موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قانون مطالبه مهریه

با سلام بر دوستان و بزرگواران. گروه وکلای نستوه در تلاش است به تهیه و ارائه مطالب کوتاه و کاربردی در زمینه علم حقوق موجبات افزایش سطح آگاهی شما عزیزان را فراهم نماید. شما می توانید با پیگیری و مطالعه مطالب این صفحه ضمن افزایش سطح معلومات خود از خدمات مشاوره و وکالتی ما بهره مند شوید. قبل از شروع این بحث یادآور می شویم، مطالعه متن قوانین و مقررات و مطالب کوتاه کاربردی ما را از مراجعه و مشورت با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری بی نیاز نخواهد نمود. همیشه سعی نمایید، پیش از هر اقدام حقوقی یا قضایی نظر تخصصی وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری را جویا شوید.

این اقدام بهترین سرمایه گذاری و به نوعی پیشگیری از آثار و عواقب ناآگاهی های بعدی به حساب می آید. با گفتن مطالب بالا در ادامه به شرح و بیان موضوع این مطلب می پردازیم. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما شهروندان محترم قرار گیرد. راه های متعددی برای مطالبه مهریه وجود دارد که در ادامه بدان می پردازیم.

مواردی که در خصوص قانون مهریه می بایست مورد توجه قرار گیرد عبارت است از

  • مطالبه مهریه چگونه است؟
  • برای مطالبه مهریه به کجا مراجعه کنیم؟
  • راه های مطالبه مهریه کدام است؟
  • وکیل مطالبه مهریه در پاسداران کیست؟
  • وکیل خانم مطالبه مهریه کیست؟

مفتخریم برای آن دسته از عزیزانی که نیازمند مشاوره تخصصی در امور خانواده می باشند بهترین وکیل دعاوی خانواده را معرفی کنیم، هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

همانگونه که پیش تر نیز اشاره گردید، موضوع این مطلب قانون مطالبه مهریه می باشد. پیش از آنکه بخواهیم در خصوص تغییرات به وجود آمده صحبت نماییم، می بایست بیان نمود در گذشته و پیش از تغییراتی که در ادامه توضیح خواهیم داد طرق مطالبه مهریه به چه شیوه ای اعمال می گردید. در توضیح باید گفت، تا چند مدت پیش مطالبه مهریه از دو طریق به عمل می آمد.

در واقع، ذی نفع مهریه بر حسب مورد می توانست به اداره ثبت یا مستقیماً به دادگستری مراجعه نماید. در این مورد هیچ تفاوتی نمی نمود که ابتدا به کدام مرجع مراجعه شود. به تعبیر بهتر، ذی نفع مهریه بر اساس انتخاب و درنظرگرفتن سایر مصالح در پیمودن مسیر مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت یا دادگستری مختار بود. پس دانستیم، در سابق مطالبه مهریه از طریق یکی از طرق ذیل بنا به انتخاب ذی نفع به عمل می آمد:

۱ . تقدیم دادخواست حقوقی و مطالبه مهریه از طریقمراجعه به محاکم دادگستری: با این توضیح که، خواهان پس از پیمودن مسیر تا اخذ حکم قطعی می توانست با درخواست اجرائیه از دایره اجرای احکام دادگستری حکم را اجرا نماید. چه بسا این روش منتج به جلب و بازداشت محکوم علیه نیز می شد.

۲ . با توجه به اینکه، سند نکاحیه از اسناد رسمی و لازم الاجراء محسوب می گردد، زوجه می توانست با مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق رسمی که اقدام به قرائت صیغه ازدواج و متعاقباً ثبت آن نموده بود درخواست اجرای مفاد سند را بنماید. دفترخانه نیز در راستای آیین نامه مفاد اسناد رسمی و لازم الاجراء با رعایت تشریفات مربوطه زوجه را به اداره ثبت راهنمایی می نمود تا روند مقررات آیین نامه در مورد بازداشت اموال زوجه انجام گیرد. در انتها مجدداً تاکید می کنیم، انتخاب هر کدام از دو مسیر فوق بنا به انتخاب ذی نفع مهریه بود.

حال سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، تغییرات قانونی در خصوص مطالبه مهریه به چه صورت است؟ آیا با درنظر گرفتن تغییرات اخیر، جهت مطالبه مهریه می بایست به مرجعی به غیر از اداره ثبت یا دادگستری مراجعه نمود؟ جهت آگاهی از نحوه تغییرات به کدام قانون مراجعه نماییم؟

جهت دانستن پاسخ پرسش های بالا با ما همراه باشید.

بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵ می گوید: "مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجراء می شود. ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرا مفاد سند اقدام نماید، متعهد له سند می تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری مراجعه نماید."

با مطالعه ماده فوق، تا حدودی با تغییرات مربوطه به مطالبه مهریه آشنا می شویم. لازم به ذکر است، در حال حاضر نیز مراجع رسمی و قانونی مربوط به مطالبه مهریه دادگستری و اداره ثبت می باشد. بنابراین، جهت مطالبه مهریه همانند سابق می بایست به اداره ثبت و دادگستری مراجعه نمود، و از این حیث نسبت به قبل تفاوتی متصور نیست. به تعبیر دیگر، مرجع دیگری برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت نخواهد داشت.

شاید برایتان این سوال پیش آید، اگر همانند سابق می بایست به دادگستری یا اداره ثبت مراجعه شود پس مطالبه مهریه نسبت به گذشته چه تفاوتی نموده است؟

در پاسخ به پرسش شما باید بگوییم، مانند گذشته دیگر نمی توان جهت مطالبه مهریه مستقیما به دادگستری مراجعه نمود، در واقع باید، ابتدا مسیر اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجراء را از طریق اداره ثبت طی نمایید و چنانچه در مواعد گفته شده در ماده فوق توفیقی حاصل نشد متعاقبا می توانید به دادگستری مراجعه کنید.

بنابراین، جهت مطالبه مهریه ابتدا با در دست داشتن سند ازدواج و مدارک هویتی به دفتررسمی ازدواج و طلاق که سابقاً اقدام به قرائت و ثبت ازدواجتان نموده است مراجعه نمایید. با صدور اجرائیه دفترخانه شما را به اداره ثبت معرفی می نماید. سپس از طریق اداره ثبت و در راستای مقررات آیین نامه مفاد اسناد رسمی و لازم الاجراء نسبت به ابلاغ اجرائیه به مدیون سند اقدام می گردد. متعاقباً روند شناسایی و توقیف اموال طی خواهد شد. اگر در مسیر شناسایی و توقیف اموال به مقصود خود نرسیدید، - پس از آنکه ظرف دو ماه مالی شناسایی یا توقیف نشد یا ظرف شش ماه مفاد سند به اجراء در نیامد - می توانید با اخذ مجوز از اداره ثبت نسبت به طرح دعوی در دادگستری اقدام نمایید.

آیا از طریق اداره ثبت می توان نسبت به جلب متعهد مهریه اقدام نمود؟

پاسخ این سوال منفی خواهد بود. جلب متعهد سند نکاحیه صرفاً از طریق اجرای احکام دادگستری آن هم پس از اخذ حکم قطعی و لازم الاجراء و متعاقباً رعایت الزامات قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ممکن خواهد شد. در حقیقت، جلب محکوم علیه از طریق اداره ثبت ممکن نبوده و نیست.

در پایان امیدواریم، مطلب فوق مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه درصدد است، با تهیه و ارائه مطالب کوتاه اما مفیددر راستای افزایش سطح معلومات حقوقی شما بزرگواران گام های جدی و موثر بردارد.

در حال حاضر می توانید، با دنبال کردن مطالب این صفحه ضمن افزایش سطح معلومات حقوقی خود از خدمات مشاوره و وکالتی ما بهره مند گردید. گروه کلای نستوه همواره این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi