موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ملاقات با فرزند

ملاقات فرزند یکی از دعاوی شایع قبل و بهد از طلاق به حساب می آید، چراکه در این موارد یعنی تقاضای ملاقات فرزند هر یک از طرفین سعی در آن دارد به وسیله فرزندان مشترک طرف مقابل را در فشار قرار دهد. دادخواست ملاقات فرزند شرایط خاص و منحصر به فرد خود را دارد و چنانچه شرایط دعوای ملاقات فرزند رعایت نگردد می تواند از موجبات رد باشد به طور مثال در دعوای ملاقات فرزند چنانچه فرزندان از مدار حضانت خارج شده باشند دادخواست ملاقات با فرزند نمی تواند معنا داشته باشد و در صورت طرح دعوای ملاقات فرزند مسلماً نتیجه ای به غیر از شکست برای آن نمی توان پیش بینی نمود. از این رو سعی بر آن شده است در مقاله پیش رو از موسسه حقوقی داداورآوران نستوه در خصوص ملاقات با فرزند و نحوه تنظیم دادخواست ملاقات با فرزند اطلاعات مکفی در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

پس از وقوع جدایی بین زوجین و حتی در زمان حدوث اختلاف فی بین آنها، زندگی می تواند شکل جدیدی به خود گیرد و حتی در مواردی قبل از طلاق امکان تغییر محل زندگی نیز وجود دارد. این موضوع علاوه بر مشکلات عدیده، ممکن است باعث ایجاد مشکلی بزرگ تری نیز شود.

معمولاً در اثر این کشمکش ها اختلافات بین زوجین بیشتر می شود و این اختلاف ممکن است جایی بروز کند که از آن ازدواج فرزندی حاصل شده باشد.

بر اساس قانون، حضانت فرزندان (پسر و دختر) تا هفت سالگی با مادر و پس از آن تا زمان بلوغ یعنی دختر از سن 7 تا 9 سالگی و پسر از سن 7 تا 15 سالگی با پدر است. البته در این مورد دادگاه به تقاضای یکی از والدین می تواند با بررسی موضوع چنانچه مصلحت طفل ایجاب نماید برای حضانت وی تصمیم دیگری گیرد.

وجود حق حضانت توسط یک طرف قطع به یقین نمی تواند مانع و نافی حق والد دیگر، جهت ملاقات با طفل مشترک گردد.

حال در این بین ممکن است طرفی که حضانت فرزند را بر عهده دارد، از ملاقات طرف دیگر با فرزند بنا به هر دلیل استنکاف ورزد و او را از حق شرعی و قانونی دیدار با فرزندش محروم کند.

در همین رابطه : دستور موقت ملاقات فرزند

در این موارد، والدی که از دیدن فرزند مشترک محروم شده است بایستی با در دست داشتن  سند ازدواج، در صورت وجود جدایی طلاقنامه، شناسنامه خود و فرزندان به دفاتر خدمات قضایی و در محل هایی که دفتر خدمات قضایی وجود ندارد به دادگاه ها رجوع کند و دادخواست ملاقات با فرزند را بدهد.

همچنین وی می تواند پیش از طرح دادخواست ملاقات با فرزند، تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر دیدار با طفل را از دادگاه صالح نماید. برای صدور دستور موقت باید با در دست داشتن سند نکاح، طلاقنامه، شناسنامه خواهان و فرزندان و درخواست مبنی بر صدور دستور موقت در دادگاه یا دفتر خدمات حاضر شود.

نمونه درخواست دستور موقت برای ملاقات فرزند :

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام و عرض ادب

احتراماً به استحضار عالی می رساند اینجانب به موجب سند نکاحیه شماره... و در تاریخ... به عقد دائم خوانده آقا/خانم...  در آمده ام. لیکن بنا به اختلافات فیمابین و به موجب طلاقنامه/دادنامه شماره... به تاریخ... با ایشان متارکه کرده ام. حاصل این ازدواج فرزند/فرزندانی به نام های... می باشد.(مشخصات فرزند یا فرزندان درج شود)

این فرزندان تحت حضانت خوانده محترم می باشند که خوانده از دیدار اینجانب با آنها ممانعت نموده و می نماید. و این عمل باعث آزار روحی من و فرزندانم شده است.

لذا از آن مقام محترم صدور دستور موقت مبنی بر دیدار با فرزندان مستدعی  می باشد.

بهتر است بدانید که ممانعت از دیدار با فرزند می تواند دارای وصف کیفری و جرم باشد. بر اساس ماده ۵۴ قانون حمایت خانواده: هرگاه مسئول حضانت از انجام تكاليف مقرر قانونی خودداری كند يا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق مانند پدر، مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و... شود، برای بار نخست به پرداخت جزای نقدی یعنی مجازات درجه هشت محکوم می گردد و درصورت تكرار این جرم به حداكثر مجازات مذكور محكوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۴۰ قانون مورد اشاره که مقرر نموده هر كس از اجرای حكم دادگاه در مورد حضانت طفل استنكاف نماید و يا اینکه مانع اجرای آن گردد و يا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی نفع و به دستور دادگاه صادركننده رأی نخستين تا زمان اجرای حكم بازداشت میگردد.           

بنابراین چنانچه یکی از طرفین از دیدار فرزند با طرف دیگرمانع گردد، علاوه بر الزام وی به دیدار با فرزند مشترک، ضمانت اجرای کیفری نیز برای این عمل می تواند با توجه به شرایط خاص آن وجود داشته باشد به طور مثال یکی از شرایط خاص را می توان بدین شرح اعلام نمود که مطابق نظریه اداره کل حقوقی قوه قضاییه ضمانت اجرای مندرج در ماده 40 قانون حمایت از خانواده مختص حکم است و دستور موقت قرار است، و این ضمانت اجرا شامل قرار نمی باشد. یعنی اگر دستور موقت علیه شخصی مبنی بر دیدار با فرزند صادر گردد، و وی مانع دیدار گردد  نمی توان مفاد ماده 40 قانون حمایت از خانواده را در مورد وی اجرا کرد.

موسسه حقوقی داداورآوران نستوه با تشکیل دپارتمان تخصصی در خصوص حقوق خانواده و دعاوی خانواده در کنار شما می باشد. شما می توانید برای همراه داشتن وکیل مجرب به موسسه حقوقی دادآوران نستوه مراجعه فرمایید. لازم به ذکر است در صورت تمایل وکیل خانم و یا وکیل آقا در پرونده شما و یا جهت مشاوره به شما معرفی می گردد.

logo-samandehi