موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه نفقه زن

با سلام بر شما دوستان و همراهان همیشگی. امیدواریم مطالبی که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در این صفحه ارائه می گردد، مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گرفته بگیرد. شما می توانید، با مطالعه مطالب حقوقی و کاربردی این صفحه ضمن آشنایی با حقوق خود در جامعه از خدمات مشاوره ای و وکالتی ما نیز بهره مند شوید.

البته لازم می دانیم، مثل دفعات پیش یادآوری و تکارار نماییم، مطالعه متن یک قانون یا مقرره به هیچ عنوان نمی تواند ما را تبدیل به یک وکیل دعاوی زبده و حرفه نماید. اگر چه خواندن مطالب حقوقی کوتاه و آشنایی با متون قانونی می تواند مفید فایده واقع گردد، اما طرح یک دعوی یا دفاع از دعاوی حقوقی مستلزم داشتن دانش و تجربه ای فراتر از مطالب کوتاه کاربردی و متن قوانین می باشد، وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری سال های بسیاری از عمر خود را به مطالعه، آموزش و کسب مهارت های فن دفاع در دادگستری سپری نموده اند.شما می توانید، در کلیه موارد حقوقی و کیفری با مراجعه به وکلای رسمی دادگستری از خدمات وکالتی و مشاوره آنان برخوردار شوید.

پرداخت نفقه زن تکلیف شوهر است هرچند اگر زن شاغل باشد و درآمد داشته باشد.

مواردی که در خصوص مطالبه نفقه زن می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دعوی مطالبه نفقه از سوی زوجه چگونه است؟
  • شرایط مطالبه نفقه چگونه است؟
  • نمونه دادخواست مطالبه گرفتن نفقه زن چگونه است؟
  • شرایط نفقه زن چگونه است؟
  • میزان نفقه زن چگونه مشخص می شود؟
  • وکیل مطالبه نفقه کیست؟

با گفتن مطالب فوق، در ادامه با بررسی یکی از عناوین دعاوی حقوق خانواده تحت عنوان مطالبه نفقه از سوی زوجه با ما همراه باشید، همچنین می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در دعاوی خود هم اکنون با وکیل مطالبه نفقه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

به موجب ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی ایران، پس از انعقادِ عقد نکاح به طور صحیح، حقوق و تکالیف شرعی و قانونی زوجین نسبت به یکدیگر برقرار می گردد. به تعبیر ساده تر، پس از عقد ازدواج زن و مرد در قبال یکدیگر حقوق و تکالیفی دارند، برخی از این حقوق و تکالیف مالی و برخی دیگر غیر مالی محسوب می شود. برای نمونه، طرفین مکلف می باشند در امور اداره زندگی مشترک با یکدیگر معاضدت نمایند، یا زن تکلیف دارد تحت شرایطی و در حدود متعارف با همسر خود رابطه زناشویی برقرار نماید.

البته مورد اخیر که همانند مورد اول از حقوق و تکالیف غیر مالی می باشد برای مرد نیز یک تکلیف شرعی و قانونی به حساب می آید. پس همانطور که ملاحظه می گردد، زن و مرد دارای حقوق و تکالیف طرفینی می شوند. حال، یکی از حقوق مالی در روابط زوجین که موضوع بحث این نوشتار نیز می باشد عنوان  نفقه و مطالبه آن  است.

بر اساس مقررات ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی ایران در نکاح دائم مرد تکلیف دارد به همسر خود نفقه بپردازد که در ادامه این مطلب به بررسی شرایط قانونی آن خواهیم پرداخت. قبل از آنکه نفقه و طریقه مطالبه آن را در رابطه زوجین مورد بررسی قرار دهیم، لازم است بدانید؛ در قانون مدنی ایران تکلیف پرداخت نفقه مختص به رابطه زوجین نبوده و تحت شرایطی برخی از خویشاوندان نسبی نیز مکلف به پرداخت نفقه به یکدیگر می باشند. البته، موضوع این نوشتار بررسی بحث نفقه در رابطه زوجین بوده و انشااالله در مطلبی جداگانه به شرح و بیان همین عنوان اما این بار در رابطه خویشاوندان می پردازیم.

در ادامه این مطلب که به بیان نکات کلیدی موضوع حاضر با عنوان مطالبه نفقه از سوی زوجه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

۱ . به موجب مقررات قانون مدنی، در عقد نکاح دائم مرد تکلیف دارد نفقه همسر خود را بپردازد. بنابراین، تکلیف پرداخت نفقه صرفا مختص به عقد نکاح دائم بوده و در نکاح موقت یا به اصطلاح صیغه، مرد تکلیفی به پرداخت نفقه ندارد. مناسب است در اینجا این سوال مطرح گردد، آیا در نکاح موقت تکلیف پرداخت نفقه مطلقاً وجود ندارد؟

در پاسخ به پرسش بالا می گوییم، اصولاً در نکاح موقت مرد تکلیفی برای پرداخت نفقه نخواهد داشت و زن نیز حقی برای دریافت آن ندارد. مگر آنکه، در نکاح موقت شرط بر پرداخت نفقه شود یا به نوعی عقد بر مبنای پرداخت نفقه منعقد گردد. در مورد شرطی که مرد را مکلف به دادن نفقه نماید موضوع روشن بوده و نیاز به توضیح یا مثال نیست. اما در مورد بعدی، یعنی در فرضی که عقد بر مبنای پرداخت نفقه جاری می شود می توان اینگونه مثال زد، فرض نمایید ازدواج موقتی برای مدت  ۹۹ سال منعقد گردد، در این فرض به نوعی عقد بر مبنای پرداخت نفقه جاری شده است.

۲ . در نظام حقوقی ایران، تکلیف پرداخت نفقه بر عهده مرد می باشد و زن تحت هیچ شرایطی مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود نخواهد بود. فرض نمایید، زن  شغلی با درآمد بالا و دارائی فراوانی داشته باشد، اما از طرف دیگر مرد از وضعیت مالی چندان مناسبی برخوردار نباشد، تحت چنین شرایطی باز هم زن تکلیفی به پرداخت نفقه ندارد اما تکلیف پرداخت نفقه از سوی مرد همچنان برقرار خواهد بود.

۳ . پرداخت نفقه منوط به انجام وظایف زناشویی از سوی زن خواهد بود. در حقیقت، زن تکلیف دارد از همسر خود تمکین نماید. در صورتی که زن از همسر خود تمکین ننماید و به اصطلاح "ناشزه" باشد، مرد نیز تکلیفی به پرداخت نفقه نخواهد داشت. البته، عدم تمکین زن می بایست با ارائه حکم قطعی صادره از سوی دادگاه اثبات و احراز گردد. همچنین خوب است بدانید، در صورتی که زن مانعی شرعی و قانونی به منظور عدم تمکین خود داشته باشد حق نفقه وی از بین نخواهد رفت. مثلا، بیماری مقاربتی مرد علت عدم تمکین زن باشد.

۴ . سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، نفقه زن شامل چه مواردی می شود؟ در پاسخ باید گفت، با توجه به ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران نفقه شامل خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث البیت، هزینه های معالجه، هزینه های بهداشتی و خدمتکار خواهد بود. البته در ماده مزبور موارد نفقه به طور تمثیلی بیان گردیده است و با توجه پیشرفت های دنیای امروز بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند از موارد نفقه به حساب آید‌. نظیر؛ هزینه های مربوط به خط تلفن همراه و اینترنت، هزینه های ورزش، هزینه های مسافرتو هزینه های تحصیلی و مواردی از این قسم.

سوال دیگر اینکه، معیار پرداخت نفقه متناسب و متعارف با وضعیت کدامیک از زوجین خواهد بود؟

در پاسخ می گوییم، پرداخت نفقه می بایست متناسب و متعارف با وضعیت زن باشد. برای مثال، اگر زن از خانواده های ثروتمند و اعیان جامعه ما محسوب می گردد، در پرداخت نفقه باید شان وی مد نظر قرار داده شود.

۵ . سوال دیگری که باید طرح گردد اینکه، جهت طرح دعوی مطالبه نفقه به کجا مراجعه نماییم؟

شما می توانید، به منظور طرح دعوی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. در واقع ثبت دادخواست از طریق هریک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام خواهد شد و در این خصوص مراجعه حضوری به دادگستری لازم نمی باشد.

رسیدگی به دعوی مطالبه نفقه در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟

در پاسخ باید گفت، در صورتی که نفقه تا میزان ۲۰ میلیون تومان یا کمتر باشد رسیدگی به این دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف و در صورتی که از مبلغ مزبور بیشتر باشد رسیدگی به موضوع در صلاحیت دادگاه خانواده است.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تهیه و تنظیم گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.  موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi