موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات عدم پرداخت مهریه

به یاد داشته باشید همراهی وکیل متخصص در امور خانواده و یا اخذ مشاوره قبل از هر اقدام از وکیل دعاوی خانوادگی می تواند موضوع حادث شده را برای شما به صورت کاملاً شفاف تبیین نماید و شما بدون دغدغه پیگیر پرونده خود باشید. البته بهتر است برای امور تخصصی از متخصص آن حوزه بهره ببرید،‌موسسه دادآوران نستوه آماده معرفی وکیل امور خانواده به شما هم وطنان عزیز می باشد.

موضوعاتی که در خصوص وکیل امور خانواده پاسداران بایستی مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل دعاوی خانوادگی کیست؟
  • شرایط پرداخت مهریه چگونه است؟
  • چگونه در مهریه تخفیف بگیریم؟
  • وکیل دعاوی خانوادگی در پاسداران کیست؟
  • شرایط عدم پرداخت مهریه چیست؟

مطابق تعریف قانون مدنی هرچیزی که دارای ارزش اقتصادی باشد و بتوان مورد تملک واقع شود را می توانیم به عنوان مهریه تعیین نماییم ولی در هر حال مهریه باید در صورت تعیین تا حدی که مانع از شبهه و جهالت گردد مشخص باشد.

یعنی نمی توان مهریه را یک قطعه زمین قرارد داد چرا که این زمین دارای جهل است که یک قطعه زمین به چه مساحت، در کجا واقع شده است، دارای اعیانی است یا اینکه باغ دارد و...

حال چنانچه صیغه عقد جاری گردد به مجرد آنکه عقد به صورت صحیح و قانونی واقع شود زن مالک مهریه محسوب و می تواند هرگونه دخل و تصرف قانونی در آن داشته باشد و در اصطلاح می تواند اقدام به مطالبه مهریه از شوهر نماید.

یکی از سوالات متداولی که در دادگاه های خانواده از وکیل پرسیده می شود این است که تخفیف مهریه به چه صورت است و چگونه می توان در مهریه تخفیف گرفت؟

در پاسخ به سوال باید عرض گردد که در قانون چیزی به عنوان تخفیف مهریه وجود ندارد و این حقی است که فقط زن می تواند آن را ساقط نماید البته در صورت مطالبه مهریه از سوی زن مرد می تواند دادخواست اعسار و تقسیط تقدیم دادگاه نماید و با وجود شرایط مقرر دادگاه به این دعوی رسیدگی می نماید و در صورت اثبات اعسار مرد تعدادی سکه به عنوان پیش پرداخت و تعدادی نیز به صورت اقساط به زن پرداخت می کند.

تعیین پیش قسط مهریه و همچنین میزان اقساط مهریه با توجه به شرایط اجتماعی مرد همچون شغل، میزان تمکن، میزان درآمد و... توسط قاضی رسیدگی کننده مشخص می گردد.

لازم به توضیح است از رای دادگاه بدوی هر یک از طرفین می توانند تجدیدنظر خواهی و اعتراض نمایند.

زن چه تعداد از مهریه را می تواند مطالبه کند؟

جالب است بدانید که زن می تواند کل مهریه خود را مطالبه کند حتی اگر مهریه او بیش از 110 عدد سکه بهار آزادی نیز باشد می تواند اقدام به مطالبه نماید و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

البته مطابق قانون حمایت خانواده در صورتی که مهریه بیش از 110 عدد سکه بهار آزادی باشد ضمانت اجرای جلب مرد برای بیش از این تعداد وجود ندارد و در صورت مال دار بودن فقط می توان اموال او را توقیف نمود.

به زبان ساده زن می تواند در صورت عدم پرداخت مهریه نسبت به 110 عدد سکه بهار آزادی تقاضای جلب شوهر را نماید و در صورتی که مرد تعداد 110 عدد سکه را پرداخت نماید نسبت به مازاد دیگر زن نمی تواند او را جلب نماید.

مجازات عدم پرداخت مهریه چیست؟

عدم پرداخت مهریه مجازاتی ندارد و در صورتی که مرد اقساط خود را نپردازد به تقاضای زن حکم جلب در اختیار او قرار می گیرد و با پرداخت میزان اقساط معوقه فوراً آزاد می شود.

تاکید می گردد عدم پرداخت اقساط مهریه هیچ مجازاتی نداشته و فقط اقساط بایکدیگر جمع می شود و مرد می بایست جمع اقساط را بپردازد و با پرداخت جمع اقساط حال شده در هر مرحله از توقیف آزاد می شود.

بهترین وکیل مهریه پاسداران کیست؟

برای انتخاب بهترین وکیل مهریه پاسداران بایستی به وکیل متخصص امور خانواده مراجعه نمایید.

بهترین وکیل مهریه پاسداران یعنی وکیلی که در امور خانواده دارای تبحر است، موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن دپارتمان حقوق خانواده می تواند بهترین وکیل مهریه در پاسداران را که وکیل امور خانواده می باشد به شما عزیزان معرفی نماید.

میزان مهریه عقد موقت چقدر است؟

میزان مهریه چه در عقد موقت و چه در عقد دائم به توافق طرفین بستگی دارد فلذا به طور مثال نمی توان اعلام کرد مهریه چقدر باید باشد. از این رو طرفین می توانند هرمیزان مهریه که مد نظر دارند با توافق یکدیگر تعیین نمایند.

برای دریافت خدمات وکالتی از موسسه حقوقی معتبر در تهران می توانید هم اکنون با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.
logo-samandehi