موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه مهریه در دادگاه خانواده

بر اساس قانون قدیم زن برای مطالبه مهریه می بایست به دادگاه محل زندگی شوهرش مراجعه می کرد و حال تصور نمایید زنی که توسط شوهرش از خانه بیرون رانده شده است و در منزل پدرش در استان دیگری سکونت دارد چطور و چگونه می بایست برای پیگیری حقوق قانونی خود فرسنگ ها مسیر را بپیماید.

به موجب قانون جدید در دعاوی و امور خانوادگی که مربوط به زوجین می باشد، زن این امکان را دارد که بتواند در محل زندگی خود برای مطالبه مهریه اقدام نماید همچنین این حق را دارد که به محل سکونت شوهرش مراجعه نماید. البته اگر مهریه مال غیرمنقولی همچون زمین، باغ، ویلا، آپارتمان و... باشد می بایست الزاماً به دادگاهی مراجعه کند که مال در آن حوزه قضایی وجود دارد و در صورتی که مرد ابتدائاً اقدام به طرح دعوی نموده باشد زن نمی تواند از این امتیاز بهره بگیرد.

لازم به ذکر است که صلاحیت دادگاه ها یک اصل قانونی است و طرفین نمی توانند خلاف قانون امری توافق نمایند و قاضی نیز نمی تواند بدون توجه به صلاحیت ذاتی اقدام به رسیدگی و صدور رای نماید و در صورت چنین اقدامی مسلماً مرتکب تخلف انتظامی شده است و ذینفع می تواند ضمن شکایت از قاضی نقض رای صادره را از دادگاه تجدیدنظر بخواهد.

مواردی که در خصوص مطالبه مهریه از طریق دادگاه می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • مطالبه مهریه چگونه است؟
  • وکیل مطالبه مهریه در تهران کیست؟
  • راه های مطالبه مهریه چگونه است؟
  • دفاع در مطالبه مهریه چگونه است؟
  • نمونه دادخواست مطالبه مهریه چگونه است؟

شما می توانید در هر زمان برای دریافت سوالات خود و یا اخذ مشاوره با وکیل مطالبه مهریه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

مطالبه مهریه چگونه است؟

برای مطالبه مهریه زن می تواند ضمن معرفی وکیل، کلیه مراحل کار را به ایشان بسپارد و در صورت عدم تمایل می بایست با در دست داشتن کلیه مدارک و مستندات خود اعم از عقدنامه، کارت شناسایی، شهادت شهود و... اقدام به تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده از طریق دفاتر خدمات قضایی نماید. در صورت عدم وجود عقدنامه می بایست اقدام به دریافت رونوشت عقدنامه شود.

این احتمال وجود دارد که مرد برای فرار از پرداخت بدهی و دین خود به محض اطلاع و یا همزمان با دادخواست اقدام به انتقال اموال خود به نام دیگران و یا اقوام نزدیک خود نماید. برای جلوگیری از فرار در پرداخت بهتر است قبل از هر اقدام اموال مرد را توقیف نمایید.

متاسفانه به موجب رای وحدت رویه جدیدی که از دیوان عالی کشور صادر شده است فقط در صورت محکومیت قطعی، اگر مرد اقدام به انتقال اموال نماید به عنوان جرم فرار از دین قابل پیگرد است با این وصف مرد می تواند تا قبل از قطعیت رای صادره که ممکن است چند سال طول بکشد اقدام به انتقال اموال خود نماید و زن برای مطالبه خود با مشکل مواجه گردد.

راه های مطالبه مهریه چیست؟

با توجه به موضوع مقاله که مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده می باشد صرفاً به راه های مطالبه مهریه اشاره می نماییم که عبارت است از:

  • از طریق دادگاه خانواده
  • از طریق اجرای ثبت
  • از طریق شورای حل اختلاف

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چگونه است؟

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت به موجب دادخواست می باشد و تنها دادگاه خانواده می تواند نسبت به آن رسیدگی نماید و این موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف نمی باشد.

لیکن این موضوع از جمله مواردی است که منوط به اثبات و احراز شرایطی سخت می باشد که بعضاً دعوی را با مشکلات جدی و شکست مواجه می نماید بر اساس قانون برای مطالبه اجرت المثل زن بایستی اثبات نماید که به دستور زوج کارهایی را انجام می داده است و در زمان انجام آنها قصد تبرع نداشته است بدین معنی که هنگام انجام دادن این کارها قصد انجام به صورت رایگان و مجانی نبوده است و قصد دریافت پول را داشته است.

مطالبه نفقه چگونه است؟

مطالبه نفقه نیز می بایست از طریق دفاتر خدمات قضایی در دادگاه و یا شورای حل اختلاف صورت پذیرد. اثبات عدم پرداخت نفقه در مواردی که زن در منزل شوهر ساکن است کاری محال است و دادگاه ها حضور زن در منزل شوهر را به منزله دریافت نفقه تلقی میدارند. در صورتی که زن در منزل شوهر سکونت نداشته باشد می تواند با شهادت شهود دعوی خود را اثبات نماید.

هزینه دادرسی مطالبه مهریه چقدر است؟

پرداخت هزینه دادرسی به منزله ابطال تمبر قانونی می باشد که به نفع دولت پرداخت می شود و پس از محکومیت طرف مقابل امکان وصول آن از ایشان مقدور است و به میزان تعداد سکه های مورد مطالبه و یا پول نقد و... به نرخ روز محاسبه و به ازای هر میلیون 5/3 درصد می باشد.

زن بایستی برای طرح دعوی خود اول اقدام به ابطال تمبر نماید ولیکن در صورت عدم توانایی در پرداخت می تواند ضمن دادخواست مطالبه مهریه اقدام به ادعای اعسار نماید و شهادت شهود را به دادخواست پیوست نماید. در جلسه رسیدگی چنانچه اعسار زن ثابت شود بدون پرداخت هزینه دادرسی دادگاه به دعوی مطالبه مهریه رسیدگی می نماید. اعسار به معنی عدم توان مالی از سوی زن برای پرداخت تمبر قانونی مطالبه مهریه می باشد.

اجرای رای مهریه چگونه است؟

پس از قطعیت رای صادره زن می تواند تقاضای اجرای رای را داشته باشد که در این صورت ضمن صدور اجراییه به مرد ابلاغ می شود برای پرداخت مهریه زن در دادگاه ظرف مهلت 12 روز حاضر شود و در صورت عدم حضور مرد و عدم ارائه دادخواست اعسار به درخواست زن بازداشت می شود.

اعسار از مهریه چگونه است؟

اعسار مرد از پرداخت مهریه به این منزله است که توان پرداخت مهریه را به صورت یکجا نداشته و در این صورت دادگاه در صورت احراز شرایط قانونی ضمن پذیرش اعسار با تعیین پیش قسط و اقساط ماهیانه مرد را معسر تلقی می نماید. لیکن در هر صورت اگر زن بتواند از مرد اموالی را معرفی نماید امکان توقیف و وصول مهریه علیرغم اعسار وجود دارد.

logo-samandehi