موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ملاقات با فرزندان

سلام دوستان، گروه وکلای نستوه همواره در  تلاش است تا در جهت ارتقا و پیشرفت سطح معلومات شما همراهان گرامی گام های مهم و موثر بردارد. از این رو قصد داریم؛ مطالب کوتاه، مهم  و کاربردی در زمینه علم حقوق را   تهیه و در این صفحه به اشتراک قرار دهیم. امیدواریم،  تلاش ما و همراهی شما بزرگواران موجبات افزایش سطح آگاهی  نسبت به مسائل مختلف حقوقی و قضایی  شود.

متاسفانه فرزندان معمولاً قربانیان دعاوی خانوادگی فی مابین زوجین می باشند به نحوی که هریک از زوجین قصد دارد به واسطه حضور آنان کفه ترازو را به سمت خود سنگین تر نماید. هرچند استفاده از فرزندان در دعاوی خانوادگی که جنبه سوء استفاده از شرایط آنان می باشد قطعاً کاری ناشایست است لیکن باید پذیرفت که بسیاری از افراد برای پیروزی در دعاوی خود به هر حربه ای هرچند ناشایست متوسل می شوند.

مواردی که در خصوص ملاقات فرزند می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • آیا زن یا مردی که حضانت فرزند مشترک را عهده دار است می تواند مانع از ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود؟
  • در صورت ممانعت عهده دار حضانت از ملاقات اشخاص ذی حق با فرزند مشترک چه باید کرد؟
  • چنانچه عهده دار حضانت از ملاقات اشخاص ذی حق با طفل جلوگیری نماید چه ضمانت اجرائی دارد؟
  • ملاقات فرزند چگونه است؟
  • شرایط ملاقات فرزند چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر با توجه به محدودیت کاراکتر در نگارش مطالب تهیه شده که به صورت خلاصه و مفید می باشد می توانید با وکیل خانواده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در این مطلب قصد داریم، پیرامون مسائل مربوط به ملاقات فرزند مشترک بحث و گفت و گو نماییم. قبل از هر چیز لازم است بگوییم، مسائل و چالش های حقوقی مربوط به ملاقات فرزند مشترک در چه مواردی بروز می نماید؟ آیا اساساً زوجینی که با یکدیگر زندگی می کنند به مشکلات و گرفتاری های ملاقات با فرزند مشترک یا تعیین زمان و مکان ملاقات مبتلا می شوند؟ جواب این سوال قطعاً منفی است.

به خوبی می دانیم، زوجینی که با یکدیگر در حال زندگی مشترک می باشند و دارای فرزندان مشترکی هستند اصولاً در خصوص ملاقات و دیدار با فرزندان خود دچار مشکل و چالش نخواهند شد. زیرا که، فرض بر این است، زن و مرد به همراه فرزندان خود در یک منزل اقامت دارند و عقلا مباحث مربوط به دیدار و ملاقات با فرزند مشترک منتفی است.

اختلافات مربوط به ملاقات فرزند مشترک در چه شرایطی بروز می نماید؟

از حیث منطق عقلی و حقوقی پاسخ این پرسش بسیار ساده و تا حدودی بدیهی است. چالش ها آنجایی پدیدار می گردد که زن و مرد دارای فرزند یا فرزندان مشترک در زندگی زناشویی خود دچار اختلافات عدیده می شوند به نحوی که زندگی مشترک آنان دچار شکاف گردد. این شکاف، در پاره ای از موارد آن قدر عمیق است که نهایتاً زوجین راهی به غیر جدایی و طلاق ندارند.

در این گونه موارد، وجود فرزندان مشترک شرایط را سخت تر و تا حدودی پیچیده تر می نماید‌. مسلماً، زوجینی که دارای فرزند مشترک نمی باشند مسائل و مشکلاتشان نیز محدود به خودشان خواهد بود تا آنجا که قوانین و مقررات مقرر در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده حاکم بر حل اختلافات طرفین می باشد. 

اما، آنجایی که زوجین دارای فرزند مشترک می باشند، حل مسئله به سادگی مورد قبل نخواهد بود. در مورد اخیر حقوق و به اصطلاح امور مالی و غیر مالی فرزندان مشترک نیز می بایست حل و فصل گردد. یکی از اموری که با وجود فرزندان مشترک باید حل و فصل شود بحث مربوط به دیدار و ملاقات با فرزندان مشترک است. در ادامه، مباحث حقوقی مربوط به این بحث را طرح خواهیم نمود.

مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می نمایند، مادر تا هفت سالگی و پس از آن اولویت با پدراست.

همانطور که ملاحظه می گردد، در صورتی که پدر و مادر جدا از یکدیگر زندگی نمایند، اولویت حضانت فرزند مشترک ابتدا با مادر و سپس با پدر خواهد بود. حال فرض نمایید، شخصی که عهده دار حضانت  فرزند مشترک است از ملاقات طرف مقابل یا سایر اشخاص ذی حق  ممانعت به عمل آورد در این صورت راهکار حقوقی قابل اعمال چیست و ضمانت اجراهای آن کدام است؟ توضیح  اینکه، شرایط حضانت چیست یا تحت چه شرایطی می توان حضانت را از پدر یا مادری که عهده دار حضانت است سلب نمود موضوع این نوشتار نمی باشد، انشاالله در مطلب جداگانه به آن موضوع خواهیم پرداخت.

در زیر به بررسی ضمانت اجرای حقوقی و کیفری ممانعت از ملاقات فرزند مشترک می پردازیم. با ما همراه باشید.

ضمانت اجرای حقوقی ممانعت از ملاقات فرزند چیست؟

چنانچه شخصی که عهده دار حضانت طفل مشترک است مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود مشمول ضمانت اجرای حقوقی مقرر در ماده ۴۱ قاتون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ خواهد شد. این ماده می گوید: "هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت و نگهداری و سایر امور مربوط به طفل بر خلاف مصلحت او است با در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکلیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند."

این ماده در خصوص ضمانت اجرای حقوقی ممانعت از ملاقات طفل با اشخاص ذی حق می باشد. در این خصوص گفتنی است، در صورتی که عهده دار ضمانت مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق گردد، دادگاه می تواند با رعایت مصلحت طفل نسبت به واگذاری حضانت به شخص دیگر و یا تعیین شخص ناظر جهت نظارت بر اقدامات شخصی که حضانت با اوست اقدام نماید.

برای این منظور، می توان با تقدیم دادخواست حقوقی به دادگاه صالح و ارائه دلایل مربوط به ممانعت شخصی که حضانت فرزند با اوست اجرا مفاد قسمت اخیر ماده فوق را از دادگاه درخواست نمود. این دادخواست می تواند در قالب سلب حضانت از شخص ممتنع و واگذاری حضانت به شخص ذی صلاح یا تعیین زمان و مکان ملاقات فرزند مشترک و الزام خوانده به رعایت آن باشد.

ضمانت اجرای کیفری ممانعت از ملاقات فرزند چیست؟

ماده ۵۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ می گوید: "هرگاه مسئول حضانت از انجام تکلیف مقرر خودداری کند یا، مانع ملافات طفل با اشخاص ذی حق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم می شود".

این ماده از ضمانت اجرای کیفری ممانعت از ملاقات از طفل با اشخاص ذی حق صحبت می کند‌. در حقیقت، چنانچه شخصی که حضانت طفل با اوست مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود مشمول مجازات و ضمانت اجرای کیفری مقرر در ماده فوق خواهد بود. برای این منظور می توانید، با تقدیم شکوائیه و ارائه ادله مربوط به ممانعت از ملاقات طفل حقوق تضییع شده خود را استیفاء نمایید.

در پایان این مطلب یاد آور می شویم، مطالعه کتب قانون یا مطالب کوتاه حقوقی ما را از مراجعه و مشورت با وکلای عضو کانون وکلا بی نیاز نخواهد کرد. همیشه سعی نمایید، پیش از هر اقدام حقوقی با وکلای عضو کانون وکلای دادگستری که از اشخاص واجد شرایط و متخصص در زمینه علم حقوق محسوب می شوند مشورت و رایزنی نمایید. این اقدام شما، موجب پیشگیری از بروز مشکلات بعدی خواهد بود. گروه وکلای نستوه، این آمادگی را دارد که در تمامی دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. امیدواریم، مطلب فوق مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.  

logo-samandehi