زن نمی تواند بدون حضور وکیل دادگستری اقدام به مطلقه نمودن خود بنماید چرا که در وکالت در طلاق به زن وکالت داده شده است تا به وسیله وکیلی که اختیار تعیین آن از طرف مرد به زن داده شده است یعنی همان حق توکیل زن به نیابت از مرد با اختیار قانونی به وکیل دادگستری مراجعه نماید و برای مرد وکیل اختیار نماید پس فراموش نکنید برای طلاق به وکیل مورد اعتماد مراجعه نمایید، موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی در تهران می باشد .

logo-samandehi