موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه مهریه ملک

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردید، به شرح و بررسی موضوعی حقوقی با عنوان مطالبه مهریه ملک خواهیم پرداخت.

خوب می دانیم، دعاوی مربوط به مهریه از دعاوی شایع و پر کاربرد در محاکم ایران محسوب می شود. بسیاری از رسیدگی های محاکم خانواده در خصوص مهریه بوده و طبیعتاً داشتن اطلاعاتی کلی و کاربردی در مورد مطالبه مهریه ملک بسیار راهگشا و آموزنده خواهد بود.  در صورتی که در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه 1000 بوسه چگونه است؟

مواردی که در خصوص مطالبه ملک به عنوان مهریه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دریافت مهریه از ملک چگونه است؟
  • آیا مهریه می تواند ملک تعیین شود؟
  • راه مطالبه مهریه ملک کدام است؟
  • به منظور مطالبه مهریه ملک به کدام دادگاه مراجعه نماییم؟
  • در دعوی مطالبه مهریه ملک وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

قبل از هرچیز لازم به توضیح است دریافت مشاوره حقوقی می تواند همچون چراغ راهی برای شما باشد از اینرو موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان از طریق راه های ارتباطی مشخص شده در سایت می باشد.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه یک کیلو بال مگس چگونه است؟

صداق، کابین یا در اصطلاح حقوقی مهریه مالی است که شوهر در ضمن عقد نکاح یا پس از آن به همسر خود می دهد. مهریه می تواند مطلق مال باشد؛ اعم از طلا و جواهرات، سکه، وجه نقد، خودرو، آپارتمان، ویلا، زمین، منفعت مال، کار و عمل و به طور کلی هر آنچه که از منظر حقوقی و عقلایی دارای ارزش اقتصادی باشد. در فقه و قانون مدنی ایران هیچ محدودیتی از این حیث وجود ندارد، برای مثال مردی که در حرفه و فن خاصی دارای تبحر و تخصص است می تواند آموزش همان حرفه را به همسر خود به عنوان مهریه قرار دهد.

تعیین مهریه در عقد نکاح دائم الزامی نمی باشد. در صورتی که نکاح دائم بدون تعیین مهریه منعقد گردد، متعاقبا این امکان وجود دارد زن مستحق دریافت مهرالمثل یا مهرالمتعه شود. اما در عقد نکاح منقطع یا به اصطلاح عرفی همان صیغه تعیین مهریه الزامی و اجباری است. عقد نکاح موقت بدون تعیین مهریه محقق نمی شود.

بیشتر بدانید: آیا امکان کم شدن اقساط مهریه وجود دارد؟

منظور از مهرالمثل و مهرالمتعه چیست؟

به صورت خلاصه و کوتاه می‌گوییم: در صورتی که  عقد نکاح دائم  بدون تعیین مهریه منعقد شود و پس از عقد بین زوجین نزدیکی صورت گیرد، زن مستحق دریافت مهرالمثل خواهد بود. (منظور مالی است که با توجه به وضعیت زن از حیث اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی و معیارهای دیگر به ‌عنوان مهرالمثل به زن تعلق خواهد گرفت). در فرضی که  نکاح دائم بدون تعیین مهریه منعقد می شود و پس از عقد بین زوجین نزدیکی صورت نمی گیرد، در این صورت مالی با توجه به وضعیت اقتصادی مرد به عنوان مهریه به زن تعلق خواهد گرفت که از آن به عنوان مهرالمتعه یاد می‌شود.

بیشتر بدانید: آیا تعیین مهریه یک دست و یک پا امکان دارد؟

آیا ملک می‌تواند به عنوان مهریه تعیین گردد؟

پاسخ این پرسش مثبت است. البته خواننده هوشمند با مطالعه ابتدا این مطلب به پاسخ پرسش بالا دست می یابد. در فوق توضیح دادیم مهریه مطلق مال است و هر آنچه که از حیث حقوقی و عقلایی دارای ارزش اقتصادی باشد می‌تواند به عنوان مهریه توافق و تعیین گردد. پس ملک به عنوان  مال غیر منقول قابلیت تعیین به عنوان مهریه را خواهد داشت. خوب است بدانید، در مواردی که مهریه ملک می باشد، لازم و ضروری است ملک در حین انعقاد عقد نکاح موجود باشد. در صورتی که ملک از اساس وجود خارجی نداشته باشد مهریه باطل و بلااثر خواهد بود. خوب است بدانید؛ در مواردی که  عین معین نظیر ملک، خودرو، آپارتمان، ویلا به عنوان مهریه تعیین شده است، به محض انعقاد عقد  زن مالک مهریه شده و پس از آن نیاز به تنظیم و امضاء پیش نویس یا قرارداد دیگری نیست.

بیشتر بدانید:

طرح دعوی تجویز ازدواج مجدد به لحاظ اعمال حق حبس توسط زوجه در طول دوره تقسیط مهریه چگونه است؟

طرق مطالبه مهریه ملک کدام است؟

در پاسخ به این سوال می گوییم: مطالبه مهریه یا از طریق اداره ثبت اسناد و املاک می باشد و یا از طریق محاکم دادگستری. با این توضیح که سند نکاحیه از اسناد رسمی لازم الاجرا است. در مواردی که مهریه وجه نقد یا سکه تعیین شده است، ابتدا می بایست، از طریق دوایر ثبت درخواست صدور اجراییه نسبت به مفاد سند نکاحیه را داشت و از این طریق اموال و دارایی زوج را بازداشت نمود. اما چنانچه این راهکار منتج به نتیجه نگردد، میتوان با تقدیم دادخواست حقوقی از طریق دادگاه های خانواده مهریه تعیین شده را مطالبه نمود.

در مواردی که مهریه مال عین معین نظیر ملک دارای سند رسمی است، به صرف جارش شدن عقد نکاح زن مالک مهریه می شود. در دفترخانه تنظیم کننده سند ازدواج مکلف خواهد بود خلاصه‌ای از شرط مندرج در سند ازدواج در مورد مهریه ملک را به اداره ثبت اسناد و املاک اعلام نموده تا مراتب در دفتر املاک اداره ثبت درج گردد. در حقیقت، به منظور اثبات این موضوع که ملک دارای سند رسمی به عنوان مهریه در سند ازدواج تعیین شده است نیاز به طرح دعوی و هیچ‌گونه اقدام حقوقی یا قضایی ندارید. مهریه مندرج در سند نکاحیه و سابقه ثبتی اعلام شده از سوی دفترخانه ازدواج و طلاق اثبات کننده مالکیت شما نسبت به ملک خواهد بود.

دربند فوق دانستیم؛ در صورتیکه ملک دارای سند رسمی به عنوان مهریه تعیین گردد، خلاصه‌ای از مطالب مندرج در سند نکاحیه و مراتب مالکیت زوجه از طریق سردفتر به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال شده و از این حیث نیاز به انجام اقدام حقوقی و قضایی نمی باشد.همچنین نیاز نیست که پس از انعقاد عقد نکاح زوجین در خصوص ملک با یکدیگر مبایعه نامه یا هر سند دیگری تنظیم نمایند ثبت مراتب مالکیت زوجه در اداره ثبت اسناد و املاک نیز صرفاً دارای تشریفات اداری خواهد بود. در صورتی که مهریه ملک دارای سند رسمی مورد تصرف اشخاص ثالث قرار گیرد زوجه می تواند با توجه به سند نکاحیه دعوی خلع ید و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را به طرفیت متصرف طرح نمایید.

بیشتر بدانید:آیا تعهد پدر زوج برای پرداخت مهریه ممکن است؟

رسیدگی به دعاوی مربوط به مهریه ملک در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟

در پاسخ خواهیم گفت: بر اساس قانون حمایت خانواده رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه خانواده محل وقوع ملک خواهد بود.

بیشتر بدانید: مهریه عندالاستطاعه به چه معناست؟

دعوای مطالبه مهریه ملک وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

 گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است، به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، پیگیری کلیه امور حقوقی مربوط به دعاوی مهریه را به وکلای مجرب و متخصص ما بسپارید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح زیر است:

 تنظیم دادخواست حقوقی توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده توسط وکیل متخصص، ارائه مشاوره حقوقی توسط وکیل متخصص، قبول وکالت و دفاع از کلیه حقوق قانونی شما.

امیدواریم، این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi