موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه ی نفقه

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل مطالبه نفقه در تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوق خانواده تحت عنوان مطالبه نفقه خواهیم پرداخت.

نفقه می تواند نفقه زن، نفقه اولاد و یا نفقه والدین باشد که هر کدام موضوعی جدا می باشد که در همین سایت مطالب مرتبط با آن وجود دارد و در صورت لزوم می توانید با سرچ آنها را مطالعه نمایید. این مطلب به موضوع مطالبه نفقه زن که می تواند آثار حقوقی متعددی به همراه داشته باشد می پردازیم. به طور مثال چنانچه مرد نفقه زن خود را پرداخت نکند زن می تواند با حکم نفقه برای طلاق خود اقدام نماید. برای مطالبه نفقه می توان به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مارجعه نمود.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص مطالبه نفقه می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی مطالبه نفقه چیست؟
  • مطالبه نفقه چگونه است؟
  • نمونه دادخواست مطالبه نفقه چگونه است؟
  • شرایط مطالبه نفقه چگونه است؟
  • بهترین وکیل مطالبه نفقه کیست؟
  • وکیل مطالبه نفقه در خیابان پاسداران کیست؟

با مطالعه مطلب پیش رو می توانید پاسخ سوالات خود را بیابید همچنین در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید با وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی از طریق سایت در هر زمان در ارتباط باشید.

با توجه به مقررات قانونی مدنی ایران، برخی از اشخاص با توجه به پیوند زناشویی یا خویشاوندی نسبی که بینشان برقرار است مکلف به پرداخت نفقه به یکدیگر خواهند بود. شاید برایتان این سوال طرح شود، در نظام حقوقی ایران چه اشخاصی تکلیف به پرداخت نفقه دارند؟ و تکلیف به پرداخت نفقه می بایست در قبال کدام افراد عملی شود؟

در پاسخ به این سوالات می گوییم، در عقد ازدواج دائم شوهر مکلف است نفقه همسر خود را پرداخت نماید. در واقع تکلیف به پرداخت نفقه در رابطه زناشویی صرفا بر عهده مرد خواهد بود و زن تکلیفی بابت پرداخت نفقه به مرد نخواهد داشت. خوب است بدانید، در ازدواج دائم مرد تحت هر شرایطی می بایست نفقه همسر خود را پرداخت نماید، حتی اگر مرد درآمد کافی برای این منظور دارا نباشد‌. گفتنی است حتی اگر زن از وضعیت مالی بهتری نسبت به مرد برخوردار باشد باز هم تکلیف پرداخت نفقه از ذمه مرد ساقط نخواهد شد.

آیا مرد در عقد ازدواج موقت یا به اصطلاح عرفی صیغه مکلف به پرداخت نفقه خواهد بود؟

پاسخ این سوال منفی است. به موجب مقررات قانون مدنی ایران، مرد در ازدواج موقت تکلیف به پرداخت نفقه ندارد. مگر آنکه، پرداخت نفقه در عقد شرط شود یا عقد ازدواج موقت به نوعی بر مبنای پرداخت نفقه منعقد شود. برای مثال، ازدواج موقت برای مدت ۹۹ سال منعقد گردد.

آیا تکلیف به پرداخت نفقه صرفا در رابطه زن و شوهر برقرار خواهد بود؟

پاسخ این سوال منفی است. همانطور که در ابتدای این نوشتار نیز اشاره نمودیم، در نظام حقوقی ایران تکلیف به پرداخت نفقه علاوه بر رابطه زن و شوهر در رابطه برخی از خویشاوندان نسبی نیز برقرار است. توضیح اینکه، آن دسته از اقربای نسبی که مستقیم یا غیر مستقیم از یکدیگر تولد یافته اند تحت شرایطی مکلف به پرداخت نفقه به یکدیگر خواهند بود.

منظور از اقربای نسبی که مستقیم یا غیر مستقیم از یکدیگر تولد یافته اند کدام است؟

این اقربا شامل پدر و مادر با فرزندان یا پدربزرگ و مادربزرگ (هر اندازه که بالا رود) با نوادگان (هر اندازه که پایین رود) خواهند بود. البته پرداخت نفقه در رابطه خویشاوندان نسبی همانند رابطه زن و شوهر به صورت مطلق و بی قید و شرط نخواهد بود، بلکه شرایط و قیودی دارد. گفتنی است، پرداخت نفقه در رابطه خویشاوندان منوط به وضعیت مالی نفقه دهنده و نفقه گیرنده خواهد بود. در واقع، در صورت توانایی مالی یکی از اقربا و عدم توانایی مالی دیگری تکلیف پرداخت نفقه برقرار می شود.

منظور از نفقه چیست؟

قانون مدنی ایران در رابطه زن و شوهر نفقه را شامل خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث البیت، هزینه های آرایشی، هزینه های بهداشتی، هزینه های درمانی، هزینه های مربوط به خدمتکار و غیره می داند. البته مصادیقی که قانون مدنی از نفقه بیان می دارد از باب تمثیل بوده و موارد نفقه محدود و محصور به موارد گفته شده نمی باشد‌. با توجه به پیشرفت های زندگی بشری مواردی از قبیل هزینه های اینترنت، سفر، ورزش، تحصیل و... را نیز می توان از مصادیق نفقه در رابطه زن و شوهر دانست. البته به نظر می رسد، نفقه خویشاوندان در مقایسه با نفقه زن و شوهر محدودتر و باشد، چرا که برخی از فقها و حقوق دانان نفقه خویشاوندان را منحصر به رفع حوائج ضروریِ مستحق نفقه دانسته اند.

در بندهای پیشین دانستیم، نفقه چیست و چه اشخاصی مکلف به پرداخت نفقه خواهند بود. در ادامه باید بگوییم؛ در صورتی که منفق از پرداخت نفقه استنکاف نماید، مستحق نفقه می تواند دعوی مطالبه نفقه طرح کند. برای این منظور می بایست دادخواستی به خواسته مطالبه نفقه تقدیم مرجع صالح شود.

میزان نفقه چگونه تعیین خواهد شد؟

در پاسخ باید بگوییم، مرجع رسیدگی کننده به منظور تعیین نفقه موضوع را به کارشناس مربوطه ارجاع خواهد داد، و میزان نفقه از سوی کارشناس تعیین می شود.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی مطالبه نفقه کجاست؟

در پاسخ می گوییم، در صورتی که میزان نفقه تا مبلغ بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به دعوی مطالبه نفقه در صلاحیت شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده خواهد بود. در صورتی که بیش از مبلغ بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به دعوی مطالبه نفقه در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده خواهد بود. در حال حاضر می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست مطالبه نفقه خود را ثبت نمایید.

البته توصیه می کنیم، پیش از ثبت دادخواست با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. چرا که دادخواست اولین خشت هر دعوی به حساب می آید، پس بهتر است دادخواست دعوی شما از سوی متخصصین امر تنظیم گردد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن سال ها تجربه و مطالعه در حوزه تئوری و عملیِ علم حقوق از متخصصین این حوزه به حساب می آیند.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای مرکز آماده است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کلیه دعاوی مربوط به مطالبه نفقه در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi