موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه مهریه

در مقالات منتشره در سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به تفصیل نسبت به مهریه اطلاعات ارزشمندی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته شد ولیکن شاید در ذهن خود سوالاتی را مطرح نمایید بدین توصیف که مهریه چگونه محاسبه می شود؟ مهرالمثل چیست؟ مهرالمسمی چیست؟ مهرالمتعه چیست؟ مهرالمثل چگونه تعیین می شود؟ تعیین مهریه توسط شخص ثالث چگونه است؟ مطالبه مهریه چگونه است؟ برای مطالبه مهریه به کجا مراجعه نماییم؟ شرایط مطالبه مهریه چیست؟ و سوالات بی شمار دیگری در خصوص حقوق مالی زن که در اصطلاح مهریه شناخته شده است. شما می توایند هم اکنون برای طرح سوالات حقوقی خود در خصوص حقوق خانواده با دپارتمان تخصصی گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید و در صورت تمایل وکیل زن و یا وکیل مرد مشاوره تخصصی در خصوص حقوق مالی به شما ارائه می نمایند.

مهریه مالی است که با تراضی طرفین  تعیین می شود. پس از جاری شدن صیغه عقد نکاح هر زمان که زن اراده کند می تواند مهریه خود را از شوهرش مطالبه نماید و در صورت امتناع مرد از پرداخت مهریه به دادگاه خانواده رجوع نماید .

مهریه میتواند هر چیزی باشد که عرفاً مال تلقی میگردد و دارای مالیت است. بنابراین مهریه می تواند وجه نقد، سکه بهار آزادی، سکه یک گرمی، شمش طلا، طلا، نقره، زمین، ملک و... یا هر چیز دارای ارزش مالی باشد .

در صورت مشخص نبودن عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه بودن مهریه اصل بر عندالمطالبه بودن مهریه می باشد، لکن ممکن است طرفین با توافق هم مهریه را عندالاستطاعه قرار دهند .

مهریه عندالاستطاعه یعنی پرداخت مهریه موکول به تمکن مالی مرد باشد و در صورتی که مرد توانایی و تمکن مالی نداشته باشد زن نمی تواند نسبت به مطالبه مهریه از حقوق پیش بینی شده در قانون استفاده نماید به طور مثال زن نمی تواند نسبت به جلب مرد در مهریه عندالاستطاعه اقدام نماید و همچنین در صورت مطالبه مرد نیازی به طرح دعوی اعسار ندارد .

بیشتر بدانیم : اعسار از پرداخت مهریه

اگر حین عقد مهریه تعیین نشده باشد و یا باطل باشد، مهرالمثل برای زن تعیین می شود و همچنین به زن مهرالمثل تعلق می گیرد .

اگر زنی بخواهد که مهریه خود را مطالبه کند  و مهریه او جز موارد مهرالمثل باشد، بایستی نخست به دادگاه برای تعیین مهر المثل مراجعه کند و سپس برای مطالبه مهریه تعیینی دادخواست مطالبه مهریه بدهد .

مطالبه مهریه از دو مرجع امکان پذیر است : نخست دادگاه و دوم مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت .

آیا وصول مهریه از اداره ثبت ممکن است؟ پاسخ مثبت است.  مهریه در سند ازدواج درج میگردد و سند ازدواج نیز سندی رسمی محسوب میشود و کلیه مطالبات مستند به سند رسمی از طریق دوایر اجرای ثبت قابل وصول می باشد .

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت، زن باید در وهله نخست به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه و تقاضای صدور اجراییه نسبت به مهریه داشته باشد که پس از صدور اجرائیه و ابلاغ به زوج به دایره اجرای اداره ثبت مراجعه کرده و مهریه خود را مطالبه کند. همچنین زوجه می تواند کلیه اموال منقول و غیرمنقول زوج را که دارای سند رسمی میباشد را معرفی  کرده و توقیف نماید .

زوجه می تواند از طریق اجرای اداره ثبت نسبت به ممنوع الخروجی زوج اقدام نموده و ایشان را ممنوع الخروج کند .

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به تناسب از مزایای بیشتری نسبت به مطالبه مهریه از طریق دادگاه برخوردار است بدین شرح که :

1- مطالبه مهریه در اداره ثبت به زمان کمتری نیاز دارد و سریعتر انجام می شود و این در حالی است که مطالبه مهریه از طریق دادگاه پروسه طولانی داشته و زمان بر می باشد .

2- مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت هزینه دادرسی ندارد، بلکه النهایه هزینه ای تحت عنوان هزینه اجرا اخذ می گردد این درحالی است که مطالبه مهریه از طریق دادگستری نیازمند ابطال تمبر می باشد یعنی به ازای هر میلیون سه و نیم درصد (5/3) یعنی اگر هر سکه را تقریباً 4 میلیون تومان محاسبه کنیم به ازای هر میلیون می شود 35 هزار تومان و به ازای هر سکه 140 هزار تومان باید تمبر دادرسی ابطال نمایید و احتمال افزایش این هزینه نیز وجود دارد .

طریقه مطالبه مهریه از طریق دادگاه چگونه است؟ برای مطالبه مهریه با در دست داشتن سند ازدواج، شناسنامه و کارت ملی بایستی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم نمایید. تقدیم این دادخواست مستلزم پرداخت هزینه دادرسی معادل مرحله بدوی (سه و نیم درصد خواسته) می باشد.

حال چنانچه زنی توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد می تواند پیش از تقدیم دادخواست مطالبه مهریه، دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به صورت توامان به دادگاه تقدیم دارد .

باید توجه داشت که اصل بر عدم اعسار است و اعسار امری است استثنایی که بایستی توسط مدعی آن اثبات گردد. بنابراین چنانچه مدعی اعسار هستید بایستی برای اعسار خود ادله ارائه دهید یکی از دلایل اعسار از پرداخت مهریه می تواند شهادت شهود باشد.

نحوه مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت تفاوتی ندارد .

نکته مهمی که در مورد مطالبه مهریه وجود دارد این است که چنانچه زوجه پس از ازدواج فوت کند ورثه او حق مطالبه مهریه اش را خواهند داشت و هر یک به نسبت سهم خویش از ارث مالک مهریه خواهند شد.

بیشتر بدانیم : تعدیل و تقسیط مهریه

چنانچه مرد پس از ازدواج فوت کند، زن میتواند از ماترک او مهریه اش را مطالبه و وصول نماید و حتی می تواند اموال را قبل از تقسیم بین وراث توقیف نموده و پس از مطالبه و وصول دین در صورت باقی بودن اموال بین وراث تقسیم گردد.

پس از تقدیم دادخواست مطالبه مهریه، زن می تواند  اموال مرد را که شامل املاک، حسابهای بانکی، ماشین و... را توقیف نماید، این نوع از توقیف « تامین خواسته» نام دارد.

تامین خواسته در مورد مهریه به دلیل اینکه مستند به سند رسمی است نیازی به تودیع خسارت احتمالی ندارد و زن می تواند هر مالی را که از مرد به دست می آید را توقیف نماید.

همچنین اگر زن از لیست دارایی شوهرش مطلع نیست، میتواند از دادگاه تقاضا نماید که از مراجع مربوطه مانند اداره ثبت اسناد و املاک، راهنمایی و رانندگی، بانک مرکزی و... استعلام نماید.

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه مطابق با ماده 12 قانون حمایت خانواده می تواند در محل اقامت خوانده دعوی (مرد) یا در محل اقامت یا سکونت خود مطالبه نماید (در فرضی که زن و مرد در یک شهر و استان زندگی نمی کنند)  مگر اینکه مهریه زن اموال غیرمنقول (آپارتمان، باغ، زمین، خانه، ویلا و..) باشد که می بایست در محل وقوع مال غیرمنقول اقامه دعوا نماید.

به طور مثال فرض کنید مرد ساکن تهران است و زن ساکن قزوین و مهریه زن یک ویلا در شمال کشور و در شهر چالوس باشد در این صورت زن می بایست الزاماً در شهر چالوس نسبت به مطالبه مهریه اقدام نماید .

بیشتر بدانیم : آیا مهریه بیش از 110 سکه اعتبار دارد ؟

بهتر است بدانید که طبق قوانین حمایت خانواده جدید، امکان جلب زوج برای مهریه های بالای 110 سکه بهار آزادی وجود ندارد و زن می تواند صرفاً نسبت به مهریه تا 110 عدد سکه بهار آزادی نسبت به جلب مرد اقدام نماید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه تشکیل شده از وکلای پایه یک دادگستری می باشد و با توجه به تشکیل دپارتمان های تخصصی و استفاده از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز اقدام به تشکیل گروه وکلای نستوه نموده است. این موسسه حقوقی معتبر دارای کد ثبت از اداره ثبت شرکت ها، پروانه معتبر وکالت وکلا از کانون وکلا، نماد اعتماد الکترونیک و نماد ثبت ملی می باشد. توجه داشته باشید موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای امنیت مراجعه کنندگان به این سایت از گواهی امنیت (ssl) نیز بهره جسته است.

logo-samandehi